Vyberte možnost Stránka

Oblast přenosu a distribuce elektrické energie je navzdory krizi velmi zajímavá

Konferencí Brno zaměřených na očekávaný vývoj energetiky v Česku a ve světě se zúčastnila velká řada zajímavých firem. Jednou z nich byla například společnost Technodat. Tato firma se zabývá dodávkou softwaru, služeb a technologií v oblasti přenosu a distribuce elektrické energie, průmyslové automatizace a procesního inženýrství. I když je současná situace v energetice krkolomná a turbulentní, společnost v této oblasti vidí budoucnost. Podle ředitele společnosti Josefa Fritschky se na trhu objevují zajímavé zakázky a projektová příprava stále běží kontinuálně dál.


Jakou má budoucnost digitalizace v oblasti energetiky?

Ačkoliv je ta doba taková krkolomná a turbulentní, věřím, že velmi dobrou, protože oblast digitalizace je pro nás zásadní – z pohledu nových technologií a nových řešení. Z hlediská náplně naší firmy se v oblasti přenosu a distribuce ukazují velice zajímavé zakázky a vypadá to, že bychom měli tuto turbulentní dobu přečkat bez ztráty kytičky.

Jak se vás dotýká energetická krize?

My jsme softwarová firma, která dodává technologie. Z tohoto pohledu se krize nepodepsala negativně. Takový dlouhodobější trend je dostat po té covidové době lidi zpět do práce. Všichni byli tak nějak zvyklí na ten homeoffice. Je tam také otázka profesního růstu, tím pádem ta vazba, bavím se o personální záležitosti. Co se týče náplně zakázek, tak protože se pohybujeme sice v energetické krizi, tak navzdory tomu před projektová příprava běží stále kontinuálně dál. Tím pádem se nás to tolik nedotklo. Určité věci se nám oddalují a zasáhlo nás to v tom smyslu, že se nám oddalují nakontraktované věci. Mohu říct ještě jednu věc. Dotkla se nás negativně v jedné oblasti. Sice jde o to, že zpracováváme pro německý chemický průmysl projekty. Tam je dneska slyšet velké slovo konsolidace. Tím pádem není prostor do digitalizace, ale vůbec konsolidace nákladů. Pokud by tento trend a ta krize měla trvat delší dobu, tak si myslím, že opravdu dojde k přehodnocení, kde ta firma investuje a do nových technologií radši toto pozastavit. To může mít na nás velký dopad. Zatím to úplně necítíme.

Čemu se vůbec vaše společnost věnuje?

Naše společnost se jmenuje Technodat Elektro. Zábývá se v podstatě dodávkou softwaru ale i přenosu a služeb do oblasti přenosu a distribuce elektrické energie, jak už jsem zmínil do oblasti dopravní techniky a to i letecké a pozemní, do oblasti průmyslové automatizace a procesního inženýrství. To znamená chemický průmysl, elektrárenství atak dále.

Zdroj: Tývka.cz, Konference Brno

O autorovi

Michal Kvapil

Jsem člověk, který si prošel bohatou praxí v oblasti žurnalistiky. Stáž jsem odstartoval na Novinkách.cz. Následně jsem přešel do mediální skupiny Lagardere, kde jsem pět let působil v Rádiu Zet / BBC na redaktorské a editorské pozici. Pracoval jsem i na pozici zprávaře. Následně jsem přešel pod projekt Youradio Talk, kde jsem měl i vlastní pořady - například Krypton pořad o kryptoměnách. Praxi jsem nabral i v regionální televizi První boleslavská, ve které jsem si prošel prací kameramana, střihače i redaktora. Souběžně s tím spolupracuji pro portál Mladaboleslav.cz a Boleslavský deník.