Vyberte možnost Stránka

Nový supravodivý materiál může změnit energetiku a elektroniku navždy

Vědci v čele s Rangou Diasem objevili nový materiál, který může přinést zásadní revoluci. Výzkumníci tvrdí, že vytvořili supravodivý materiál, který funguje při teplotě a tlaku dostatečně nízkých na to, aby byl použitelný v praktickém využití. Vytvořený materiál je schopen přenášet elektřinu bez odporu a vést magnetická pole kolem sebe. Informuje o tom server The Independent.


Objev by mohl vést k zefektivnění přenosových sítí, které by bezproblémově přenášely energii. To by podle serveru The Independent ušetřilo až 200 milionů megawatthodin ztracených v současnosti kvůli odporu. Může také přispět k jaderné fúzi, dlouho očekávanému procesu, který by mohl vytvořit neomezenou energii.

Zásadní inovace mohou podle vědců přijít v oblasti vysokorychlostních levitujících vlaků a nového druhu lékařských zařízení.

Tým pod vedením Ranga Diase již dříve informoval o vývoji dvou podobných supravodivých materiálů, které publikoval časopis Nature a Physical Review Letters. Časopis Nature podle The Independent ovšem později zpochybnil přínos vědců a článek stáhl.

Tentokrát profesor Dias a jeho tým chce vyhnout podobné kritice a zpochybnění. Vědci se tak aktuálně snaží potvrdit původní tvrzení novými daty získanými mimo laboratoř s týmem vědců. Proces sledovali v reálném čase, a stejný postup podstoupili i pro nový výzkum.

Nový materiál popisuje nově publikovaný článek časopisu Nature. Materiál získal pojmenování “reddmatter” neboli červená hmota podle jeho barvy. Jde rovněž o narážku na materiál ze Star Treku. Tento název získal během procesu vývoje. Během toho vědci zjistili, že se překvapivě změnil na “velmi jasně červený”.

Profesor Dias a jeho tým vytvořili podle The Independent materiál tak, že vzali vzácnou zeminu nazvanou lutecium a smísili ji s vodíkem a malým množstvím dusíku. Poté vědci čekali na reakci a to po dobu dvou nebo tří dnů při vysokých teplotách.

„Cesta k super-vodivé spotřební elektronice, přenosové energické soustavě, dopravě a významnému zlepšení magnetického uchovávání pro fúzi jsou nyní realitou. Věříme, že jsme nyní v moderní éře super vodivosti.“

Ranga Dias, professor Engineering department at University of Rochester

Zdroj: The Independent, Tývka.cz

O autorovi