Vyberte možnost Stránka

České prodejny na vesnicích potřebují vládní podporu

České prodejny na vesnicích potřebují vládní podporu

České prodejny na vesnicích by se měly dočkat podpory od tuzemské vlády. Vyzývá k tomu předseda družstva CBA CZ Roman Mazák. Pomocná ruka je důležitá i s ohledem na uzavření několika desítek obcí důsledkem koronaviru v Olomouckém kraji. Obyvatelé těchto obcí je nesmí opouštět. Základní potřeby si tak musejí zajistit přímo ve své obci. Tuto službu by měly přitom zajistit menší lokální prodejny. Zahraniční řetězce podle Mazáka nebudou schopny distribuovat zboží do malých obcí.

 

Jestliže dojde k úplnému uzavření hranic, pak zahraniční řetězce ztratí podle Mazáka přísun zboží k prodeji.

„V následujících dnech kvůli prevenci očekáváme uzavření hypermarketů či výrazné omezení jejich provozu. V současné chvíli totiž z hlediska možné nákazy novým koronavirem fungují jako časovaná bomba. Za takové situace hlavní úlohu z hlediska potravinové obslužnosti převezmou menší prodejny,“ uvedl Roman Mazák.

Neobejdou se ovšem bez výrazné vládní podpory a jeho složek. Pomocnou ruku budou potřebovat distribuce, logistika nebo i samotná obsluha zákazníků.

 

Prodejny na vesnicích potřebují koordinovat krizová řešení

„V tuto chvíli je z našeho pohledu nejvyšší čas začít tento problém řešit. Nejlépe je to vidět v Olomouckém kraji, kde se uzavření více než dvou desítek obcí týká i našich prodejen. Zástupci státu musí pochopit, že obchod není až druhotná věc. Náš velkoobchod CBA Nuget zásobuje nejen prodejny, ale i vývařovny v nemocnicích, psychiatrických léčebnách, ve věznicích nebo část armády,“ sdělil Mazák.

„Pokud nebudeme schopni dodat zboží kvůli úplné absenci pomoci státu například do nemocnice, co se stane? Nemocnice bez stravy pro pacienty nebude schopná provozu. Pokud nebudeme schopni zásobovat vesnické prodejny, co se stane v případě jejich uzavření, jak se to stalo nyní v Olomouckém kraji? Lidé budou stále nuceni vyjíždět do měst,“  dotazuje se Roman Mazák.

Vláda by z tohoto důvodu měla začít řešit i tuto problematiku. Objemy nákupů dosahují podle Mazáka již aktuálně enormní úrovně. Pokud dojde k uzavření hypermarketů, mohou tlak pocítit i menší prodejny. Je ale zapotřebí s nimi koordinovat krizová řešení.

 

Také by vás mohlo zajímat:

Nvidia vyzývá hráče, aby se zapojili do boje proti koronaviru

Stát by měl zavřít nákupní centra a podpořit malé prodejny

Zákaz pořádání akcí připraví kina a divadla o miliony

 

Zdroj: Tývka.cz

O autorovi