Česká finanční skupina WOOD & Company představila novou inovativní platformu Portu. Prostřednictvím ní lze dětem založit investiční účet se zvýhodněným poplatkem za správu – pouhých 0,25 % ročně. Portu si tak dalo za cíl, aby rodiče nakládali s penězi pro děti smysluplněji. Zároveň chce zlepšit finanční gramotnost u mladých. 

 

Investice v rámci účtu pro děti jsou globálně diverzifikované a složené z akciových a dluhopisových složek. Díky kombinaci pasivních ETF instrumentů a nejnižšího poplatku na trhu jsou nízkonákladové. Nezahrnují rovněž žádné vstupní nebo výstupní poplatky.

Samozřejmostí je skutečnost, že investice lze kontrolovat online. Rodiče i děti tak mají možnost kdykoli a kdekoli kontrolovat vývoj transakcí. Peníze je možné vybrat kdekoli za předpokladu, že s tím souhlasí druhý rodič nebo samotné dítě nad 15 let. 

Pasivní investovaní dlouhodobě dosahuje nejvyšších výnosů. V současnosti mohou rodiče tuto investiční formu využít pro děti, které mají dlouhý investiční horizont. To navíc za pomoci fintech služby, která na českém trhu dosud nikdy nebyla – dětského online investičního účtu.

Ten jim zajistí maximalizaci čistých výnosů, jelikož jeho správa stojí ročně pouze 0,25 % a neplatí se žádné vstupní poplatky. V delším období je to právě výše poplatků a dlouhodobý výnos podkladových aktiv investice, které rozhodují o čisté výkonnosti pro klienta – dítě.

 

Tři čtvrtiny rodičů spoří dětem na budoucnost, většina neefektivně

Tři čtvrtiny rodičů dětem v Česku šetří na budoucnost, v drtivé většině ale neefektivně. Nejrozšířenější spořící účty peníze často neochrání ani před inflací a příspěvek státu na stavebním spoření začíná být časem spíše zanedbatelný, srovnáme-li jej s celkovým množstvím vložených peněz a nízkým výnosem. Ani podílové fondy se kvůli svým vysokým poplatkům a nákladům nemohou Portu rovnat,“ vysvětluje hlavní výhodu dětského investičního účtu ředitel Portu, Radim Krejčí.

Dětský účet u Portu může založit jeho zákonný zástupce, který se stává jeho disponentem. Vkládat peníze na účet mohou ale například i příbuzní. Přístup k přehledné internetové aplikaci může rodič zřídit i pro dítě, aby se mohlo s nástrojem seznamovat.

Investiční účet vidíme také jako ideální nástroj, jak děti od mladého věku seznamovat s tím, jak mohou peníze pracovat i jak funguje svět peněz,“ představuje vizi společnosti produktový manažer Martin Luňáček.

„Rodiče tak mohou dětem zajistit finanční rezervu i cenné dovednosti do budoucnosti, až je budou nejvíce potřebovat,“ uvedl Luňáček.