Vyberte možnost Stránka

Busyman slaví deset let a slibuje mezinárodní expanzi

Busyman slaví deset let a slibuje mezinárodní expanzi

Busyman letos slaví deset let od svého založení. Jde o projekt, který rozvíjí startupy a propojuje je s chytrými penězi od angel investorů a strategických partnerů. Bez něj by nevznikla řada již nyní úspěšných firem. Před časem proběhla malá oslava tohoto výročí a vy se můžete podívat, jaká přání značce a týmu zazněla. Busyman slibuje, že se posune ještě dál, a to nejen lokálně. Tým pracuje na digitalizaci a automatizaci celé platformy, díky které budou zvládat odbavovat mnohem větší množství nových kvalitních projektů a lépe je „matchovat“ s vhodnými investory a naopak. 

 

Miroslav Šole, angel investor

Miroslav Šole, angel investor

 

„Především bych Busymanům poděkoval za možnosti, které mi dal. Do dalších deseti let bych mu popřál ne to samé, ale výrazně ještě lepší. Deset let je takový zlomový okamžik. Něco se musí stát a já jim držím palce, aby se to stalo v té pozitivní rovině. Jednoznačně to, že jsem si mohl splnit trochu sen. Celý život jsem dělal manažerské pozice, ale teď jsem se dostal opravdu k něčemu, co mám rád a dělám s láskou. Jde o gastronomii. Jsem přímo v restauraci a přímo v kuchyni.“

 

Jaký máte názor na současnou startupovou scénu v České republice?

„Nejsem asi úplný znalec, ale to co znám tady z Busymanů, tak si myslím, že je to skupina mladých lidí, kteří se vzájemně podporují. Já vždy omládnu, když sem přijdu. Mě totiž zajímají myšlenky a neotřelé nápady. Někdy jsou ztřeštěné, někdy i nerealizovatelné. Je vždy dobré, že ty nápady existují. Nějaký se totiž vždy uchytí a to za to stojí. Určitě je to fajnové a startupová scéna má v oblasti byznysu své místo.“

 

Co byste popřála Busymanu do dalších deseti let?

„Popřála bych jim především to, aby se sešli s co nejvíce produktivními lidmi, aby měli štěstí a aby získali krásné projekty, které budou mít velký vliv na naši společnost.“

 

Jak vnímáte českou startupovou scénu?

„Myslím si, že je poměrně dost rozvinutá. Když se dnes podívám na inkubátory, tak tato platforma dnes funguje velice dobře. Chybí jim nicméně investice.“

 

Jaroslava Glaserová, vedoucí Point One a transfer technologií

Co znamená Busyman pro ČZU?

Jaroslava Glaserová, vedoucí Point One a transfer technologií

„Pro nás je spolupráce s Busymanem velice přínosná z toho důvodu, že je to propojení na konkrétní věci a na to, abychom dokázali vůbec realizovat projekty a aby měly nějaký reálný výsledek.“

 

Filip Major, Busyman

Filip Major, Busyman

 

Co obnášelo se dostat s Busymanem do fáze, ve které je v současnosti?

„Bylo to hodně těžké. Chvílemi jsem nevěřil, že je to možné dotáhnout až sem. Neříkám, že jsme vybudovali nějakou miliardovou společnost to rozhodně ne. Dostali jsme to ale do stádia, kdy máme stabilní a jsme schopni se tou věcí, kterou jsme nadšeni a která nás baví živit. To je pro nás důležité. Zároveň jsme prokazatelně pomohli spoustě lidem, spoustě firmám. To číslo je celkem 135 startupů, které u nás vznikly. Kdybychom to zabalili a ohlédli se za sebou, tak si myslím, že určitě něco, na co můžeme být hrdí.“

 

Jaká je vaše výzva do dalších deseti let?

„Mě samotného baví technologie, baví mě IT. Jak jsem dnes říkal v rámci mé prezentace úvodní, chtěl bych to co nejvíc automatizovat, digitalizovat a postupně tomu přidávat nějaké další věci, ale hlavně nezůstat lokální. Vedle Busymana máme připravenou platformu, která je globální a která vychází z podobných myšlenek, neřeší hranice, neřeší jazykové bariéry a to je naše další challenge, kterou bychom rádi spustili.“

 

Řekl byste nám ještě něco málo k myšlence Busyman 2.0?

