Vyberte možnost Stránka

ČR je ve fiskálních opatřeních proti koronaviru 3. v Evropě

ČR je ve fiskálních opatřeních proti koronaviru 3. v Evropě

Téměř všechny země přicházejí s balíkem fiskálních opatření. Ty mají pomoci v boji s ekonomickými dopady, které přináší koronavirová pandemie. Objem rozpočtové podpory je v jednotlivých zemích odlišný. Poukazují na to údaje, které představil Mezinárodní měnový fond (MMF). Česká republika se v tomto ohledu umístila na třetím místě. V konkurenci evropských států pak vládní přímá i nepřímá podpora odpovídá 18 procentům hrubého domácího produktu (HDP). Více ve svém komentáři informuje hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.

 

Na území Evropy nejobjemnější opatření vynakládá německá vláda. Berlín si objemné vynaložení finančních prostředků může dovolit díky rozpočtovému přebytku z minulých let.

„Značný rozsah německého balíku je dobrou zprávou i pro Česko. Propojení obou ekonomik je totiž značné, takže německý balík opatření nepochybně zachrání i četná pracovní místa v ČR,“ řekl Kovanda.

 

 

Některé země ještě fiskální opatření nepředstavila

Tabulka níže obsahuje objem fiskálních opatření v poměru k HDP v jednotlivých evropských zemích. Data jsou z minulého týdne a vycházejí z přehledu Mezinárodního měnového fondu. Objemy zahrnují opatření ve fiskální (rozpočtové) oblasti, nedotýkají se tak oblasti měnověpolitické.

„Některé země, například Maďarsko, svůj rozpočet pro rok 2020 teprve revidují, takže fiskální opatření pro boj s koronavirem ještě zřejmě rapidně navýší. Slovensko, jak uvádí MMF, dosud objem svých opatření nevyčíslilo. Své opatření konkretizuje dále také třeba Moldávie. Přehled je tedy třeba brát jako zatímní, nikoli definitivní. Zahrnuje jak přímá, tak nepřímá opatření ve formě záruk atp,“ sdělil Kovanda.

 

Také by vás mohlo zajímat:

Hollandia Karlovy Vary využívá stále více robotů

E-shopy mají žně, nejvíce jde o potraviny a drogerii

Japonsko přijde odložením olympiády o šest miliard dolarů

 

Zdroj: Komentář Lukáše Kovandy

O autorovi