Vyberte možnost Stránka

Firmy se obávají, že 5G přinese bezpečnostní hrozby

Firmy se obávají, že 5G přinese bezpečnostní hrozby

Firmy očekávají od nástupu 5G revoluční pokrok. Obávají se ale bezpečnostních obav nové technologie. Poukazuje na to studie společnosti Accenture, podle které čtyři z pěti respondentů (79 %) očekávají, že se 5G významně podepíše v jejich firmách. Z toho 57 % je toho názoru, že půjde o revoluční pokrok. Pouhá čtvrtina respondentů (24 %) se nechala slyšet, že považovali jako revoluční dopad 4G.

 

Optimistický pohled částečně kazí strach z bezpečnosti 5G. Ten se během posledního roku ještě prohloubil. Během posledního průzkumu obavy kvůli bezpečnosti 5G uvedlo přes 35 procent respondentů. Rok před tím se z 5G strachovalo 32 procent respondentů.

Více než šest z deseti respondentů (62 %) během posledního průzkumu uvedlo, že 5G přinese rizika s ohledem na kybernetické útoky.

„5G je třeba vnímat komplexně, včetně obav z bezpečnostních rizik, říká ředitel divize Komunikace a média společnosti Accenture George Nazi.

„Podle naší studie se vedoucí pracovníci domnívají, že 5G jim pomůže v jejich podnikání. Ale síťová architektura 5G pro ně také představuje výzvy – zejména jde o soukromí uživatelů, počet připojených zařízení a sítí, přístup ke službám a integritu dodavatelského řetězce,” uvedl Nazi.

Z průzkumu vyplývá, že se respondenti snaží najít cestu, jak se s případnými výzvami poprat. Tři čtvrtiny (74 procent) dotazovaných předpokládá, že dojde k nově definovaným pravidlům a postupům souvisejících s bezpečností.

 

V rámci 5G je nezbytná příprava

Vedoucí pracovníci se rovněž věnují otázce, jak nákladný nástup 5G bude. Především jde o otázku přizpůsobení se změnám.

Otázkou zůstávají především náklady na provozování 5G. Čtyři z pěti respondentů (80 %) uvedli, že náklady na správu IT infratruktury a aplikací stoupnou. Třetina (31 procent) se domnívá, že úvodní náklady na zavedení 5G budou vysoké.

Podle studie si je většina českých firem vědoma, že k plnému získání potenciálu vyplývajícího z 5G potřebují externí podporu. Zhruba tři čtvrtiny (72 procent) dotazovaných oznámilo, že potřebují pomoc, aby si dokázali představit budoucí možnosti propojených řešení s 5G.

Podíl firem předpokládajících vlastní vývoj 5G aplikací se snížil z 23 % v předchozím roce na 14 % letos.

 

5G je pro mnoho firem velice potenciální

Výsledky průzkumu naznačují, že navzdory určitým výzvám spojeným s 5G uznávají firmy obrovský potenciál této technologie a její využití vidí jasně. Výhod je mnoho a povědomí o nich roste.

Například 85 % respondentů uvedlo, že v následujících čtyřech letech očekávají, že využijí 5G na podporu mobilních zaměstnanců v terénu (v loňském průzkumu to bylo 68%).

„Máme jasné příklady přesvědčivě ukazující praktické využití 5G, kdy podmínkou je nastavení správné strategie a propojení relevantních ekosystémů,” uvedl George Nazi.

„Pro zajištění dalšího růstu musí poskytovatelé komunikačních služeb jednat už teď, aby si zajistili místo v rámci vznikajícího 5G ekosystému,” ukončil Nazi.

 

Také by vás mohlo zajímat:

Chcipravnika.online mění způsob vyhledávání právních služeb

 

Zdroj: Accenture

O autorovi