Vyberte možnost Stránka

Strojírenské firmy ohrožují výpadky dodávek italské oceli

Strojírenské firmy ohrožují výpadky dodávek italské oceli

České strojírenské firmy jsou v ohrožení. Důvodem jsou výpadky dodávek italské oceli, které způsobilo tamní zastavení výroby. To oznámil italský předseda vlády Giuseppe Conte v neděli 22. března. Evropskému trh tak bude chybět do dvou týdnů od její zastavení 1 milion tun oceli. Některé strojírenské společnosti v této souvislosti nyní uvažují o zavření svých provozů kvůli nedostatku vstupního materiálu pro výrobu strojírenských součástek. Dopadům koronaviru se jim tak bohužel nejspíš nepodaří vyhnout.

 

Itálie je na základě informací asociace Eurofer druhým největším výrobcem hutních materiálů v Evropské unii. První Německo prozatím žádné stanovisko o omezení neoznámilo.

„Mnoho českých výrobců odebírá polotovary z italských hutí a byť jsou velkoobchody prozatím dobře zásobené, nemají vždy skladem výrobky požadované specifikace. Po uzavření výroby dodavatelů pro automotive přichází výrazný útlum i v dalších strojírenských sektorech,“ říká obchodní ředitel platformy sdílené ekonomiky ve strojírenství Kooperace.cz Milan Málek, obchodní ředitel Kooperace.cz

 

Strojírenské firmy Kooperace propojuje s velkými zadavateli práce

Nad zavření provozů tak uvažují velcí zahraniční výrobci zemědělských nebo stavebních strojů, mezi něž patří Claas, Pöttinger nebo JCB.

Zakázky se však neruší, termíny realizace se posouvají o 2-3 týdny. Po opětovném nastartování trhu očekáváme dramatické zvýšení poptávek a velký tlak na české firmy v rychlosti realizace,“ dodává Málek, který vyvíjí internetové tržiště volných strojírenských kapacit a zakázek.

Platforma Kooperace si vzala za cíl propojovat české strojírenské společnosti s velkými zadavateli práce a napomáhat jim získávat nové spolupráce v situaci, kdy masová digitalizace ve velké míře mění způsob obchodování a komunikace mezi podniky.

 

O projektu Kooperace.cz

Startup Kooperace.cz je první český projekt sdílené ekonomiky ve strojírenství. Provozuje a rozvíjí internetové tržiště volných strojírenských kapacit a zakázek.

Firmy zaměřené na kovovýrobu zde nabízejí a poptávají volnou výrobní kapacitu až na úroveň vysoce specifických strojírenských operací a strojů.

V roce 2019 zprostředkoval českým firmám zakázky v hodnotě 35 milionů korun, letos plánuje dosáhnout až na 230 milionů korun.

Kooperace.cz je členem Svazu průmyslu a dopravy a Asociace malých a středních podniků. Platforma byla spolufinancována Evropskou unií, podporuje ji agentura CzechInvest. V březnu 2019 se stala absolutním vítězem CzechStarter Pitch Night.

Koncem roku 2019 obdržela první investici z fondu Lighthouse Ventures.

 

Také by vás mohlo zajímat:

Výpadek dodávek z Asie velké firmy tendrují na lokální trh

„Startupy začínají vkládat peníze do služeb od PR agentur,“ říká Ondřej Hampl z Accedo Group

V Rakousku je silné sepětí univerzit s průmyslem, startupy mají zelenou, říká Žák z Advantage Austria

 

Zdroj: Tývka.cz

O autorovi