Vyberte možnost Stránka

Škoda vložila 32 mil. euro na výrobní linku pro Enyaq

Škoda vložila 32 mil. euro na výrobní linku pro Enyaq

Škoda Auto investovala 32 milionů euro na výrobní linku, ve které se budou vyrábět vozidla MEB. Je umístěna v hlavním závodě v Mladé Boleslavi a započala loni v létě. Mimo jiné došlo k úpravám v oblasti statiky budovy, dopravníkové techniky a finální montáže.

 

Výrobní linka je nyní jedinou v celém koncernu Volkswagen, která umožňuje paralelní výrobu vozidel na základě modulární platformy pro elektromobily (MEB) a modulární platformy pro vozy s příčně uloženými motory (MQB). To znamená, že ze stejné linky v závodě v Mladé Boleslavi bude sjíždět elektromobil na baterie Škoda Enyaq iV, stejně tak jako Škoda Octavia a kompaktní SUV Škoda Karoq.

„Podle plánu dokončená přestavba výrobní linky pro model Škoda Enyaq iV v Mladé Boleslavi umožňuje paralelní výrobu vozidel na bázi platforem MEB a MQB. Jedná se o doposud jedinečný koncept v rámci celého koncernu. To nám dává možnost vyrábět v našem hlavním závodě zcela flexibilně mezi 250 a 350 vozy Enyaq iV denně. Jsme tak připravení reagovat bez prodlení na tržní poptávku a současně zajistíme plné vytížení linky za všech okolností. Výroba nové vlajkové lodi naší modelové řady začne ještě letos,“ říká člen představenstva Škoda Auto pro výrobu a logistiku Michael Oeljeklaus.

Přípravy výrobní linky na výrobu prvního modelu Škoda postaveného na modulární platformě pro elektromobily (MEB) začaly loni v létě. Od té doby byla upravena například statika budovy nebo technologie pro přepravu dílů na hmotnost čistě bateriových elektrických vozidel a vestavěných dílů.

 

Enyaq jakožto jediný elektromobil Volkswagenu vyráběný mimo Německo

Kromě toho probíhá po přestavbě konečná montáž platformy plně automatizovaně a zahrnuje také vysokonapěťovou trakční baterii. Škoda Auto nainstalovala pro manipulaci s těžkými bateriemi pomocné roboty a pro úpravu head-up displejů zřídil český výrobce automobilů také větší pracovní stanici.

Při přestavbě výrobní linky věnovala Škoda Auto zvláštní pozornost bezpečnosti, zejména v oblasti manipulace s bateriemi. Společnost podnikla rozsáhlá protipožární opatření a nainstalovala například kamery s termovizí, které neustále kontrolují teplotu ve výrobní hale a spustí alarm, pokud dojde k odchylce.

I přes rozsáhlá stavební opatření bude možné výrobní linku v budoucnu využít současně k výrobě modelů s rozdílnými koncepcemi pohonů. Díky tomu budou modely Enyaq iV, Octavia a Karoq v budoucnu vznikat maximálně variabilně na stejné výrobní lince. Škoda Enyaq iV tak bude jediným vozem v Evropě postaveným na modulární platformě (MEB) z koncernu Volkswagen, který se bude vyrábět mimo Německo.

 

Škoda Auto důsledně elektrifikuje svou modelovou paletu

Škoda Auto v Praze 1. září představila nový Enyaq a činí tak velký krok na cestě k realizaci své strategie elektromobility. Nové SUV je prvním čistě bateriovým elektrickým modelem Škoda, který byl jako takový od počátku navržen.

Již od konce roku 2019 sjíždí z výrobní linky v Bratislavě čistě bateriový elektrický model Škoda Citigoe iV. Český automobilový výrobce vyrábí v závodě v Kvasinách také Superb iV s plug-in hybridním pohonem.

Vysokonapěťové trakční baterie z hlavního závodu v Mladé Boleslavi využívají kromě automobilky Škoda Auto také další značky koncernu pro své modely MQB s částečně elektrifikovanými pohonnými jednotkami.

Zvláštní důraz klade Škoda Auto na cílenou a komplexní přípravu svých zaměstnanců a učňů i zaměstnanců dodavatelů na požadavky elektromobility. Speciální školení doposud úspěšně absolvovalo zhruba 20 000 zaměstnanců.

 

Také by vás mohlo zajímat:

Porsche Panamera je v novém hybridním plug-in hybridu

FaceUp.com je český startup proti šikaně ve školách

 

Zdroj: Škoda Auto

O autorovi