Vyberte možnost Stránka

Elektricky poháněný závodní vůz Volkswagen ID.R se představí v Anglii

Elektricky poháněný závodní vůz Volkswagen ID.R se představí v Anglii

Elektrický poháněný závodní vůz Volkswagen ID.R se 16. až 18. října představí v Anglii na události Goodwood SpeedWeek. Stane se tak 411 dnů po rekordní jízdě na horu Tianmen Mountain v Číně. Protože tradiční akce Festival rychlosti v Goodwoodu a Goodwood Revival musely být zrušeny kvůli koronavirové pandemii, připravili organizátoři nový podnik Goodwood SpeedWeek, na němž se historické závodní vozy setkají s aktuálními vozidly i vizemi budoucnosti.

 

Třídenní automobilový festival se uskuteční za zavřenými dveřmi. Veškeré dění z něj však bude zprostředkováno celému světu v rozsáhlých digitálních reportážích a mnoha živých přenosech.

Divize Volkswagen Motorsport, která slavila vítězství v uplynulých dvou ročnících Festivalu rychlosti se závodním elektromobilem ID.R o výkonu 500 kW (680 k), přijede na jih Anglie s novou výzvou. SpeedWeek se totiž nekoná jako závod do vrchu na Goodwood Hill, ale na závodním okruhu Goodwood Motor Circuit o délce 3,809 kilometru.

Goodwood je po desetiletí opravdovou atrakcí pro fanoušky motoristického sportu z celého světa. Máme proto velkou radost, že organizátoři přišli i v tomto velmi náročném období s akcí SpeedWeek,” řekl ředitel divize Volkswagen Motorsport Sven Smeets.

„SpeedWeek bude jednou z mála automobilových akcí, které se v letošním roce uskuteční, a proto se z této události připravuje rozsáhlé zpravodajství. Můžeme tak milionům diváků znovu předvést fantastický vývoj elektromobility u značky Volkswagen, přestože to tentokrát bude žel jen prostřednictvím televizních a živých internetových přenosů,” uvedl Smeets.

 

ID.R, sportovní průkopník rodiny ID.

ID.R bude jako sportovní průkopník rodiny ID. doprovázet uvedení modelu ID.31 na trh a světovou premiéru modelu ID.42. Jedná se o první dva sériově vyráběné modely Volkswagen nabízené výhradně s elektrickým pohonem. První elektromobily speciální edice ID.3 1st Edition, vyrobené v počtu 30 000 vozů, budou předány zákazníkům v září. ID.3 mohou zákazníci objednávat v mnoha evropských zemích od 20. července.

Nedlouho poté bude následovat světová premiéra modelu ID.4. Volkswagen tím potvrzuje své ambice stát se globálním lídrem v oblasti elektromobility. Značka očekává, že do roku 2025 vyrobí 1,5 milionu elektromobilů.

 

 

Pro ID.R je SpeedWeek mostem mezi minulostí a současností. Aktuální traťový rekord závodního okruhu Goodwood Motor Circuit platí od roku 1965 a zasloužili se o něj jezdci Formule 1 Jim Clark a Jackie Stewart. Oba dosáhli v neoficiálním závodě Formule 1 času 1:20,4 min. ID.R již drží historický rekord závodu do vrchu na Goodwood Hill, a pokud by se tomuto závodnímu elektromobilu podařilo překonat rekord i během akce SpeedWeek, byl by nejrychlejším vozem na obou goodwoodských tratích (Hill, Motor Circuit).

ID.R má v současnosti na svém kontě celkem čtyři rekordy na třech kontinentech: kromě historických rekordů v závodech do vrchu na Goodwood Hill ve Velké Británii a na Pikes Peak v Coloradu (USA) a v jízdě na horu Tianmen Mountain u města Čang-ťia-ťie (Čína) drží také rekord na kolo pro elektromobily na Severní smyčce Nürburgringu (Německo).

 

Také by vás mohlo zajímat:

BMW Blechmann aneb motocykl silný jako železo

Čínská odpověď na Tchaj-wan, jaké bude mít dopady?

 

Zdroj: Volkswagen

O autorovi