Vyberte možnost Stránka

E-shopy mají žně, nejvíce jde o potraviny a drogerii

E-shopy mají žně, nejvíce jde o potraviny a drogerii

E-shopy zaznamenávají raketový nárůst zájmu. Pandemie koronaviru znemožnila lidem prakticky chodit ze svých domovů. V oblasti e-commerce tak například období 1. – 22. 3. ve srovnání s 1. – 22.2. zaznamenalo zřetelné navýšení objemů a to především v nakupování potravin (růst o 308 %), drogeristice (růst o 264 %) a drogerii (růst o 113 %). Ve svém novém průzkumu o tom informovala nezávislá služba Balikobot.cz.

 

Nejde ale výhradně pouze o dříve zmiňované oblasti. Růst zaznamenaly i kategorie hobby a zahrada (o 95 %, barvy a laky o 2000 %), kuchyňské potřeby o 81 %, textil a hračky o 74 %, elektronika o 40% a bílé zboží o 35 %. Rychlý růst se dotkl i oblasti krmiv a potřeb pro domácí mazlíčky o 33 %, školních pomůcek o 24 % nebo kategorie koupelen a doplňků o 18 %. Na druhé straně klesající tendenci zaznamenávají prodej oblečení (o 10 %) nebo auto/moto a pneumatik o 5 %.

„Na českém trhu díky karanténě a dalším opatřením souvisejícím s šířením koronaviru vzrostly online prodeje zboží v kategoriích potravin, krmiva a potřeb pro domácí mazlíčky, lékárenského zboží, textilu, drogerie, elektroniky, zahradních potřeb a hraček. Očekáváme nárůst i u sportovního vybavení a knih. Naopak propadají kategorie luxusního oblečení a doplňků, hodinky a pneumatiky,“ potvrzuje jednatel nezávislé služby Balikobot.cz Martin Šauer.

„Čistě kamenné prodejny se přesouvají do online prostředí, zakládají e-shopy a snaží se prodat svoje zásoby, např. kavárny prodávají kávu přes e-shopy,“ dodává Šauer.

 

S těmito změnami na trhu souhlasí i klienty služby Balikobot.cz.

„V souvislosti s aktuální situací výskytu koronaviru na území České republiky firma Gutta ČR-PRAHA s.r.o. snížila cenu dopravného na ½ oproti původním cenám. Momentálně řešíme enormní nárůst objednávek pro koncové zákazníky přes naše i spřátelené e-shopy, které se snažíme zpracovat a expedovat v co nejkratších lhůtách, aby zákazníci měli vše potřebné co nejdříve. Díky semknutosti kolektivu, vysokému pracovnímu nasazení a skvělému technickému zázemí včetně služby Balíkobot se nám daří situaci zvládat zatím bez zásadních problémů. Klíčová je pro nás ochrana našich zaměstnanců před nákazou, neboť jen tak jsme schopni zajistit fungování firmy a být dále k dispozici pro naše zákazníky, kteří jsou pro nás zásadní. Díky jejich objednávkám se nám momentálně daří ustát toto pro všechny těžké období, aniž bychom museli přistupovat k nějaký zásadním opatřením (propouštění, nucená dovolená, atd. …), uvedla Eva Burešová Černá, GUTTA ČR – Praha spol. s r.o.

„V této době pociťujeme výrazný nárůst počtu objednávek, hlavně v oddělení drogerie a elektro. Nejvíce se prodávají dezinfekční gely, gumové rukavice, úklidové prostředky, mopy, ale i mrazničky, čističky vzduchu nebo parní čističe. Jde o 35% zvýšení expedovaných zásilek v porovnání s předchozím měsícem.” – Michal Řepásek z internetového obchodu EVA.cz.

„Zahradnictví Flos se zatím daří fungovat pandemii navzdory. Přijali jsme řadu přísných opatření ve výrobě i expedici, abychom minimalizovali šanci šíření nákazy a chránili naše lidi. Kdo může tak pracuje z domova. S ohledem na přesun poptávky na internet jsme více než dvojnásobně navýšili kapacitu expedice pro e-shop a intenzivně pracujeme na procesech, které by nám umožnily dále zrychlit odbavení objednávek nebo doručovat večer a o víkendu, sdělil e-commerce manager Zahradnictví Flos Lukáš Pítra.

