Vyberte možnost Stránka

Future Port: česká elektrojachta, revoluce v mluveném slově nebo hokejová Sense Arena

Future Port: česká elektrojachta, revoluce v mluveném slově nebo hokejová Sense Arena

Před Průmyslovým palácem na pražském Výstavišti se uskutečnil v pořadí třetí ročník futuristického festivalu a konference Future Port. K vidění bylo opravdu mnoho počínaje elektromobilitou, virtuální realitou až po vesmírné technologie. Stánek tu ale měla například i podcastová platforma Youradio, která rozšířila svoji původní aplikaci o Youradio Talk, které nabízí podcasty a mluvené slovo.

 

Ondřej Musil, Produktový manažer Youradio Talk

Ondřej Musil

 

„Musím říct, že nás celkem překvapuje, kolik lidí má zájem o mluvené slovo. Vždy jim představíme obě aplikace, že máme aplikaci na hudbu a na mluvené slovo. Dost těch uchazečů reaguje na mluvené slovo pozitivně a chtějí si to vyzkoušet. Ta první reakce je docela fajn. Vždy jsou překvapení, že mohou mít všechny podcasty v jedné appce, že to má ten rádio mód, který jim umožňuje časově nic moc neřešit a přehrává jim to jen to, co odebírají. Z tohoto pohledu je to zajímavá akce a je to i zajímavý feedback pro nás a určitě bychom podobné akce využívali dál.“

 

Další zajímavostí byl projekt Sense Arena, který nabízí virtuální tréninkové hřiště pro hokejisty. Tato firma zvítězila před dvěma lety v soutěži Vodafone Nápad Roku.

Daniel Beneš, Sales Director Europe Sense Arena

Daniel Beneš

 

„Sense Arena je nová tréninková metoda pro hokejisty a pomáhá jim rozvíjet jejich hokejové myšlení. To znamená, že je to celé zaměřené na trénink hlavy a mozku. Mozek je nejdůležitějším svalem v těle, všechno vychází z hlavy. Je to nová unikátní věc, protože dnes neexistuje takový způsob tréninku hlavy. Hráči jsou schopni trénovat kvalitu bruslení, práci s hokejkou, všechno možné, ale trénink zaměřený na trénink myšlení je v tomto unikátní.“

Raritou na Future Portu byl i český projekt pod označením Keelcraft. Jde o elektroloď určenou převážně pro vnitrozemské vodní plochy, jako jsou jezera nebo řeky. S loďmi na spalovací motor se na tyto plochy dostanete jen stěží.

 

David Miklas, CEO Keelcraft

David Miklas

 

„Společnost Keelcraft vznikla v momentě, když jsem si chtěl koupit loď a šel jsem po bazarové lodi, protože jsem neměl tolik prostředků. Pán, který mi tu loď předváděl, tak ji dal do vody a ona vypustila asi půl litru oleje a mě to strašně naštvalo. On se tvářil, že je to v pohodě, že je to řeka, že to odteče. Mně se to tolik nelíbilo a pak jsem se potkal s kamarádem, který umí stavět lodě a přesvědčil mě, abychom začali stavět lodě a tím vlastně vznikl ten projekt elektrické lodě Keelcraft.“

Drony se dostávají stále více do rukou běžných smrtelníků. Tím vzniká i rostoucí riziko všelijakých problémů spojených s narušením leteckého provozu. S řešením problému přichází společnost Dron Pro.

 

Alexandr Novotný, CSO & Co-founder  Dron Pro

Alexandr Novotný

 

„Za námi je Eagle One, je to oktokoptéra. V podstatě je to čtvrtá generace stále prototyp – nicméně plně funkční prototyp. Je to určený dron pro chytání jiných dronů. Jeho myšlenka je, aby odchytával drony například v oblasti letišť. Nicméně vždy bude zapotřebí nějaké detekčního systému, který bude přesně navádět tento dron. Jelikož ho nebude operovat žádný fyzický operátor, ale bude naváděný pomocí tohoto detekčního systému, který mu řekne, hale leť tam. Eagle přiletí a pomocí senzorů, kterými je vybavený v současné chvíli stereoskopické senzory, tak už plně převezme kontrolu nad letem a snaží se pronásledovat a predikovat trajektorii nepřátelského stroje neboli dronu a ten má za cíl doletět do nějaké vzdálenosti pět až deset metrů. Následně po něm vystřelí síť a chytí ho. Otázkou je, jestli to budou těžší stroje nebo nějaké lehčí stroje, protože samozřejmě musíte počítat s tím, že když chytíte dron a zhoupne se síť, tak může to mít vliv na to, aby to Eagle ustál. Proto je tam tak nainstalovaný nějaký záchranný padákový systém, kdy by vypočítal ten software, že už to není schopný unést a měl by spadnout, tak vystřelí padák a bezpečně přistane.“

 

Co by to bylo za Future Port bez 3D tiskáren od Průši. Co myslíte?

Šimon Doubek, Prusa Research

Šimon Doubek

 

„Tato akce je určitě suprová v tom, že vidíme, jak ten svět propojuje jak laickou veřejnost, tak i vývojáře, tak i nadšence do té technologie. Kolem sebe vidíme jak využití našich 3D tiskáren v prototypování například VR brýlí. Na loňském veletrhu tady byly prototypy VR brýlí čistě vytištěných na našich tiskárnách. Já bych řekl, že tato výstava je velmi dobrá pro technickou veřejnost, protože si může rozšířit obzory. Může tady vidět VR, může tady vidět umělou inteligenci, může tady vidět i financování projektů. Rozhodně za mě suprové.“

 

Na Future Portu měl i svůj stánek CzechInvest, který zde představil i zajímavé startupy.

Karolína Krámková, Projektová manažerka CzechInvest

Karolína Krámková

 

„Já jsem na Future Portu osobně poprvé, ale CzechInvest se stal součástí Future Portu podruhé a určitě ne naposled. Future Port jako takový se nám moc líbí, je to pro nás zdroj inspirace, zdroj nových nápadů a poznání, takže se těšíme na nové startupové nápady, s kterými můžeme přijít do kontaktu a s kterými můžeme programy podpořit.“

 

V následujících příspěvcích na internetové televizi Tývka.cz se zaměříme na jednotlivé firmy podrobněji. Dozvíte se tak například, jaké startupy CzechInvest představil, podrobnější parametry chytré lodě nebo i augmentovanou neboli rozšířenou realitu, kterou používá 1. lékařská fakulta Karlovy Univerzity. Letošní Future Port byl každopádně nadupaný skvělých vymožeností. 

O autorovi

Michal Kvapil

Jsem člověk, který si prošel bohatou praxí v oblasti žurnalistiky. Stáž jsem odstartoval na Novinkách.cz. Následně jsem přešel do mediální skupiny Lagardere, kde jsem pět let působil v Rádiu Zet / BBC na redaktorské a editorské pozici. Pracoval jsem i na pozici zprávaře. Následně jsem přešel pod projekt Youradio Talk, kde jsem měl i vlastní pořady - například Krypton pořad o kryptoměnách. Praxi jsem nabral i v regionální televizi První boleslavská, ve které jsem si prošel prací kameramana, střihače i redaktora. Souběžně s tím spolupracuji pro portál Mladaboleslav.cz a Boleslavský deník.