Vyberte možnost Stránka

Český startup Dronetag dosáhl v Helsinkách na vesmírného Oscara

Český startup Dronetag dosáhl v Helsinkách na vesmírného Oscara

Česká republika zaznamenala velký úspěch v kosmickém průmyslu. Postaral se o něj český startup Dronetag, který získal ve finských Helsinkách vesmírného Oscara označovaného jako Galileo Masters. Za tímto projektem stojí 25letý Lukáš Brchl a jeho tým. Jde o studenty z ČVUT (Českého vysokého učení technického). Ocenění převzali začátkem prosince letošního roku.

 

Firma pracuje na vývoji chytrého zařízení a softwarové platformy, které umožní monitorovat drony v leteckém provozu.

Nadějní studenti se mohou opřít o prostředky E-GNNS Akcelerátoru dosahující na milion a půl korun. Budou je pak moct využít formou mentoringu nebo koučování.

Vše začalo roku 2018, kdy se skupinka studentů přihlásila na Space Application Hackaton kosmického inkubátoru ESA BIC Prague. Tento akcelerátor spadá pod agenturu pro podporu podnikání a investic CzechInvest.

Díky této soutěži získají mladí lidé příležitost konzultovat s odborníky jejich podnikatelské nápady. Ti nejlepší mohou dosáhnout v budoucnu i na cennou spolupráci.

 

Galileo Masters

Zdroj: Czechinvest

Problémy technologického a legislativního charakteru

Do této události se přihlásili právě čtyři studenti Fakulty informačních technologií ČVUT a přicházejí s nápadem mapování pohybu dronů. V roce 2019 už zakládají společnost Dronetag.

„Současný problém je ten, že drony nejsou viditelné v mapě leteckého provozu. Proto pracujeme na chytrém zařízení, které je bude monitorovat a zároveň bude schopné komunikovat s ostatními drony i letadly,“ popisuje produkt zakladatel firmy Lukáš Brchl.

V prvopočátcích podnikání docházelo k problémům pojícím se k technologiím samotného produktu. Překážku v cestě představovaly ale i legislativní problémy.

„V té době žádný podobný produkt na trhu nebyl a neexistovala ještě ani nová legislativa pro drony. Náš projekt i tak vzbuzoval velký zájem, prezentovali jsme ho například na GSA Open Days v rámci festivalu Czech Space Week. Pak jsme se přihlásili do výběrového řízení ESA BIC a k našemu velkému překvapení jsme se do kosmického inkubátoru dostali. Ale to jsme byli ještě na úplném začátku, na špičce ledovce,“ říká o podnikatelských začátcích Brchl.

 

Galileo Masters

Zdroj: Czechinvest

Dronetag nechce zůstat u jednoho produktu

V současnosti se o Dronetag stará právě inkubátor ESA BIC Prague. Společnost je díky němu spojená se sítí odborníků, jež jí dávají jak technické, tak i podnikatelské rady.

„Kolegové z ESA BIC Prague nám radí hlavně v otázkách provozu a byznysu. Tím, že pracujeme na vývoji hardwaru i softwaru, je naše cesta komplikovanější. V současnosti ladíme poslední detaily a chystáme se na otestování produktu. Pak samozřejmě přichází na řadu hledání investora,“ dodává Brchl.

Zhotovení jednoho produktu není podle Brchla cílová štace. Dronetag má vymyšlené další navazující produkty. Jeho cílem je propojení s Řízením letového provozu.

Slibnou budoucnost vidí Brchl díky rychlému vývoji technologií a značnému potenciálu, který drony beze sporu mají ohromný.

 

Zdroj: CzechInvest

O autorovi

Michal Kvapil

Jsem člověk, který si prošel bohatou praxí v oblasti žurnalistiky. Stáž jsem odstartoval na Novinkách.cz. Následně jsem přešel do mediální skupiny Lagardere, kde jsem pět let působil v Rádiu Zet / BBC na redaktorské a editorské pozici. Pracoval jsem i na pozici zprávaře. Následně jsem přešel pod projekt Youradio Talk, kde jsem měl i vlastní pořady - například Krypton pořad o kryptoměnách. Praxi jsem nabral i v regionální televizi První boleslavská, ve které jsem si prošel prací kameramana, střihače i redaktora. Souběžně s tím spolupracuji pro portál Mladaboleslav.cz a Boleslavský deník.