„V této době pociťujeme výrazný nárůst počtu objednávek napříč všemi kategoriemi kuchyňského vybavení TESCOMA, úklidových prostředků VILEDA, zahradní techniky a elektroniky. Jde o 80% zvýšení expedovaných zásilek v porovnání s předchozím měsícem,“  řekl zástupce, ERGOTEP, d.i.

 

Z kamenných prodejen se stávají e-shopy

„V tomto období pociťujeme výrazný nárůst počtu objednávek napříč všemi kategoriemi biopotravin. Největší zájem je o naše pětikilová gastro balení obilovin, luštěnin a dalších produktů. Celkově jde o nárůst o 300 % oproti předchozímu měsíci, v období největšího náporu to bylo až 500 %. Pro zvládnutí tohoto náporu jsme v e-shopu čtyřikrát navýšili počet zaměstnanců, kteří byli narychlo proškolováni. Také jsme realizovali několik stavebních úprav, abychom zvládli tak velký počet expedovaných zásilek. Přesto se na určitý čas doba dodání o několik dní prodloužila. Teď už jsme však opět schopni zaručit dobu dodání, na kterou jsou naši zákazníci zvyklí,“ sdělil Samuel Müller z COUNTRY LIFE s.r.o.

„V tomto období jsme zaznamenali 16% nárůst počtu objednávek,“ říká Logistics & operations manager Footshop.cz Jan Neuvirt.

„Vzhledem k nařízení o uzavření kamenných prodejen, jsme náš veškerý focus přesunuli k online prodeji. Na českém trhu se nám i přes tuto složitou situaci podaří uzavřít březen s meziročním růstem o vyšší jednotky procent, což odpovídá zhruba 80% plnění měsíčního plánu. Na slovenském trhu se nám dokonce plán podařilo naplnit, meziročně zde rosteme o 100 %. Situaci samozřejmě aktivně monitorujeme a snažíme se přicházet s opatřeními, které našim věrným zákazníkům usnadní nákup online, při nemožnosti využít naše kamenné prodejny. Držíme se hesla #společnětozvládneme,“ informuje CEO Urban Store, s.r.o David Štěpánek.

 

Balíkobot šetří expedici zásilek o 36 %

Balíkobot je služba, která firmám zprostředkovává automatickou expedici zásilek a přímé napojení na 22 dopravců, mezi něž patří PPL, DPD, Geis, GLS, Intime, Zásilkovna, Uloženka, TOPTRANS, DHL, Express, Pošta bez hranic, Slovenská pošta, UPS, TNT, Slovak Parcel Service a Gebrüder Weiss CZ.

K tomu podporuje i dalších více než 150 aktivních služeb dopravců, mezi nimiž jsou balíkové přepravy, paletové přepravy, odběrná místa, ale i zasílání do celého světa.

K realizaci přímého napojení lze využít jeden z 50+ připravených modulů v ERP, WMS nebo e-shopových systémech, případně se lze napojit přímo.

Balíkobot ušetří při expedici zásilek průměrně 36 % času zaměstnanců. Cena přepravy i uzavřené smlouvy s dopravci zůstávají zachovány.

Balíkobot není přepravní služba, ale technologie pro automatickou expedici, tisk štítků a sledování zásilek. Expedice tak může probíhat přímo z firemního systému, je automatická a díky propracované validaci disponuje nulovou chybovostí.

Hlavním přínosem pro firmy je ale úspora desítek procent času při expedici zásilek. Detailněji lze přínosy vidět v případových studiích nebo videu pod odkazy níže.

 

Také by vás mohlo zajímat:

ČR je gigantem v e-shopech, pomáhá jim konference Reshoper

Smartlook: zjistěte, jak se uživatelé chovají na webu

 

 

Zdroj: Tývka.cz

O autorovi