Vyberte možnost Stránka

Očkování proti COVID bez zbytečné administrativní zátěže

Očkování proti COVID bez zbytečné administrativní zátěže

Očkování proti COVID-19 je zřejmě nejdiskutovanějším tématem současnosti. Otazníky vzbuzuje nejenom v mysli pacientů, ale také lékařů, kteří chtějí na očkování zvát a provádět ho. Díky ambulantním informačním systémům od společnosti CompuGroup Medical je možné celý proces zvládnout rychle a bez zbytečné administrativní zátěže.


Lékařům se softwarem od CompuGroup Medical, kteří se zapojí do očkování proti COVID-19, je výrazně snížena veškerá administrativa.

„V rámci ambulantních informačních systémů CGM jsme úspěšně dokončili napojení na systém ISIN, tedy Informační systém infekčních nemocí Ministerstva zdravotnictví. Náš systém vyhledá pacienta v Informačním systému a získá jeho identifikační číslo. Zjistí, zda byl pacient očkovaný, zda má být pacientovi poskytnuta první, nebo druhá dávka. Provede záznam o očkování, vykáže výkon zdravotní pojišťovně a odešle informace o očkování do ISIN. Tato řešení jsou vhodná jak pro lékaře, kteří očkují, tak pro lékaře, kteří potřebují být informováni o stavu očkování ošetřovaného pacienta,“ uvádí vedoucí produktových manažerů ve společnosti CompuGroup Medical Česká republika Petr Běhávka.

Testovací rozhraní API, které slouží k napojení externích aplikací do Informačního systému infekčních nemocí (ISIN) a které mohou vývojáři přidávat do ambulantních systémů, uvolnilo Ministerstvo zdravotnictví 13. 1. 2021.

Systém již používají očkovací centra a praktičtí lékaři

„Na propojení našich ambulantních systémů se systémy Ministerstva zdravotnictví v souvislosti s očkováním proti COVID-19 jsme intenzivně pracovali od přelomu roku s cílem zjednodušit administrativu lékařům a pracovníkům zdravotnických zařízení a ušetřit jim tak čas na očkování samotné. Propojení implementovaná v našem řešení v rámci ambulantních informačních systémů PC DOKTOR, MEDICUS, AMICUS a CGM MEDISTAR už reálně používají velká očkovací centra v Praze a Plzni a stovky praktických lékařů v regionech,“ popisuje Petr Běhávka.

„Tím zajišťujeme, že sestra nebo lékař mohou zaznamenávat údaje pouze do našeho ambulantního systému a o následný přenos informací do ISIN se software postará automaticky sám. Lékaři či sestře tak odpadají starosti s duplicitním zapisováním a vyhledáváním podstatných dat a zbývá jim potřebný čas na samotné očkování,“ říká Běhávka.

Systém také umožňuje dle zvolených parametrů vyhledat a vybrat z kartotéky pacienty indikované k očkování, v současné době je to dle pravidla vydaného MZ ČR věk nad sedmdesát let, a pacienta snadno k očkování vyzvat.

Předávání pacientů do seznamu pacientů k očkování

Nejnovější zavedenou funkcionalitou je také napojení nového rozhraní ISIN – předávání pacientů do seznamu pacientů k očkování. Praktičtí lékaři tak mohou sami vytvářet seznam svých pacientů vybraných k očkování a předávat ho do ISIN.

Cílem společnosti CompuGroup Medical je lékařům a sestrám proces očkování maximálně usnadnit a nechat je soustředit se hlavně na samotné očkování.

„Zakládáme si na tom, že naše systémy okamžitě updatujeme podle aktuálních potřeb zákazníka. Snažíme se, aby v této náročné době mohli nerušeně a rychle provádět svou práci, která je pro nás všechny tak důležitá. Věříme, že co nejhladší průběh očkování proti COVID-19 je v zájmu nás všech, a jsme připraveni naší roli v procesu zastat, jak nejlépe dokážeme,“ dodává Běhávka.

Profesionální podpora lékařům

Všechny funkcionality usnadňující očkování jsou součástí základního ambulantního informačního systému.

Nejsou tedy zpoplatněny a jsou dodávány automaticky v rámci aktualizací a základní podpory informačního systému.

Společnost CGM dodává ambulantní informační systémy a řešení v oblasti zdravotnictví více než 25 let. Společně se svými produkty zajišťuje profesionální podporu lékařům a zdravotnickým zařízením.

Také by vás mohlo zajímat:

Koronavirus zvýšil používání mobilních telefonů

Zdroj: CompuGroup Medical

O autorovi