Vyberte možnost Stránka

5 bodů jak budou vypadat města budoucnosti

5 bodů jak budou vypadat města budoucnosti

Podle údajů UN habitat spotřebovávají města až 78 % vyprodukované energie a stojí za emisemi až 60 % skleníkových plynů. To je výzva pro města budoucnosti, která se budou zásadně podílet na řešení těchto klimatických problémů. Budoucnost měst je v ekologii a moderních technologiích, e-mobilitě, ale také v inkluzi. Podívejme se na pět zajímavých bodů, jak budou města vypadat v budoucnosti.


1. Budou stát na nových technologiích

Moderní technologie včetně internetu věcí a umělé inteligence budou optimalizovat řešení dopravy, ovládat systémy veřejných a rezidenčních budov, dopravních uzlů, péči o zeleň a komunální služby. Budou také pomáhat řídit další rozhodovací procesy či zvyšovat zapojení občanů do chodu města.

„Technologie v zelených městech budoucnosti také pomohou ke snižování spotřeby energie, vody, vyprodukovaných emisí a odpadu,“

Karel Kotoun z Accenture

2. Zelené plochy

„Zejména ve velkých městech vstřebávají střechy sluneční teplo tak silně, že se jejich teplota může oproti okolnímu vzduchu značně lišit. Nejefektivnějším řešením tohoto problému je osazení střech a fasád budov zelení,“

Jiří Vágner z SSI Energy

Lze také očekávat větší důraz na rozšíření zelených ploch a podporu zdravého a udržitelného životního stylu. Města se budou snažit podpořit venkovní rekreaci, relaxaci a mentální pohodu.

„Kombinací chytrých a zelených přístupů budou stále více vznikat efektivně fungující budovy budoucnosti. Výsledkem takto promyšlených míst jsou udržitelné lokality vyladěné do posledního detailu, čímž nabízejí obyvatelům a uživatelům obrovskou škálu výhod,“

Ondřej Mareček z SSI Group

3. Chytrá doprava a energetická soběstačnost

Součástí zelených chytrých měst bude i chytrá doprava. Jak se budou města a životní styl lidí měnit, změní se i doprava. Umělá inteligence umožní optimalizovat dopravu ve městě, identifikovat nejproblémovější místa a problémy rovnou řešit.

„V horizontu 30 let budou zelená města spíše samostatné ostrůvky, které si téměř veškerou energii nebo její značnou část vyrobí sama a budou mnohonásobně lépe nakládat se zdroji. Navíc tato města budou mezi sebou komunikovat a případně si předávat přebytečnou energii. Mnoho věcí se bude vyrábět a recyklovat přímo na místě i během jejich výstavby,“

Kamil Dunaj ze společnosti Getberg

4. Budovy jako organismy

Nastupující internet věcí umožní připojit rostoucí počet zařízení, která dříve nebyla propojená. Konektivita bude klíčem k uvolnění skutečného potenciálu inteligentních měst a budov, příležitostí pro využití dalších informací, které mohou být analyzovány a kombinovány.

„Pokud jde o budovy inteligentních měst, hlavním směrem bude rozvoj ekosystému, kde je vše propojené a interoperabilní. Od bezpečnosti a zabezpečení po pohodlí a kontrolu. Propojení všech prvků inteligentní budovy do jednoho snadno použitelného systému, který v konečném důsledku zvýší energetickou účinnost a sníží provozní náklady. Propojí vše od vstupu do dveří přes nouzové osvětlení až po využití solární energie a jeho integraci s řešeními e-mobility,“

Michal Černý ze společnosti Audiopro

5. Všude kolem udržitelnost a odolnost

Zelená města budoucnosti budou snižovat emise skleníkových plynů, upřednostňovat udržitelné zdroje energie, a také budou více inkluzivní.

„Jako příklad lze uvést snahu o budování bezbariérových přístupů, dostupnost péče rovný přístup ke službám bez ohledu na socioekonomický status občanů. Tato města budou také zvyšovat svou odolnost vůči přírodním vlivům a dopadům změny klimatu,“

Karel Kotoun, expert v oblasti udržitelnosti Accenture ČR

Zdroj: Accenture

O autorovi