Vyberte možnost Stránka

V 1. linii jsou zdravotníci ale i další nedoceněné profese

V  1. linii jsou zdravotníci ale i další nedoceněné profese

Zdravotníci, záchranné a bezpečnostní složky nejsou výhradně jedinými pracovníky, které působí v první linii. Je zde totiž mnohem více nedoceněných profesí, mezi nimiž figurují například prodavačky, řidiči veřejné dopravy nebo zaměstnanci dodávkových služeb. Nenadálá událost představuje výzvu i pro učitele, které musí hledat způsoby komunikace a výuky se žáky.

 

Pětina populace nemůže pracovat

„Do zaměstnání v současné době fyzicky dochází podle aktuálních údajů čtyřicet procent Čechů. Mnoho firem řeší situaci prací z domova, home office využívá necelá pětina lidí. To ale samozřejmě nejde u všech profesí. Další pětina lidí zůstává nuceně doma, vybírají dovolenou nebo dokonce přišli o práci,“ konstatuje Michal Novák z Profesia.cz.

Maximální vytížení neprožívají výhradně zdravotníci

Do zaměstnání i v době mimořádných opatření chodí necelá polovina lidí. A řada z nich čelí mimořádnému vytížení. V „první linii“ jsou pracovníci ve zdravotnictvílékaři, sestry a další personál, ale také sociální pracovníci a pečovatelé, kteří se starají o starší spoluobčany.

V plné permanenci jsou i prodavači a pokladní v obchodech, které jsou otevřené, policisté a hasiči, řidiči prostředků veřejné dopravyzaměstnanci dodávkových služeb. Náročná je situace i pro učitele, kteří museli najít zcela jiné způsoby výuky a komunikace se žáky.

Pod velký tlak se dostali i zaměstnanci v profesích, které dosud nebyly obecnou veřejností často doceňovány. Například ve službách, které fungují i v současné době, jako jsou zámečníci nebo pracovníci havarijní pohotovosti.

 

Úklidoví pracovníci, zdravotnická zařízení a obchody

Náročná je situace i pro úklidové pracovníky ve zdravotnických zařízeních, obchodech, autobusech, vlacích a tramvajích, ale i ve firmách, které dále fungují. Zde všude je nyní třeba důsledně udržovat čistotu a desinfikovat všechny povrchy. Důležitou roli plní také zaměstnanci ostrahy.

„Mezi důležité úkoly ostrahy v nákupních centrech v těchto dnech patří zejména kontrola dodržování nových pravidel, jakými jsou nošení ochrany dýchacích cest a udržování dostatečné vzdálenosti mezi lidmi. Ne všichni návštěvníci totiž tato pravidla dodržují,“ říká provozní ředitel společnosti SSI Group Radek Škrabal.

„Ve střehu musí být také ostraha kancelářských budov, skladovacích areálů či výrobních provozů. I přes omezení provozu je nutné budovy nadále střežit, zajišťovat jejich provoz a funkčnost. Budovy s minimálním provozem mohou být totiž také lákavým terčem řady pachatelů.“

 

Také by vás mohlo zajímat:

Koronavirus přináší firmám nové příležitosti

Jaké profese koronavirus ohrožuje a kde jsou příležitosti?

Hackathon Hack the Crisis chce zmírnit dopady koronaviru

 

Zdroj: Tývka.cz

O autorovi