Vyberte možnost Stránka

Škoda využívá v Kvasinách robota ke zrychlení výrobního procesu

Škoda využívá v Kvasinách robota ke zrychlení výrobního procesu

Škoda Auto využívá v Kvasinách robota k odebírání startovací baterie a následnému just-in-sequence dodání na linku. Mladoboleslavská automobilka tak přesunula dodávky dílů v pořadí montáže ze skladu do výrobní haly a tím zrychlila výrobní proces. Závod v Kvasinách je prvním závodem české automobilky, který v oblasti skladové logistiky tuto inovativní myšlenku využívá. Společnost do něj investovala celkem 450 000 EUR a systém už přihlásila k patentování.

 

„Dodávky dílů just-in-sequence k výrobní lince předpokládají bezproblémové fungování vysoce komplexních postupů. Nasazením nového manipulačního robota v závodě v Kvasinách tyto procesy optimalizujeme za účelem dosažení efektivnější, preciznější a tím i rychlejší výroby. Současně pomocí této technologie z oblasti Průmyslu 4.0 zvyšujeme i bezpečnost práce v závodě a současně i zlepšujeme ergonomii pracovišť pro zdejší zaměstnance,“ řekl vedoucí logistiky značky ve Škoda Auto David Strnad.

Startovací baterie se v Kvasinách dodávají na paletách přímo k lince a na rozdíl od běžného sekvenčně dodávaného materiálu se nepřiváží ze skladu v přesném montážním pořadí.

Pro identifikaci správného dílu pro právě montovaný vůz robot baterii skenuje speciální kamerou. Následně přemístí startovací baterie na přepravní vozíky, které přijíždí přímo k lince. Robot současně umí stohovat prázdné palety a přepravní obaly a v případě potřeby ze skladu objednat nové palety s bateriemi.

 

Škoda Auto plánuje ještě výraznější zapojení podobných robotů

Pohybuje se prostřednictvím mobilního trasového navádění a ze všech stran ho obklopují bezpečnostní sítě. Kromě toho je také vybaven senzory, které zabraňují kolizím se zaměstnanci nebo s dalšími stroji.

Inovativní manipulační robot lze po poměrně malých úpravách hardwaru nasadit i na mnoha dalších stanicích, na kterých probíhají procesy na sekvenční bázi. Společnost Škoda Auto proto plánuje, že se ve výrobě a logistice na takové systémy ještě více zaměří.

Česká automobilka do manipulačního robota v závodě v Kvasinách investovala zhruba 450 000 euro a systém už přihlásila k patentování.

 

Chytré prvky nového systému

Škoda Auto v závodě testuje také nový systém pro další zvyšování bezpečnosti práce v závodě: Vysokozdvižné vozíky jsou vybaveny lokalizačním zařízením, které umožňuje včasnou identifikaci ostatních vysokozdvižných vozíků, vybavených rovněž tímto systémem.

Zaměstnanci závodu nosí speciální náramek, fungující na stejném principu -, který je v případě nebezpečí varuje prostřednictvím zřetelných vibrací. Pokud lokalizační zařízení identifikuje jiný vysokozdvižný vozík nebo zaměstnance, sníží stroje automaticky rychlost či v případě potřeby samy zastaví, aby zabránily srážce.

LED světlo, umístěné na vysokozdvižných vozících, navíc signalizuje aktuální hustotu možných zdrojů rizik v bezprostředním okolí.

 

Průběžné implementování technologií z Průmyslu 4.0

Závod v Kvasinách dnes patří k nejmodernějším v rámci celého automobilového průmyslu, vedle modelu Karoq tu z linky sjíždí i vozy modelových řad Kodiaq a Superb, stejně jako Superb iV s plug-in hybridním pohonem. Škoda Auto výrobu v závodě důsledně automatizuje a průběžně implementuje nové technologie z oblastí Průmyslu 4.0.

Česká automobilka tak od září 2019 realizuje digitalizační projekt „dProduction“, který pomáhá při správném provádění jednotlivých kroků ve výrobě, upozorňuje na změny ve výrobních postupech a slouží k dokumentaci kontrol kvality.

V listopadu 2019 získala společnost Škoda Auto za „dProduction“ cenu Automotive Lean Production Award v kategorii „Special Award – Smart Digital Application“.

 

Také by vás mohlo zajímat:

BMW zprovoznilo supermoderní výzkumné centrum FIZ Nord

 

Zdroj: Škoda Auto

O autorovi