Vyberte možnost Stránka

Koronavirus zpomaluje tempo inflace, zlevňuje především benzín

Koronavirus zpomaluje tempo inflace, zlevňuje především benzín

Koronavirus se poprvé v březnu odrazil na růstu cenové hladiny v České republice. Ta má prozatím dezinflační tendenci. Zpomaluje se tak inflační tempo. Tempo růstu by přitom bylo podle hlavního ekonoma Czech Fund Lukáše Kovandy vyšší, pokud by k žádnému šíření koronaviru nedošlo.

 

„V březnu se historicky propadly ceny ropy na světových trzích. Klíčovým důvodem bylo ochromení poptávky po ropě z důvodu prakticky celosvětového zavádění opatření pro boj s koronavirem. Ropa klesla v dolarovém vyjádření nejníže od roku 2002, v korunách pak dokonce od roku 1999,“ řekl Lukáš Kovanda.

Propad cen ropy měl vliv na zlevňování pohonných hmot na území České republiky. Jak benzín, tak i nafta se od roku 2016 dostaly na svá minima.

V březnu pohonné hmoty zlevňovaly vůbec nejrychleji za uplynulých více než 10 let. Cenový pokles se podepsal na výrazným uvolněním tempa meziroční inflace, s kterým ČNB nepočítala.

Inflace dosáhla úrovně 3,4 procenta, trh přitom očekával tempo 3,5 %. Ještě v únoru inflace odpovídala 3,7 procentům. Na jaře přitom ČNB očekávala, že bude na čtyřprocentní úrovni.

 

Zmirňování cenových tlaků v oblasti potravin

Dezinflační tendence však budou v tuzemské ekonomice stále patrnější, pročež i v dalších měsících lze očekávat pomalejší tempo inflace, než jaké by nastalo nebýt nákazy,“ sdělil Kovanda.

Inflace se do konce roku dostane na dvouprocentní úroveň. Za celý letošní rok vykáže tempo odpovídají rovným třem procentům.

„Postupně budou zmírňovat cenové tlaky v oblasti potravin. Světové ceny potravin v březnu poklesly nejvýrazněji od srpna 2015, jak plyne ze statistiky OSN. Tento vývoj se v ČR promítne do útlumu cenových tlaků u vepřového či uzenin, což jsou potraviny, které v posledním roce zdražily zvláště markantně.“ uvedl Kovanda.

 

Ovoce může stále zdražovat

S ohledem na ovoce je podle Kovandy potřeba počítat s možným zdražováním. Důsledkem je horší úroveň sklizně, ztížené exportní možnosti v zemích typu Itálie a Španělska, jež nákaza zasáhla vůbec nejvýrazněji.

Česká národní banka má v následujících měsících v plánu další snižování základní úrokové sazby.

Pokles sazeb si bude moci dovolit právě i z důvodu zmírňování domácích i zahraničních inflačních tlaků, ačkoli při snižování sazeb bude hrát roli hlavně závažnost současné ekonomické situace, které může mít potenciálně krajně neblahý ekonomický dopad ještě dlouho po odeznění samotné pandemie,“ ukončil Kovanda.

 

Také by vás mohlo zajímat:

V 1. linii jsou zdravotníci ale i další nedoceněné profese

4. technologické trendy na poli chytré domácnosti

Bolt v Praze spustil rozvážkovou službu jídla z restaurací

 

Zdroj: Komentář Lukáše Kovandy

O autorovi