Vyberte možnost Stránka

Čínská odpověď na Tchaj-wan, jaké bude mít dopady?

Čínská odpověď na Tchaj-wan, jaké bude mít dopady?

Čínská odpověď na návštěvu předsedy senátu Miloše Vystrčila Tchaj-wanu může mít dopady na českou ekonomiku. Loni Česko vyvezlo do Číny zboží za 44,2 miliardy korun. Tato částka přitom odpovídá menší sumě oproti tomu, co dovezla do Rumunska. Čínská odveta za tchaj-wanskou návštěvu může snížit český vývoz na nulu. Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda se ve svém novém komentáři zaměřuje na to, zdali tato skutečnost může rozkolísat českou ekonomiku.

 

„Uvažme, že v roce 2012 činil český vývoz do Ruska 106,2 miliardy korun, o rok později 103,8 miliardy. V roce 2014 však EU zavedla protiruské sankce, v reakci na anexi Krymu a destabilizaci situace na Ukrajině. V důsledku klesl český vývoz do Ruska na 62,8 miliardy. Mezi lety 2012 a 2016 tedy český vývoz do Ruska spadl o 43,4 miliardy. Tuzemská ekonomika to ovšem nijak nepocítila. Vždyť od roku 2014 se těšila sílící a neutuchající prosperitě, a to vlastně až do letošního úderu koronavirové krize,“  říká Kovanda.

Pokles exportu do Ruska, který způsobily sankce, se může vyrovnat tomu, o kolik se může snížit český vývoz do Číny kvůli její případné odvetě.

„Pokud opravdu klesne vývoz do Číny na nulu, tedy postupně o 44,2 miliardy, je to prakticky shodné, jako propad vývozu do Ruska v důsledku sankcí, tedy o oněch 43,4 miliardy. Miliarda sem, miliarda tam,“ sdělil Kovanda.

 

Dopady mohou pocítit firmy navázané na Čínu

Do problémů se mohou dostat naopak firmy, které mají s Čínou navázané obchodní vztahy. Z makroekonomického pohledu ale česká společnost nic nezaznamená. Podle Kovandy to bude stejně jako v případě ruských sankcí, které jsme rovněž nezaznamenaly – tedy s výjimkou českých firem navázaných na Rusko.

Je navíc krajně nepravděpodobné, že by Peking stopnul veškerý tuzemský vývoz do Číny. Podle všeho dojde k poklesu jen jeho určité části, jako tomu bylo v případě vývozu do Ruska po uvalení sankcí,“

 

Také by vás moho zajímat:

Pivo zdražuje, láska po něm ale neuvadá

CzechInvest a Vysoká škola chemicko-technologická navázaly spolupráci

 

Zdroj: Komentář Lukáše Kovandy

O autorovi