Nemovitosti čeká v případě druhé vlny koronaviru výrazné zlevnění

Nemovitosti čeká v případě druhé vlny koronaviru výrazné zlevnění. Tuzemský hypoteční trh pocítil zemětřesení již během první vlny. V květnu zamrzl. Banky zprostředkovaly vůbec nejméně majetkových hypoték během uplynulých deseti let. Nízký zájem o hypotéky napovídá tomu, že může ochabnout i poptávka po nemovitostech. Ty by pak podle hlavního ekonoma Czech Fund Lukáše Kovandy mohly zlevnit.

 

„Většina trhu nyní říká, že koronavirová krize ke znatelnému poklesu cen nemovitostí nepovede. Dostaví se prý spíše přechodná stagnace či jen plíživý růst cen. To ve svém základním scénáři předpokládá i Česká národní banka. Pokud však nastane scénář nepříznivý, ceny realit se dle centrální banky propadnou zhruba o pětinu,“ říká Kovanda.

Ve čtvrtek 18. června ČNB zveřejnila uvolnění svých doporučení pro poskytování hypoték. Navíc potvrdila, že komerční banky mohou klientům standardně půjčovat až 90 procent hodnoty kupované nemovitosti. Před vypuknutím koronavirové pandemie to bylo pouhých 80 procent.

K tomu zrušila podmínku určité maximální výše měsíční splátky k čistému příjmu.

Hypotečnímu a nemovitostnímu trhu tyto kroky poskytnou pozitivní impuls. Podpoří jej dále i to, že ČNB se rozhodla také snížit sazbu proticyklické kapitálové rezervy. Centrální banka zkrátka uvolňuje regulace, aby komerčním bankám rozvázala ruce. Banky kvůli koronakrizi čelí nečekaným výzvám, jež významně ohrožují jejich letošní ziskovost. A ČNB uvolňuje i proto, že koronakrize samotná představuje faktor, který nemovitostní trh tlumí. Proto už není třeba, aby jej ještě navíc v dosavadní míře regulacemi tlumila sama ČNB,“ sdělil Kovanda.

 

Druhá vlna koronaviru může způsobit až 20procentní propad nemovitostí

ČNB svým aktuálním postupem naznačuje, že má obavy z možného propadu cen realit. Podle Kovandy může jít o propad odpovídající až dvaceti procentům. Pesimistický scénář ČNB naznačuje, že dvacetiprocentní nebo dokonce výraznější propad by mohl nastat příští rok. Růst by se měl obnovit počínaje rokem 2022.

Negativní scénář se může proměnit ve skutečnost, pokud dojde ke druhé vlně koronaviru.

„Pochopitelně, ČNB mluví opatrně, jazykem scénářů. Těžko očekávat, že by za situace, jaká panuje nyní, někdy naplno řekla, že může nastat třeba čtvrtinový pokles cen. Centrální banka dobře ví, jak značný vliv na trh její slova mají. Z titulu své ústřední role, již v ekonomice hraje, vždy bude mírně tíhnout k optimističtějšímu vidění vývoje nadcházející doby. Ostatně, jejím klíčovým posláním je dbát o finanční stabilitu. Citelný propad cen realit tuto stabilitu ohrožuje,“ uvádí Kovanda.

Jestliže šiřoká verejnost nabyde dojmu, že trh půjde negativním scénářem ČNB, pak může sama o sobě spustit citelný propad cen nemovitostí. V tomto ohledu by došlo k zamrznutí hypotečního trhu, ale i celého trhu realitního.

„Lidé by v očekávání nižších cen odkládali svoji investici do realit, čímž by roztáčeli spirálu jejich poklesu. O tom, že tato spirála sebenaplňujícího se proroctví se může dostavit, dobře ví i ČNB. Ostatně odkladem spotřeby, a tím spíše investic, v očekávání nižších cen argumentovala v době své intervence. Tehdy se snažila oslabením koruny vyvolat v lidech očekávání vyšší inflace, aby začali konečně utrácet,“ dodává Kovanda.

Také by vás mohlo zajímat:

Mobility Innovation Hub má podpořit mobilitu budoucnosti

Konference Brno rozebíraly rozvoj vysokorychlostní tratě v Česku

 

Zdroj: Tývka.cz

Komentáře