Vyberte možnost Stránka

Koronavirus může poslat přes půl miliardy lidí do chudoby

Koronavirus může poslat přes půl miliardy lidí do chudoby

Finanční krize způsobená koronavirem by mohla dostat více než půl miliardy lidí do chudoby. Konkrétně jde o osm procent světové populace. Ve své nové infografice o tom informuje server Statista.com. Odkazuje přitom na průzkum vyhotovený Královskou univerzitou v Londýně a Australskou národní univerzitou.

 

Výzkum se zaměřil na krátkodobé monetární dopady odkazující na práh chudoby na úrovních 1,90 dolarů, 3,20 dolarů a 5,50 dolarů za den. Úroveň chudoby by se podle všech tří scénářů zvýšila poprvé od roku 1990.

Práh chudoby, hranice chudoby neboli linie chudoby představuje nejnižší výši příjmu, která odpovídá dostatečné úrovni v dané zemi. Více informací se dozvíte ZDE.

Důsledky se odrazí zejména v méně rozvinutých částí světa, jako jsou severní Afrika, subsaharská Afrika a Blízký východ. Tam může dojít k vymazání 30letého pokroku.

 

V odvrácení dopadů finanční krize musí pomoci světové organizace

Nejzávažnější scénář představuje pokles příjmů o 20 procent. To by ve svém důsledku znamenalo, že 548 milionů lidí si vydělá méně peněz, než je práh chudoby Světové banky ve výši 5,50 dolarů za den.

Organizace spojených národů uvedla, že rozvojovým zemím je třeba uvolnit 2,5 bilionu dolarů.
Podle agentury Reuters se země G20 chystají odložit splátky dluhů nejchudších zemí. K tomu se přiklonila i Světová banka, která tak chce těmto státům uvolnit ruce v boji proti koronaviru.

Charitativní organizace Oxfam vyzvala organizace G20, Světovou banku a Mezinárodní měnový fond, aby uvolnily záchranný balíček, který pomůže v zažehnat globální ekonomický kolaps.

Možné řešení by mohlo podle informací Statista.com představovat smazání dluhu ve výši 1 bilionu dolarů.

 

Také by vás mohlo zajímat:

V 1. linii jsou zdravotníci ale i další nedoceněné profese

4. technologické trendy na poli chytré domácnosti

Bolt v Praze spustil rozvážkovou službu jídla z restaurací

 

Zdroj: Statista.com

O autorovi

Michal Kvapil

Jsem člověk, který si prošel bohatou praxí v oblasti žurnalistiky. Stáž jsem odstartoval na Novinkách.cz. Následně jsem přešel do mediální skupiny Lagardere, kde jsem pět let působil v Rádiu Zet / BBC na redaktorské a editorské pozici. Pracoval jsem i na pozici zprávaře. Následně jsem přešel pod projekt Youradio Talk, kde jsem měl i vlastní pořady - například Krypton pořad o kryptoměnách. Praxi jsem nabral i v regionální televizi První boleslavská, ve které jsem si prošel prací kameramana, střihače i redaktora. Souběžně s tím spolupracuji pro portál Mladaboleslav.cz a Boleslavský deník.