„Do těch jsme byli hodně uzavření, hodně privátní, nám to svým způsobem vyhovovalo. Mně osobně to vyhovuje. Proto přitahujeme podobné typy lidí. Busyman 2.0 má za cíl se více otevřít. Více se chceme otevřít jednak těm projektům, více se chceme otevřít investorům. U spousty investorů nedávalo smysl, aby byli v našem nejužším kruhu, a tak jsme v uvozovkách přepnuli na druhý stupeň. S tím druhým stupněm se toho tolik neděje. Je výrazně méně aktivní vztah s nimi a my bychom rádi to znovu oživili a rádi bychom dali šanci i těm, kteří nemají miliony na investování do startupů, ale v podstatě menší částky. Chceme jim umožnit se dostat ke zdroji zajímavých projektů a dát jim možnost syndikovat neboli sdílet investici mezi sebou nebo i s těmi zkušenějšími, aby opravdu do něčeho mohli nastoupit.“

 

Adélá Bártová, PR a projekt manažer i&i Prague

Adélá Bártová, PR a projekt manažer i&i Prague

 

„Já bych jim přála dalších úspěšných deset let a možná ještě víc, protože podporují něco, co je v Česku hrozně vzácné a důležité. Jde o rozvoj lidí a rozvoj jejich nápadů a projektů. Myslím si,  že to v Česku hodně chybělo a je potřeba, aby to někdo udělal a aby někdo pomáhal lidem dostat jejich nápady k lidem.“

 

Jaký je váš pohled na startupovou scénu v Česku?

„Myslím si, že se velmi zlepšuje. Osobně jsem odešla z vědy, protože jsem měla pocit, že zkoumám jenom, abych psala články a teď jsem se postupně dostala k tomu, že pomáhám vědcům  dostat jejich nápady k lidem. Je to to samé, co dělá Busyman. Nějakým způsobem sháníme podporu, sháníme investory, sháníme developery. Vidím, jak se ta scéna mění, vidím, jak lidí mají možnost něčeho dosáhnout, být toho součástí, dělat tu vědu a zároveň za nimi stojí někdo, kdo jim pomáhá dostat se dál a pomáhá si vytvořit vlastní firmu a vlastní projekt.“

 

Petr Kubečka, Univerzita Palackého

Petr Kubečka, Univerzita Palackého

 

„Popřál bych jim dalších deset let. Rád bych se podíval na oslavu dalších dvaceti let Busymana.“

 

Co říkáte na českou startupovou scénu?

„Zajímavé období, určitě se to začíná rozvíjet. Těch projektů je čím dál víc. Snad s tím Koronavirus moc nezahýbe. Spíš by měla být výzva, aby toho bylo ještě víc.“

 

Co pro vás konkrétně znamená spolupráce s Busymanem?

„Já zastupuje Univerzitu Palackého. Zastupuji vědecko-technický park Univerzity Palackého. Naším cílem je vybírat projekty na Univerzitě Palackého – ty, které mají zajímavý komerční potenciál. Chybí nám ale ten byznys rozšířit dál. Ne že bychom to neuměli, ale nemáme na to kapacity. Nemáme na to takové kontakty, jako má Busyman. Pro nás je tak Busyman důležitý článek k pokračování k toho převedení výsledků Univerzity Palackého do praxe.“

 

Igor Žmajlo, Studio 301

Igor Žmajlo, Studio 301

 

„Spolupráce s Busymanem přinesla spoustu nových možností. V podstatě pro nás bylo důležité poznat lidi kolem nás. My se věnujeme občas tomu umění a technice k tomu, co vytváříme. Je strašně důležité rozšířit obzory tím, že se potkáme s dalšími lidmi. Pro to je důležité, co vytváříme a to je to, co nám přinesli.“

 

Co byste popřál  Busymanům do dalších deseti let?

„Doufám, že pomohou dalším projektům tak, jako pomohli nám. To by bylo určitě přínosem jak pro ně, tak určitě i pro nové projekty.“

 

Pokud vás zajímá více informací, tak zavítejte na internetové stránky www.busyman.cz nebo na jejich sociální sítě.

Také by vás mohlo zajímat:

Škoda využívá v Kvasinách robota ke zrychlení výrobního procesu

 

Zdroj: Tývka.cz 

 

O autorovi

Michal Kvapil

Jsem člověk, který si prošel bohatou praxí v oblasti žurnalistiky. Stáž jsem odstartoval na Novinkách.cz. Následně jsem přešel do mediální skupiny Lagardere, kde jsem pět let působil v Rádiu Zet / BBC na redaktorské a editorské pozici. Pracoval jsem i na pozici zprávaře. Následně jsem přešel pod projekt Youradio Talk, kde jsem měl i vlastní pořady - například Krypton pořad o kryptoměnách. Praxi jsem nabral i v regionální televizi První boleslavská, ve které jsem si prošel prací kameramana, střihače i redaktora. Souběžně s tím spolupracuji pro portál Mladaboleslav.cz a Boleslavský deník.