Vyberte možnost Stránka

SAB Aerospace spolupracuje na vývoji rakety Ariane 6

SAB Aerospace spolupracuje na vývoji rakety Ariane 6

SAB Aerospace se bude podílet na vývoji rakety Ariane 6. Stane se tak po zářijovém úspěchu brněnské společnosti, které se podařilo do vesmíru vynést najednou 53 družic.


SAB Aerospace dodá raketě Ariane 6 kompletní zařízení zodpovědné za postupné vypouštění družic ve vesmíru – tzv. sequencer.

Zakázku vyhrála firma SAB Aerospace kvůli unikátnímu technologickému řešení celého sequenceru, a také díky znalosti práce v programu raket Evropské kosmické agentury.

Hlavními partnery v projektu jsou české firmy G. L. Electronic a Huld. Dohodu o spolupráci podepsali a oznámili zástupci firem minulý týden na panelové diskusi konané v rámci festivalu kosmických aktivit Czech Space Week.

Firma SAB Aerospace dodá sequencer v kompletní podobě

Počínaje uzavřením kontraktu s Ariane Group na na výrobě tzv. sequenceru pro raketu Ariane 6 se brněnská firma SAB Aerospace podílí na výrobě obou evropských raket.

Zatímco pro italskou raketu Vega a Vega C vyrábí nosič schopný vynést do vesmíru až 96 nejmenších satelitů, pro raketu Ariane 6 francouzské firmy Ariane Group dodá kompletní zařízení zodpovědné za vypouštění těchto družic na oběžné dráze obsahující hardware, elektroniku i software.

„Jde o výbornou příležitost zúročit systematicky budované know-how a týmy potřebné k vývoji specializovaného safety-critical software,” říká Daniel Štefl za firmu Huld, která bude mít v rámci projektu na starost psaní softwaru. Druhým partnerem je firma G.L. Electronic, která dodá kompletní elektronické vybavení.

Sequencer je nezbytný pro vynesení více satelitů

„Účast na projektu Sequenceru pro Ariane 6 vnímáme jako další zásadní milník v oblasti vývoje, designu a výroby  Hi-Rel technologií v kosmických projektech v ČR. Jako zásadní zde vidím schopnost spolupráce českých firem ve formě průmyslových konsorcií, které tak mohou nabídnout širší spektrum průmyslových aktivit jako celku a tím zvyšují úspěšnost zapojení se do významných evropských kosmických projektů,” říká ředitel firmy G.L. Electronic Luděk Graclík.

V případě, že jsou na raketě například pouze dvě družice, stačí k jejich vypuštění běžný počítač. Využití sequenceru je nezbytné, pokud nese raketa větší množství satelitů.


Nebudeme tak muset vyrábět zbytečně drahé sequencery, ale vždy při jejich sestavování zohledníme počet satelitů.

CEO SAB Aerospace Petr Kapoun

„Jakmile je na raketě například padesát satelitů, je potřeba jejich vypuštění naplánovat tak, aby nedošlo na oběžné dráze ke kolizi, a zároveň opustily satelity raketu ve správný moment. To všechno je možné díky sequenceru, neboť běžný raketový počítač by tuto činnost nezvládl,” vysvětluje CEO SAB Aerospace Petr Kapoun.

Při sestavování sequencerů se zohlední počet satelitů

Unikátnost právě vyvíjeného sequenceru spočívá v jeho technologickém řešení. Velikost zhruba pětikilového zařízení o rozměrech 30 x 30 x 30 centimetrů je možné přizpůsobit před každým startem rakety podle počtu připevněných satelitů.

Přidáním dalšího modulu tak dojde k navýšení kapacity zařízení a stejně tak platí, že odebráním modulu se jeho kapacita sníží.

„Nebudeme tak muset vyrábět zbytečně drahé sequencery, ale vždy při jejich sestavování zohledníme počet satelitů. Výhodou je také to, že variabilita modulů se dá rychle měnit,” doplňuje Petr Kapoun.

SAB Aersopace využije zařízení i na jiných raketách

Dalším nezvyklým technologickým řešením je také využití velkého množství procesorů zodpovědných za odpojení družic. Díky tomu, že budou mít svůj vlastní procesor každé tři družice, hrozí minimální riziko chyby, že by se všechny družice neodpojily.

I přesto, že aktuálně firma SAB Aerospace pracuje na zařízení pro raketu Ariane 6, už teď plánuje jeho využití i na jiných raketách.

Tomu také přizpůsobuje vývoj sequenceru, který bude univerzální, modulární a standardizovaný, tak aby se dal využít k jakékoli družici a jakékoli raketě.

Také by vás mohlo zajímat:

20 příběhů ŠAVŠ: Konečně jsem mohl efektivně studovat jazyky, říká J. Temr

Zdroj: SAB Aerospace

O autorovi