Vyberte možnost Stránka

Umělá inteligence jako spouštěč růstu nezaměstnanosti?

Umělá inteligence jako spouštěč růstu nezaměstnanosti?

Umělá inteligence se stále častěji objevuje jako riziko, které může způsobit větší nezaměstnanost. Často jsou k vidění i výzvy, které se pokoušejí mobilizovat k boji. Vizionář a otec technologické společnosti Tesla Elon Musk uvádí, že tento boj nemá smysl. Podle jeho slov je totiž již dávno prohraný. V současné době je naopak důležité spojit kognitivní schopnosti lidského mozku s počítači. Stejnou cestou jde i firma Facebook. To potvrzuje investice do společnosti CTR-labs. Ta se soustředí právě na ovládání počítačů pomocí myslí. Více o tom ve svém komentáři hovoří manažer v oblasti finančních služeb Accenture Karel Kotoun.

 

“Oba názory jsou opačnými extrémy na ose zapojení umělé inteligence do lidského života. Uprostřed těchto extrémů se nachází spolupráce mezi lidmi a technologií nikoliv na úrovni kyborgů, ale ve věcech doplnění lidského kapitálu v oblastech, kde je jeho nedostatek, ať už kvůli fyzickým bariérám jako vzdálenost anebo kvůli společenským bariérám jako kvalitní vzdělání,” říká Kotoun.

Umělá inteligence tak umožní rozšiřování stávajících omezených zdrojů a změnu dogmat, jak služby mohou být poskytovány a jak lidé mohou využívat své schopnosti. Pracovníci za pomoci této podpory budou schopni provádět činnosti dříve určené pouze odborníkům. Dříve dlouhá doba zaškolování nových absolventů anebo dojíždění za lékařem se zkracuje – a všichni, kdo se budou chtít vzdělávat anebo navštívit doktora, budou mít tu možnost,” uvádí Kotoun.

 

Umělá inteligence a její propojení s tou lidskou

“Nová iniciativa PRG.AI si je toho vědoma, a proto se zaměřuje nejen na umělou inteligenci, ale celkově na práci s technologií v každodenním profesním životě,” sdělil Kotoun.

“Na druhou stranu je důležité nečekat na podobné iniciativy a vzít budoucnost pevně do svých rukou. Každý malý a střední podnik, každá menší obec, by se měla zamyslet, jaké projekty a oblasti jsou náchylné na čekání, na dlouhé opravy, na nedostatek nových absolventů nebo specialistů. A do nich potom efektivně směřovat své prostředky tak, aby propojená lidská inteligence s inteligencí technickou přinášela kýžené benefity,” ukončuje Kotoun.

 

Také by vás mohlo zajímat:

Smartlook: zjistěte, jak se uživatelé chovají na webu

České e-shopy jsou oproti V4 napřed, mobile first pokulhává

Robotika je klíčová v přechodu na alternativní pohony

 

Zdroj: Komentář Karla Kotouna

O autorovi

Michal Kvapil

Jsem člověk, který si prošel bohatou praxí v oblasti žurnalistiky. Stáž jsem odstartoval na Novinkách.cz. Následně jsem přešel do mediální skupiny Lagardere, kde jsem pět let působil v Rádiu Zet / BBC na redaktorské a editorské pozici. Pracoval jsem i na pozici zprávaře. Následně jsem přešel pod projekt Youradio Talk, kde jsem měl i vlastní pořady - například Krypton pořad o kryptoměnách. Praxi jsem nabral i v regionální televizi První boleslavská, ve které jsem si prošel prací kameramana, střihače i redaktora. Souběžně s tím spolupracuji pro portál Mladaboleslav.cz a Boleslavský deník.