Vyberte možnost Stránka

bezDodavatele vykupuje přebytky z domácích fotovoltaik

bezDodavatele vykupuje přebytky z domácích fotovoltaik

bezDodavatele je energetický startup, který od června nabízí českým domácnostem zelenou elektřinu a plyn za velkoobchodní ceny. Aktuálně spustil novou službu a vykupuje přebytky elektřiny z domácích fotovoltaických elektráren za tržní ceny.


Energetický startup bezDodavatele nabízí českým domácnostem možnost odebírat zelenou elektřinu za velkoobchodní ceny, a to díky platformě, která virtuálně propojuje zákazníky s tuzemskými výrobci z obnovitelných zdrojů.

Svým zákazníkům, kteří mají zároveň i vlastní fotovoltaickou elektrárnu, nově nabízí i odkup přebytků, a to za stejně férových podmínek.

„Vzhledem k tomu, že nabízíme výhradně lokální zelenou elektřinu, naše řešení přirozeně zajímá lidi, kterým jsou obnovitelné zdroje blízké. Spoustu z nich už aktivně využívá energii ze slunce prostřednictvím vlastních solárních panelů. V tomto úsilí je chceme podpořit. Vyrobenou elektřinu, kterou jejich vlastní domácnost nespotřebuje, proto vykoupíme za tržní cenu, bez jakýchkoliv poplatků nebo přirážek,“ říká zakladatel bezDodavatele Robert Chmelař.

Výroba i dodávka na jedné faktuře

Pro prodej přebytečné elektřiny domácnosti nepotřebují žádnou licenci ani speciální povolení.

Většina domácích fotovoltaických elektráren, které jsou primárně určeny pro napájení rodinného domu, mají instalovaný výkon do 10 kW. Takové elektrárny splňují veškeré podmínky pro provoz bez licence.

Podle Solární asociace bylo za rok 2019 na rodinných domech vybudováno 2 905 nových instalací, které znamenaly dvojnásobný počet oproti roku 2018. I pro tento rok se očekává výrazný růst počtu domácností, které si fotovoltaické panely pořídí.


Pro domácnosti se jedná o příležitost ke snížení nákladů na energie, ale také o výhodnou investici, na kterou je navíc možné čerpat dotace v rámci programu Nová zelená úsporám

Jaroslav Šuvarský ze společnosti S-Power energies

Ochrana životního prostředí a udržitelnost domácností jsou tématy, se kterými se v energetice potýkáme stále častěji. Pořizovací ceny fotovoltaických panelů navíc za posledních 10 let klesly o více než 80 %, není tedy divu, že zájem o ně u domácností každým rokem roste. Pro domácnosti se jedná o příležitost ke snížení nákladů na energie, ale také o výhodnou investici, na kterou je navíc možné čerpat dotace v rámci programu Nová zelená úsporám,“ říká Jaroslav Šuvarský ze společnosti S-Power energies, která patří k předním dodavatelům panelů na trhu.

V praxi to vypadá tak, že před vyúčtováním se množství zákazníkem vyrobené a do distribuční soustavy dodané elektřiny vynásobí příslušnou hodinovou cenou, za kterou se v danou chvíli obchodovala na burze.

Proces zvládne i úplný laik

Výroba se následně porovnává s dodávkou. Všechny informace najde zákazník na jedné faktuře, nakonec už jen proplatí rozdíl obou položek.

„Proces zvládne i úplný laik. Pokud máte správně instalovanou fotovoltaickou elektrárnu, měří se automaticky nejen spotřeba, ale i dodávky elektřiny do distribuční sítě. Odpovědnost za případné odchylky v dodávce už převezmeme my. Pokud navíc splníte zákonné limity, nepotřebujete k výrobě elektřiny ani licenci,“ dodal Robert Chmelař.

Také by vás mohlo zajímat:

IT řešení a jeho trendy do budoucna

Zdroj: bezDodavatele

O autorovi