Vyberte možnost Stránka

Japonsko přijde odložením olympiády o šest miliard dolarů

Japonsko přijde odložením olympiády o šest miliard dolarů

Olympijské hry se poprvé v historii tedy poprvé od konce 19. století uskuteční v přeloženém termínu. Namísto letošního roku k ní dojde až v roce 2021. Koronavirová pandemie tak bude pro pořadatele této velké sportovní události představovat rozsáhle a nákladné akce. Více o tom ve svém komentáři informuje hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.

 

„V historii novodobých olympiád, píšící se od roku 1894, se dosud nikdy odložené olympijské hry nekonaly. Kvůli druhé světové válce byly sice nejprve odloženy olympijské hry roku 1940, ty však byly posléze zcela zrušeny, stejně jako hry plánované na rok 1944,“ uvádí Kovanda.

V případě, že by se olympijské hry v Tokiu vůbec neuskutečnily, zaznamená japonská ekonomika ztrátu dosahující až na 60 miliard dolarů.

V této částce figurují přímé náklady, nepřímý efekt znázorňující ztráty související s cestovním ruchem, maloobchodními tržbami a obecně spotřeby nebo investic.

 

Japonsko investovalo do olympiády 26 miliard dolarů

Na přípravu olympijských her Japonsko vynaložilo okolo 26 miliard dolarů. Náklady pojící se k jednoročnímu odložení odpovídají podle Kovandy necelým šesti miliardám dolarům.

Japonský jen v reakci na oznámení o odložení her vůči dolaru mírně oslabil. Olympiáda by totiž zvýšila poptávku po japonské měně, například ze strany přijíždějících turistů. Oslabení jenu však je opravdu jen mírné, neboť tato měna nyní těží ze svého statusu klíčového světového bezpečného útočiště. Je o ní tedy stále značný zájem, a to kvůli napjaté atmosféře na světových trzích a možné letošní globální recesi. Navíc odložení o jeden rok pochopitelně nenapáchá zdaleka takové škody jako případné úplné zrušení her,“ informuje Kovanda.

 

Také by vás mohlo zajímat:

Češi chtějí propojovat chytrá zařízení se svou domácností

Videokonference jsou v době koronaviru stále více trendy

Větrání v práci zvyšuje riziko nakažení koronavirem

 

Zdroj: Komentář Lukáše Kovandy

O autorovi