Vyberte možnost Stránka

Koronavirus zastavil české ekonomice více než šestiletý růst

Koronavirus zastavil české ekonomice více než šestiletý růst

Koronavirus zastavil v České republice přes šest let trvající růst ekonomiky. Hrubý domácí produkt se meziročně reálně snížil o 2,2 procenta. Oproti předchozímu čtvrtletí se propadl o 3,6 %. Více o tom už informuje Český statistický úřad (ČSÚ). Podle jeho informací k propadu došlo jak v průmyslu, tak i ve službách.

 

První odhad poukazuje na to, že pokles HDP způsobil značné zhoršení bilance zahraničního obchodu ruku v ruce s poklesem investiční aktivity. K tomu došlo k utlumení spotřeby domácností. Ekonomiku na druhé straně stimulovala vládní spotřeba.

Rekordní úroveň březnového propadu průmyslové produkce o 8,7 procenta ovlivnila i výsledný pokles za celé 1. čtvrtletí roku. Ten dosahoval na 4,6 procenta.

Průmyslová produkce směřovala k cyklickému útlumu již v minulém roce a v lednu a únoru se dynamika příliš neměnila. Během března však v reakci na opatření proti šíření koronaviru omezila řada podniků výrobu a někdy ji prakticky zastavila. Produkce v automobilovém průmyslu proto klesla o více než čtvrtinu a nejbližší subdodavatelská odvětví se propadla o desetinu,“ říká předseda Českého statistického úřadu Marek Rojíček.

 

Koronavirus pomáhá potravinářství a farmaceutice

Více než 15% propad se v březnu podepsal i v oblasti strojírenství, výrobě počítačů, elektronických a optických přístrojů nebo výrobě nápojů. Situace v průmyslu se následně projevila i v negativním vývoji vývozu. S ohledem na zvýšenou poptávkou v březnu naopak mírně vzrostla produkce
v potravinářství. Růst zaznamenal i farmaceutický a papírenský průmysl. Ve stavebnictví se zatím podle ČSÚ negativní tendence prozatím neukázaly.

Pokud se koronavirus nepodepsal v oblasti stavebnictví, tak služby zasáhl výrazně.

„Za celé čtvrtletí tržby ve službách meziročně reálně klesly o 4,3 %, z toho v březnu propad činil více než 10 %. Obzvláště zasaženo bylo ubytování, pohostinství a stravování, kde tržby klesly v březnu meziročně na polovinu,“ upozorňuje Marek Rojíček.

Obecné negativní dopady zaznamenaly segmenty spojené s cestovním ruchem. Růst si na druhé straně udržely informační a komunikační činnosti a kurýrní a poštovní služby.

Maloobchodní tržby se v březnu meziročně snížily o 9,3 %. To vedlo po více než šesti letech k poklesu v celém čtvrtletí o 0,7 %.

Koronavirová krize se nevyhýbá ani specializovaným prodejnám. Především jde o doplňkové prodeje přes internet. Zvýšená poptávka naopak stimulovala tržby
v kategorii farmaceutického, zdravotnického, kosmetického a drogistického zboží.

Dařilo se provozovnám s převahou potravin, zahrnující velké obchodní řetězce. U nich rostly svižně i tržby v segmentu nepotravinářského zboží.

 

Také by vás mohlo zajímat:

Hackathon Hack the Crisis CR získal partnera Hyundai

Nové automobily kvůli koronaviru výrazně zlevní

Koronavirus snížil počet pracovních míst v Česku

Zdroj: ČSÚ

O autorovi