Vyberte možnost Stránka

Jak na brand: Trendy designu v roce 2020

Jak na brand: Trendy designu v roce 2020

Obdobně, jako se mění názor člověka v průběhu života, mění se i společnost a s ní i aktuální trendy. A to ve všech oblastech. Trendy webového designu jsou o to výraznější, neboť mnohdy vznikají velmi rychle a obdobně rychle jsou následně rozšířené i po celém světě. Reagují na technologické změny, potřeby společnosti i potřeby konkrétních jedinců. Více o tom hovoří Art Director Beneš & Michl Jan Beneš.


Z pohledu webového designu byl rok 2020 výrazně zaměřený na použitelnost na mobilních zařízení, a to zejména z hlediska jejich ovládání.

Byť není mobilní rozložení webů žádnou novinkou, nároky uživatelů a čtenářů se zvyšují, a proto byl loňský rok ve velké míře zaměřený na ovládání webu na mobilních zařízení jedním prstem.


Trendy loňského roku

Současné trendy z hlediska designu plynule navazují na roky předešlé. Uplynulý rok byl rokem zjednodušování, přehledného servírování informací, minimalistického pojetí a optimalizace na rychlost a bezpečnost. Trendem byl určitě návrat k přírodním materiálům. Z pohledu uživatelské zkušenosti a přívětivosti byl i rokem tmavého režimu,“ komentuje Art Director Beneš & Michl Jan Beneš.

V souvislosti s tmavým režimem například společnost Google implementovala tmavý režim do map a přidávají se další vývojáři webů i aplikací a čím dál častěji nabízejí možnost přepnout web nebo aplikaci právě do tmavého režimu.

Predikce trendů letošního roku

V souvislosti s předešlým rokem již teď můžeme usuzovat očekávané trendy ve web designu během roku letošního.

„Jsem si jistý, že nás čeká využití 3D grafiky, a postupný nástup i rozšířené reality. Také obsah bude více upřednostňován před vizuální formou. S tím spojené používání krátkých textů a výrazné dominantní typografie,“ komentuje Art Director Jan Beneš.

V budoucnu lze očekávat zapojení umělé inteligence

V rámci webového designu můžeme očekávat zapojení umělé inteligence (AI), která bude nabízet různý obsah pro konkrétního uživatele na základě jeho zvyklostí a nasbíraných informací, i když to nutně nemusí být již v roce 2021. Do budoucna však podobné predikce již jsou.

„Technologie učících se algoritmů nám v příštích letech slibuje zatím nepředstavitelné možnosti personifikace,“ doplňuje Jan Beneš z grafické a webové agentury Beneš & Michl.

Určité trendy z loňského roku si udržely takovou oblíbenost, že se budou využívat i v roce letošním.

„V designu bude stále dobře fungovat minimalismus, důraz kladený na geometrické tvary a čistý vizuální styl. Očekávám ještě větší propojení fotografie a ilustrací. A také pokračování používání přírodních materiálů. Na vzestupu bude také použití již známých technik z minulých dekád a s tím spojený i retro styl fotografií a autorských ilustrací,“ odhaduje Jan Beneš.

Zároveň lze očekávat, že se čím dál tím častěji budeme setkávat s nekonvenčním řešením rozložením webových stránek a celkové navigace webů.

„Kromě všeho výše řečeného předpovídám zvýšení popularity motion designu a mikro animací. Zkrátka očekávejme vše, co designerům a firmám pomůže být jiní, zapamatovatelní a bude posilovat jejich značku,“ zakončuje svými slovy Jan Beneš.

Také by vás mohlo zajímat:

Jak na brand: Logo a jeho tvorba

Zdroj: Beneš & Michl

O autorovi