Vyberte možnost Stránka

BMW S 1000 RR přichází v novém a výkonnějším provedení

BMW S 1000 RR přichází v novém a výkonnějším provedení

Supersportovní motocykl BMW S 1000 RR, poprvé představený v roce 2009, bude nyní k dispozici v novém provedení s přepracovaným motorem a podvozkem, vylepšenou aerodynamikou s winglety, novou zadní částí a novými asistenčními systémy.


„Díky výkonnějšímu motoru, vyspělému odpružení a podvozku, novým asistenčním systémům Brake Slide Assist a DTC Slide Control a dále vylepšené aerodynamice s křidélky a přepracované zádi se nám podařilo zvýšit výkonnost RR na novou úroveň,“

Wolfgang Wallner, vedoucí projektu S 1000 RR

Nové BMW S 1000 RR – ještě dynamičtější díky komplexním inovacím motoru, odpružení, podvozku, aerodynamiky, designu a asistenčních systémů.

Supersportovní motocykl, poprvé představený v roce 2009, bude nyní k dispozici v novém provedení s přepracovaným motorem a podvozkem, vylepšenou aerodynamikou s winglety, novou zadní částí a novými asistenčními systémy.

Pokrokový čtyřválcový motor stanovuje nová měřítka z hlediska výkonu, točivého momentu a jízdních vlastností.
Nový model RR je vybaven řadovým čtyřválcovým motorem, který vychází z pohonné jednotky současného modelu S 1000 RR.

Maximální výkon nyní činí 154 kW (210 k) při 13 750 1/min (neplatí pro americké stroje), což je o 2 kW (3 k) více než u předchozího modelu. Maximální točivý moment 113 Nm je generován při 11 000 1/min. Navzdory zvýšení maximálního výkonu je nyní využitelný rozsah otáček nového RR výrazně širší a plnější. Maximální otáčky motoru činí 14 600 1/min. Nový motor doplňuje zkrácený sekundární převod s pastorkem se 46 namísto dřívějších 45 zubů.

S cílem dosáhnout výrazně vyššího špičkového výkonu a lepšího průběhu točivého momentu v celém rozsahu otáček, který je pro supersportovní motocykly důležitou vlastností při jízdě na venkovských silnicích i pro použití na závodních tratích, byly přepracovány sací kanály. Vyznačují se tvarem převzatým z modelu M RR a jde o odlitky, na rozdíl od frézovaného výrobního postupu u M RR. Nový airbox s dvoustupňovou změnou délky sacích kanálů má kromě jiných změn kratší kanály určené pro vysoké otáčky.

Protiprokluzový systém DTC s novou funkcí Slide Control

Novinkou protiprokluzového systému DTC je funkce Slide Control, která umožňuje jezdci zvolit dva přednastavené úhly smyku pro systém kontroly trakce při akceleraci ze zatáček. Technicky je tato funkce umožněna díky snímači úhlu natočení řídítek. Až do příslušného úhlu náklonu umožňuje systém kontroly trakce při akceleraci ze zatáčky prokluz zadního kola, což umožňuje jeho smyk. Po dosažení nastavené hodnoty úhlu natočení řízení kontrola trakce zasáhne, sníží prokluz a stabilizuje motocykl.

Protiprokluzový systém dává, stejně jako tomu bylo dříve, k dispozici čtyři režimy: „Rain“, „Road“, „Dynamic“ a „Race“. Volitelně jsou k dispozici režimy „Race Pro“ umožňující jemné nastavení systému pomocí tlačítek +/-. Součástí režimů „Race Pro“ je poprvé také nastavitelná funkce Wheelie (jízda po zadním kole).

Pokročilý rám „Flex Frame“ a nově navržená geometrie podvozku a odpružení

Srdcem podvozku nového RR je stále hliníkový rám, který je konstrukcí svařenou ze čtyř částí vyráběných tlakovým litím a integruje motor, jenž je stejně jako dříve nakloněn dopředu o 32 stupňů a je nosným prvkem celého stroje. S cílem vylepšit příčnou tuhost dostal hlavní rám nového RR několik otvorů v bočních oblastech. Zachována zůstala malá šířka rámu v oblasti kolen, která je přínosem pro pozici jezdce a jeho spojení se strojem.

Při vývoji podvozku nového RR byl kladen důraz také na další zvýšení jízdní přesnosti. Úhel hlavy řízení byl zmenšen o 0,5° a současně došlo k posunutí „brýlí“ tlumičů o 3 mm. Novou geometrii podvozku doprovází nejen ještě větší přesnost, ale také jasnější zpětna vazba od předního kola.

Systém ABS Pro s novými funkcemi nastavení brzdového asistenta

Nová funkce Brake Slide Assist je důležitou a velmi užitečnou inovací pro jezdce na závodních tratích. Stejně jako u nové funkce DTC Slide Control, i tento nový systém ke své činnosti využívá snímače úhlu natočení řídítek a umožňuje jezdci nastavit specifický úhel smyku pro tzv. brzdné drifty v nájezdech do zatáček.

Winglety, přepracovaná přední a zadní část a atraktivní barevné provedení pro ještě větší výkonnost a sportovní charakter.

Stejně jako u modelu M RR zajišťují nyní winglety u nového RR co nejlepší kontakt předního kola se silnicí, a to zejména při akceleraci. Vytvářejí aerodynamický přítlak, a tím i dodatečné zatížení kol. Výhody spočívají v tom, že se snižuje tendence motocyklu zvedat přední kolo, je možné později brzdit a zvyšuje se stabilita v zatáčkách.

V otázkách designu je největší změnou nového provedení RR přepracovaná přední části s křidélky, ale také nová, lehčí a sportovněji vypadající zadní část. Nové RR je k dispozici ve třech barevných provedeních: černý metalický lak Blackstorm, Style Passion s nemetalickým červeným lakem Racingred a „závodní“ nemetalický bílý lak Lightwhite/BMW M.

Zdroj: BMW

O autorovi