Vyberte možnost Stránka

Mediální obraz přináší otevřená data o prezidentských kandidátech

Mediální obraz přináší otevřená data o prezidentských kandidátech

Nejčastěji zmiňovaní kandidáti, média, která o nich píší, ale i typ sentimentu. To vše nabízí web nového projektu Mediální obraz, který přináší nejucelenější přehled mediální stopy jednotlivých prezidentských kandidátů a poskytuje otevřená data pro jakoukoli instituci nebo širokou veřejnost. O nejzajímavějších přehledech bude informovat i na svém twitterovém profilu. Za projektem stojí Monitora Media, nejkomplexnější služba pro monitoring médií a sociálních sítí v Česku.Jak si stojí jednotliví kandidáti v médiích

Za posledních 14 dní česká média věnují svou pozornost především jednomu prezidentskému kandidátovi. Je jím Andrej Babiš, který získal třetinu všech zmínek v online, tištěných, ale i televizních a rozhlasových médiích. Významný podíl na tomto výsledku má několik faktorů.

Na rozdíl od ostatních oznámil Andrej Babiš svou kandidaturu v nedávné době a vyhlášení dlouho očekávaného kandidáta ANO na sebe strhlo pozornost celého mediální prostoru v České republice. Jako předseda největšího opozičního hnutí je často zmiňován i v rámci jiných událostí, než je prezidentská volba, což mu dává náskok v mediální prezenci před ostatními politicky méně exponovanými kandidáty.

Druhým nejzmiňovanějším kandidátem je Petr Pavel se 14 %. Počet zmínek Andreje Babiše je v absolutních číslech 1,3krát vyšší. Za tímto rozdílem může stát i mírné utlumení komunikace a veřejných vystoupení ze strany Petra Pavla v posledních týdnech. Přes 10% hranici se ještě dostala Danuše Nerudová s 12,5 % a Pavel Fišer s 10,0 % zmínek ve všech médiích.

Tyto výsledky kopírují i volební preference jednotlivých kandidátů ve volebních průzkumech. Mezi šestici nejzmiňovanějších kandidátů na prezidenta patří ještě Josef Středula a Marek Hilšer. Až sedmým nejvíce zmiňovaným kandidátem na prezidenta je Karel Janeček, který svou kampaň startoval mezi prvními.

Zdroj: www.medialniobraz.cz

O kandidátech nejaktivněji informují online média, vede iDnes.cz

Nejaktivnějším médiem, které o jednotlivých prezidentských kandidátech informuje, je zpravodajský server iDnes.cz. Čtyřem nejmedializovanějších, a zároveň v průzkumech volebních preferencí nejvýše postaveným, prezidentským kandidátům se věnuje o třetinu více než další média.

Druhé v pořadí jsou parlamentnilisty.cz, které následují Seznamzpravy.cz, webové zpravodajství CNN Prima News, novinky.cz a lidovky.cz. Čím méně o jednotlivých kandidátech média píší, tím se snižují rozdíly. U Marka Hilšera nebo Josefa Středuly to nejsou desítky a stovky zmínek jako u mediálně populárnějších kandidátů, ale jednotky a pořadí se tak každodenně mění.

Rozdělení mixu médií podle jejich typu vyznívá téměř totožně pro všechny kandidáty. U každého z nich pokrývají online média necelých 60 % všech mediálních zmínek. Televize, rozhlas i tisk se pohybují okolo hranice 10 až 15 % a cca 5 % publicity pokrývají podcasty. Z tohoto vzorce vybočuje Pavel Fischer, u kterého podíl zmínek v podcastech je 1,5 % a zbytek dohání právě tradiční média. V podobě rozhlasu, televize a tisku.

Zdroj: www.medialniobraz.cz

Převaha na sociálních sítích

Vyhlášení prezidentské kandidatury Andreje Babiše rezonovalo nejen v médiích, ale i na sociálních sítích, které jsou pro předsedu ANO využívaným kanálem komunikace s voliči. To dokazuje i téměř 250 tisíc sledujících na jeho facebookové stránce, což je skoro o 200 tisíc více než u ostatních kandidátů. I díky tomu si Andrej Babiš drží téměř 70% podíl.

S velkým odstupem a 12 % ze všech zmínek je za ním Petr Pavel a s 11 % drží dvoucifernou hodnotu Danuše Nerudová. Dohromady si tak ukusují přes 90 % prostoru sociálních sítí. Technologicky se profilující Karel Janeček si z celkového koláče zastoupení svého jména na sociálních sítích ukousl pouze 0,5 %.

Zdroj: www.medialniobraz.cz

Nová služba Mediální obraz

Mediální obraz je unikátním projektem, který na svém webu poskytuje reálná otevřená data o mediálním prostoru prezidentských kandidátů. Každý si tak může jednoduše zjistit, jak často a s jakým podílem oproti ostatním jsou jednotliví kandidáti zmiňováni v českých médiích, a pomocí jednoho kliknutí porovnávat kandidáty mezi sebou.

Součástí metrik je i rozšířené srovnání šesti nejzmiňovanějších kandidátů, které zahrnuje to, s jakým sentimentem jsou v médiích prezentováni, přehled zmínek o nich v jednotlivých typech médií i jak si stojí v počtu zmínek na sociálních sítích. Tento přehled šesti nejvíce zmiňovaných kandidátů přináší i pořadí deseti médií, která je nejčastěji zmiňují, klíčových slov, která se ve spojení s nimi nejvíce objevují a přehled 40 nejčtenějších článků spojovaných s jejich osobou. Veškerá data jsou uváděna v rozsahu posledních 14 dní a aktualizují se každých 20 minut.

Za projektem otevřených mediálních dat o kandidátech stojí Monitora Media, technologický lídr v poskytování monitoringu médií a sociálních sítí v Česku.

„Po deseti letech nás všechny čeká velká změna v podobě nového prezidenta a stejně jako celá česká společnost vnímáme tuto událost i my v Monitoře. Rozhodli jsme se proto zapojit s tím, co umíme nejlépe, a nabídnout široké veřejnosti naše otevřená data a možnost podívat se na prezidentskou volbu i trochu jinou optikou. Závěry si však musí každý udělat sám, protože projekt Mediálního obrazu si neklade za cíl hodnotit vystoupení jednotlivých kandidátů, ani jejich prezentaci v mediálním prostoru,“

Tomáš Berger CEO Monitora Media

Více informací a další podrobnější statistiky najdete na webu medialniobraz.cz nebo na twitterovém profilu projektu, který zveřejňuje nejzajímavější data za uplynulé dny.

Zdroj: Mediální obraz


O autorovi