Vyberte možnost Stránka

Hollandia Karlovy Vary využívá stále více robotů

Hollandia Karlovy Vary využívá stále více robotů

Firma Hollandia Karlovy Vary zahrnula do svého výrobního závodu v Krásném údolí další robotické řešení. Ruku v ruce s logistickým centrem používá celkově pět robotů. Jejich cílem je nahrazení rutinních činností včetně snahy o ulehčení fyzicky náročné práce. Ti se následně mohou věnovat jiným činnostem.

 

Nejnovějšího robota nasadila Hollandia do výroby koncem loňského roku u stroje, jenž plní jogurty do velkých balení gastro provozům. Jeho úkolem je uskladňování velkých balení do palet.

„K zavedení tohoto robotického řešení nás vedla zejména vysoká výkonnost nového plnicího stroje. Oproti původní poloautomatické lincetřikrát větší kapacitu, za hodinu tak zvládne naplnit 1 200 gastro balení o hmotnosti až 10 kilogramů. Jejich následná paletizace by byla pro člověka extrémně fyzicky náročná. Díky robotovi tak zajistíme zaměstnancům větší komfort a zároveň můžeme naplnit a zabalit okolo pěti tisíc gastro balení jogurtů denně,“ sdělil marketingový manažer společnosti Hollandia Jan Škoda.

Celková investice do paletovacího robota dosahovala téměř na šest milionů korun. Její návratnost je počítána na 6 let.

 

Robotické optimalizování celého úkonu

Robot v provozu přebírá gastro balení po jeho naplnění z vysokého dopravníku, rozřadí standardní a nestandardní kusy, přetočí je do požadované pozice, případně připraví formaci více balení.

Vše následně skládá do palet. V případě potřeby pak mezi jednotlivé formace vkládá i papírový proklad. Toto řešení podle Škody ušetří práci hned několika zaměstnancům.

Předchozí plnicí stroj obsluhoval jeden člověk, u výkonnějšího by jich bylo potřeba hned několik. Museli by se při paletizaci střídat kvůli namáhavosti úkonů, celý úsek jsme proto roboticky optimalizovali,“ uvedl Škoda.

 

 

Unikátní řešení na míru

Nový robot ve výrobním závodě v Krásném údolí následuje další řešení, jež Hollandia uvedla do provozu už koncem roku 2018. Nově implementovaý robotický stroj se využívá ke kompletování kartonů s retail balením jogurtů na paletě.

Před robotizací úseku zde působili tři lidé. Aktuálně práci zastupuje pouze jeden pracovník. Ten má na starosti kontrolu správné šarže jogurtů nebo neporušenosti obalů.

Pro své výrobní procesy používá Hollandia celkově pět robotů. Další tři jsou k dispozici v logistickém skladu v Jažlovicích u Prahy. Vzniklo tam díky nim unikátní robotizované mixážní pracoviště. Jeho hodinový výkon umožňuje zabezpečit až 15 palet namixovaných produktů.

 

Flexibilnější práce s lidskými zdroji

„Jeden robot vybírá dle potřeby požadované příchutě, druhý robot mixuje a třetí umísťuje produkty v kartónech na připravenou paletu,“ přiblížil technolog společnosti Hollandia Roman Merkl.

„Díky zavádění robotizace jsme mohli flexibilněji pracovat s lidskými zdroji, kterých je dlouhodobě nedostatek. Zaměstnanci se tak zejména ve výrobě mohli přesunout na jiné úseky, kde byli nejvíce potřeba. Implementace robotů pro nás znamenala kroky směrem k větší konkurenceschopnosti, kvalitě a preciznosti,“ uzavřel Jan Škoda.

 

Také by vás mohlo zajímat:

Videokonference jsou v době koronaviru stále více trendy

Vietnamská komunita šije roušky a rozdává občerstvení IZS

Mladá Boleslav a CPIC vydaly letáky o koronaviru do 11 jazyků

 

Zdroj: Tývka.cz

O autorovi