Vyberte možnost Stránka

Prusa Research: Začínali ve dvou, nyní mají přes 450 zaměstnanců

Prusa Research: Začínali ve dvou, nyní mají přes 450 zaměstnanců

3D tiskárny a filamenty od firmy Prusa Research se staly celosvětovým kultem. Jde o firmu, která byla rovněž účastníkem na futuristickém festivalu Future Port Praha. S internetovou televizí Tývka.cz jsme vyzpovídali jednoho ze zaměstnanců Šimona Doubka.

Šimon Doubek, Prusa 3D tiskárny

Šimon Doubek

My jsme tady na Future Port přijeli s našimi 3D tiskárnami, ukázat naše 3D tiskárny, to jak je vyrábíme, to jak je produkujeme nebo je vyvíjíme. Samozřejmě jsme sem přijeli ukázat i náš materiál náš Prusament, který jsme představili loni v New Yorku. Abychom nebyli jenom my jako vývojáři 3D tiskáren, tak jsme připravili i Prusa Lab. To je vlastně otevřená dílna, kterou otevřel Josef Průša loňský rok v červnu, kde si můžete vy jako kutil zaplatit malý poplatek a stát se členem Prusa Labu a zažít něco nového.

Kdybych byl já osobně kutil, co mi Prusa Lab nabídne, co si tam mohu vyzkoušet, popřípadě vytvořit?

Prusa Lab po zaplacení toho členského poplatku vám umožní si udělat školení a můžete používat 3D tiskárny typu FDM nebo SL1, můžete používat vakuovou formovačku, můžete používat plně vybavenou elektronickou dílnu s malou frézkou na vlastní tištěné spoje. Můžete používat CNC router, CNC frézku, CNC soustruh. Tyto tři stroje nejsou zase tak časté v otevřených dílnách, protože jsou samozřejmě drahé a můžete použít i laser. Tady máte opravdu velmi širokou paletu možností, co můžete dělat.

Vrátím se ještě k filamentům, jak jste zmiňoval. Vy jste říkal, že máte specifické barvy, které nikdo jiný nemá, jak je to tedy s filamenty a popřípadě kdy vydáváte nové?

Naše filamenty jsou specifické v tom, že my už jen Prusament ten název. Je to prostě Průšův filament. Ty barvy jsou specifické v tom, že je nikdo jiný nemá. Prostě si řekneme, tato barva je hezká, ale něco jí chybí, takže naši kolegové z Prusa Polymakers si ty filamenty vyzkouší, vyzkouší si ty barvy a řeknou jo, teď by ta barva šla, nikdo na světě ji nemá, pojmenujeme ji třeba takto. Co se týče dál těch filamentů, tak jsme jedineční ve světě, co se týče průměru té tolerance toho filamentu. Obyčejní výrobci uvádějí padesáti mikronovou, my máme dvacet mikronů toho filamentu. Opravdu je to jedinečná věc a mohu opravdu říct, že náš filament je nejkvalitnější na světě.

 

Průša byl  zpočátku dj a chtěl si vytisknout specifické kryty na vybavení

Jak začal příběh Průša tiskáren?

Pepa začal svůj příběh v roce 2009 ještě jako student na vysoké škole. Přemýšlel, co bude dělat se svým bráchou Michalem. Oba dva byli dj´s a jednu dobu přemýšleli, že by si potřebovali vytvořit specifické kryty na své vybavení. V té době to nebylo ale skoro možné, takže si vyrobili svoji vlastní 3D tiskárnu a začali ji postupně vylepšovat. Řekli si, proč neposunout ten 3D tisk trochu dál, tak začali na tom dál pracovat, začali dál testovat, začali vyvíjet svoji vlastní 3D tiskárnu, která se jmenovala i2 tenkrát. Měla dřevěný rám a stále to bylo něco, čeho se dalo velmi těžko dosáhnout. Takže začali dále pokukovat po možnostech, jak to dále zprostředkovat široké veřejnosti. V ten moment nastoupil projekt Repra, tenkrát už známý za oceánem v Americe a tiskárna se stala takzvaným open source projektem. Takže kdokoli kdo má tu možnost si může sestavit 3D tiskárnu podle sebe. Samozřejmě ten příběh dál pokračoval. Tuším, že v roce 2012 je první opravdová kancelář tentokrát v Karlíně, kdy se postupně začalo obsazovat celé přízemí Karlína a nedalo se tam dlouho už hnout a v roce 2017 se už uvažovalo o přesunu a v roce 2018 jsme se přesunuli sem k nám do Holešovic. Aktuální stav zaměstnanců je něco okolo 450 lidí, což z prvotních dvou Josefa Průši a Michala Průši je opravdu velký skok.

Zaujal vás příběh Josefa a Michala Průši? Pak se určitě podívejte i na internetové stránky www.prusa3d.cz. Zde se můžete prokliknout například i na komunitní web, kde naleznete i řadu zajímavých nápadů a plánků pro vytisknutí. 

Jaké 3D tiskárny si můžete u Průši v současnosti pořídit?

Original Prusa i3

Original Prusa i3 MK3S je nástupcem světově oceňovaného modelu Original Prusa i3 MK2. S vylepšeným extruderem, řadou nových senzorů a revoluční magnetickou vyhřívanou podložkou MK52 s vyměnitelnými PEI tiskovými pláty ma jít o nejlepší 3D tiskárnu, jakou kdy společnost Prusa vyrobila.

Original Prusa SL1

3D tiskárna Original Prusa SL1 je založena na tiskové technologii MSLA. Oproti modelům Original Prusa i3 používá tato tiskárna LCD panel s vysokým rozlišením a UV LED pro vytvrzení tenkých vrstev pryskyřice (resinu). Díky tomu dosahuje nevídané úrovně detailů. Speciální mycí a vytvrzovací stanice je k dispozici zvlášť.

Original Prusa I3 Multimaterial

Original Prusa i3 MK3 Multi Material je 3D tiskárna, které umožňuje tisk až pěti materiálů najednou. Vylepšená verze 2.0 (je k dispozici pro MK3 a MK2.5). Oproti původní Multi Material je mnohem jednodušší. Z tohoto pohledu je snazší na používání a méně citlivá na kvalitu filamentu.

 

Zdroj: Tývka.cz

O autorovi

Michal Kvapil

Jsem člověk, který si prošel bohatou praxí v oblasti žurnalistiky. Stáž jsem odstartoval na Novinkách.cz. Následně jsem přešel do mediální skupiny Lagardere, kde jsem pět let působil v Rádiu Zet / BBC na redaktorské a editorské pozici. Pracoval jsem i na pozici zprávaře. Následně jsem přešel pod projekt Youradio Talk, kde jsem měl i vlastní pořady - například Krypton pořad o kryptoměnách. Praxi jsem nabral i v regionální televizi První boleslavská, ve které jsem si prošel prací kameramana, střihače i redaktora. Souběžně s tím spolupracuji pro portál Mladaboleslav.cz a Boleslavský deník.