Vyberte možnost Stránka

Mercedes-Benz nabízí své 3D tiskárny do zdravotnictví

Mercedes-Benz nabízí své 3D tiskárny do zdravotnictví

Mercedes-Benz nabízí své 3D tiskárny do zdravotnictví. Německá automobilka se tak rozhodla plnit své sociální povinnosti. Nabízí tak podporu při výrobě zdravotnického vybavení. Konkrétně jde o oblast 3D tisku komponentů vhodných pro zhotovení zdravotnických technologií bojujících proti pandemii koronaviru neboli respiračního virového onemonění COVID-19.

 

„S naším vysoce kompetentním týmem a dlouholetými zkušenostmi v technologiích zaměřených na 3D tisk jsme připraveni pomoci ve výrobě zdravotnických prostředků,” řekl člen představenstva firmy Mercedes-Benz AG Jörg Burzer.

„Za tímto účelem jsme v kontaktu se státní samosprávou Bádenska-Württemberska,” uvedl Burzer.

3D tiskárny Mercedesu-Benz jsou připraveny pro zdravotnický sektor, který by měl německou automobilku nyní kontaktovat.

 

Mercedes-Benz má v aditivní výrobě 30leté zkušenosti

Mercedes-Benz sbírá zkušenosti ve výzkumu a aditivní výrobu (neboli 3D tisku) využívá okolo třiceti let. Ve výrobě osobních automobilů pak 3D tisk nachází uplatnění v tisku prototypů a malé sériové výrobě.

Mercedes-Benz aktuálně využívá každoročně 3D tiskové stroje k produkci více než 150 tisíců plastových a kovových komponentů.

Tato kapacita může být v plné výši využita lékařským účelům. Tento sektor pak může uplatnit veškeré 3D tiskové procesy, mezi něž patří stereolitografie (SLA – metoda vytváření objektů pomocí postupného vytvrzování polymerů pomocí působení záření různých vlnových délek, nejčastěji jde o UV záření.), selektivní laserové slinování (SLS – technika využívající laser jako zdroj elektrické energie pro slinování práškového materiálu), Fused Deposition Modelling (FDM – nanášení roztaveného materiálu v tenké vrstvě) a selektivní tavení laserem (SLM – Selektivní tavení laserem je výrobní technika, pomocí níž lze tisknout kovové části.).

 

O aditivní výrobě

Pro účely aditivní výroby se nejprve vyrobí digitální komponenty. Ty se následně ve specializované 3D tiskárně nanášejí po vrstvách.
K tisku se používají suroviny z plastotývých, kovových prášků nebo pryskyřic. Ty roztaví zdroj energie – většinou jde o jeden nebo více laserů.
Jakmile dojde k úspěšnému tisku jedné vrsty, následuje tisk další a proces tuhnutí začíná znovu.
Tento proces se opakuje do té doby, než se nevytvoří trojrozměrný komponent.

 

Také by vás mohlo zajímat:

Mladá Boleslav a CPIC vydaly letáky o koronaviru do 11 jazyků

Vietnamská komunita šije roušky a rozdává občerstvení IZS

Spojujemecesko.cz mobilizuje firmy do boje proti koronaviru

 

Zdroj: Tývka.cz

O autorovi

Michal Kvapil

Jsem člověk, který si prošel bohatou praxí v oblasti žurnalistiky. Stáž jsem odstartoval na Novinkách.cz. Následně jsem přešel do mediální skupiny Lagardere, kde jsem pět let působil v Rádiu Zet / BBC na redaktorské a editorské pozici. Pracoval jsem i na pozici zprávaře. Následně jsem přešel pod projekt Youradio Talk, kde jsem měl i vlastní pořady - například Krypton pořad o kryptoměnách. Praxi jsem nabral i v regionální televizi První boleslavská, ve které jsem si prošel prací kameramana, střihače i redaktora. Souběžně s tím spolupracuji pro portál Mladaboleslav.cz a Boleslavský deník.