Vyberte možnost Stránka

Koronavirus zvýšil používání mobilních telefonů

Koronavirus zvýšil používání mobilních telefonů

Více než 50 % lidí používá mobilní telefon více než před pandemií. Nomofobií trpí nejvíce Britové a Finové mobil nevymění ani za auto, říká průzkum One Plus.


Podle aktuálního průzkumu One Plus v období během pandemie covid-19 vzrostlo používání mobilních telefonů, ale také vazba lidí k němu, která může přerůst až v nomofobii, panický strach ze ztráty či nefunkčnosti mobilu.  

Průzkum ukázal, že na celém kontinentu o více než 50 % vzrostlo používání mobilních telefonů. To uvedli zejména mladí lidé z Itálie (56 %), Francie (55 %) a Španělska (51 %).

Ukázal také specifika některých národů. Finové například upřednostní mobil před automobilem, 13 % z nich by raději přišlo o svůj automobil než o telefon, a Holanďané před čokoládou.  

Potřeba být na blízku nabíječce

Nomofobií, tedy negativními pocity spojenými s představou nefunkčnosti svého mobilního telefonu či nemožnosti jej používat, pak nejvíce trpí Britové (32 %) a Španělé (30 %).

Průzkum poukázal i na další příznaky potenciální nomofobie – 13 % z dotazovaných nereaguje na zprávu, aby šetřili baterii, a jen 7 % by nepodniklo žádné kroky, aby se vyhnulo úplnému vybití telefonu.  

Lidé, kteří si nedokáží představit odloučení od svého plně funkčního mobilu, mají také větší potřebu být na blízku své nabíječce.

Strach z rozbití displeje

Téměř polovina respondentů (43 %) připustila, že telefon nabíjí dvakrát nebo vícekrát denně. Výzkum také ukázal, že Britové nabíjejí telefon s větší rezervou než ostatní Evropané – většinou dříve, než kapacita baterie klesne pod 50 %.  

„S posilováním vazby lidí na mobilní telefon souvisí i růst zájmu o jeho pojištění proti poškození či odcizení,” říká Viktor Houška z BNP Paribas Cardif.

Zkušenost s rozbitím, utopením nebo krádeží telefonu má podle statistik BNP Paribas Cardif 65 % Čechů. 90 % poškození telefonu pak skončí rozbitím displeje.

Mezi 6 nejčastějších příčin poškození telefonu patří: někdo do vás strčí či vrazí, vypadne vám z ruky jen tak (nešikovnost), vypadne vám z kapsy, poškodí se, když upadnete a máte jej u sebe, vypadne vám z ruky při zakopnutí či uklouznutí, dojde k nechtěnému polití či utopení.

Také by vás mohlo zajímat:

Nové technologie pomohly v lockdownu Starbucksu i Fordu

Zdroj: Getberg

O autorovi