Země, které vyrobí nejvíce vakcín proti Covid-19

Spojené státy americké vyprodukují do konce roku 2021 celosvětově nejvíce vakcín proti viru Covid-19. Vyplývá to z dat analytické společnosti Airfinity. Německé Deutsche Welle zase uvádí, že další zemí s vysokou kapacitou pro výrobu vakcín je Indie. Ta vyrobí více než 3 miliardy vakcín. Další informace o státech, které vyprodukují nejvíce vakcín se dozvíte v nové infografice vyhotovené portálem Statista.com.


Největším výrobcem vakcín na světě je indický Serum Institute of India. Tato společnost vyprodukuje téměř 1,4 miliardy dávek ročně.

Podle zprávy Acces to Medicine Foundtion farmaceutická skupina Sanofi zásobuje trh 1 miliardou dávek a GlaxoSmithKline vyrábí téměř 700 milionů. Důležité je podotknou, že Pfizer ponechává své statistické údaje v tajnosti.

Vakcíny - Statista.com
Zdroj: www.statista.com

Navzdory vysokému množství vyrobených dávek vydělal Serum Institute of India mnohem méně finančních prostředků než ostatní společnosti. Důvodem je skutečnost, že na indickém trhu se prodávají za výrazně levnější cenu.

V roce 2015 dosahovaly tržby indické společnosti 566 milionů dolarů. Sanofi a Pfizer na druhé straně vydělaly něco mezi 35 až 55 miliardami dolarů.

Deutsche Welle uvádí, že AstraZeneca se chystá v zařízeních Serum Institute of India vyrobit 1 miliardu dávek takzvané Oxford vakcíny. Indie rovněž schválila výrobu další vakcíny s označením Covaxin. Její účinnost není prozatím jasná.

Také by vás mohlo zajímat:

ŠKODA otevírá moderní centrum pro stavbu prototypů

Zdroj: Statista

Komentáře