Vyberte možnost Stránka

BMW chce být pomocí služby eDrive Zones více bezemisní

BMW chce být pomocí služby eDrive Zones více bezemisní

BMW Group chce pomocí nové digitální služby BMW eDrive Zones přispět ve větší míře k lepší kvalitě života v městských oblastech. Její nové funkce nabízejí možnosti, jak maximálně využít schopnosti plug-in hybridních modelů BMW pro bezemisní jízdu v městském provozu. Služba BMW eDrive Zones automaticky aktivuje čistě elektrický jízdní režim. Stane se tak, jakmile vozidlo vjede do vymezené oblasti. Například může jít o nízkoemisní zónu. Nová služba je aktuálně k dispozici v různých plug-in hybridních modelech BMW. Koncem roku německá automobilka představí věrnostní program BMW Point, v rámci něhož budou řidiči plug-in hybridních vozů bodovým systémem odměňování zajímavými bonusy. Za každý čistě ujetý kilometr na elektřinu se započítává. V zónách eDrive Zones za něj řidiči získají dvojnásobek bodů. 

 

Automobilka BMW Group se snaží rozšiřovat řadu automobilů s elektrifikovanými pohonnými systémy. Ruku v ruce s tím se snaží rozvíjet technologie BMW eDrive. Plug-in hybridní modely prémiových značek BMW a MINI nabízejí všechny významné automobilové segmenty. BMW eDrive Zones má ještě rozšířit využití potenciálu techniky plug-in hybridních vozů při snižování emisí v městském provozu. Jde o službu, která spojuje oblast elektromobility a digitalizace. Tyto oblasti zapadají do oblasti vývoje budoucích témat D+ACES (design, autonomní jízda, konektivita, elektrifikace a služby). Ty přitom zapadají firemní strategie NUMBER ONE.

Firemní strategie BMW chce tímto krokem motivovat celý automobilový průmysl včetně měst po celém světě, aby se více angažovaly v individuální mobilitě. V zájmu je celkově větší udržitelnost. Technologický přístup vyvinutý pro služby eDrive Zones firmou BMW Group lze aplikovat na plug-in hybridní modely jiných značek. Dále je možné definovat zónu eDrive Zones pro každou metropolitní oblast.

Městům se dostává do rukou nový nástroj, jak ve větší míře propagovat elektromobilitu. V konečném důsledku tak mohou přispět ke zlepšení kvality života ve městě.

Nové funkce mají ve větší míře podněcovat ke snižování spotřeby paliva a emisí v rámci jízdy v městském provozu. Čistší elektrická jízda se má odrazit u řidičů v nižších provozních nákladech. Čistě elektrický pohon oproti tomu spalovacímu totiž výrazně snižuje konečné náklady. Tato skutečnost se pojí především k jízdě ve městě, během které elektrický pohon dosahuje dlouhodobě vyšší účinnosti než zážehový nebo vznětový motor.

 

Dostupnost BMW eDrive Zones v 80 evropských městech

Vývoj služby BMW eDrive Zones je založen na pilotním projektu BMW Group v nizozemském přístavním městě Rotterdam. Zde 50 řidičů plug-in hybridních modelů dostalo v aplikaci pomocí GPS souřadnic definované centrální oblasti města. Při vjezdu do některé z nich dostali řidiči požadavek, aby svůj vůz přepnuli do čistě elektrického režimu MAX eDrive. Už po několika měsících bylo zřejmé, že řidiči zapojení do pilotního projektu absolvovali kolem 90 procent všech cest v definovaných oblastech (BMW eDrive Zones) Rotterdamu v čistě elektrickém režimu.

Služba BMW eDrive Zones, která v současnosti patří do standardní výbavy různých plug-in hybridních modelů BMW, využívá technologii zónového monitorování (geofencing) prostřednictvím GPS. Přepnutí do čistě elektrického jízdního režimu probíhá automaticky. Je-li služba aktivní, je každá dostupná zóna eDrive graficky zvýrazněna na kontrolním displeji. Zde se také zobrazuje automatické přepnutí do jízdního režimu ELECTRIC, jakmile vozidlo vjede do zóny eDrive. Plug-in hybridní vozidlo se tak v zóně eDrive pohybuje s nulovými lokálními emisemi do té doby, dokud to umožní stav nabití vysokonapěťového akumulátoru. Pokud dojde k vybití akumulátoru, na kontrolním displeji poté zobrazí aktivace spalovacího motoru.

Služba BMW eDrive Zones je nyní k dispozici ve všech variantách plug-in hybridních modelů BMW 745e, BMW X5 xDrive45e a BMW 330e. Další modely budou postupně následovat.

Přínosy digitální služby BMW eDrive Zones lze od samého začátku zažít ve značném počtu velkých evropských měst a jejich nízkoemisních zónách. Je součástí všech 58 německých měst a regionů, které již vymezily své nízkoemisní zóny. Kromě toho je součástí tohoto projektu dalších 20 velkých měst v Rakousku, Švýcarsku, Nizozemsku, Belgii a Francii. Seznam se v budoucnu rozšíří o další země a města, takže bude možné zvýšit podíl jízdy čistě na elektrický proud plug-in hybridních modelů v neustále se zvětšujícím počtu městských oblastí.

 

Plug-in hybridní automobily mají řadu výhod

V Německu vymezily své nízkoemisní zóny, které byly současně označeny jako zóny BMW eDrive Zones, tyto regiony a města: Aachen, Augsburg, Balingen, Berlín, Bonn, Brémy, Darmstadt, Dinslaken, Düsseldorf, Erfurt, Eschweiler, Frankfurt/Main, Freiburg, Hagen, Halle (Saale), Hannover, Heidelberg, Heidenheim, Heilbronn, Herrenberg, Ilsfeld, Karlsruhe, Krefeld, Cologne, Langenfeld, Lipsko, Leonberg/Hemmingen a okolí, Limburg an der Lahn, Ludwigsburg a okolí, Magdeburk, Mohuč, Mannheim, Marburg, Mönchengladbach, Mühlacker, Mnichov, Münster, Neuss, Norimberk, Offenbach, Osnabrück, Overath, Pfinztal, Pforzheim, Regensburg, Remscheid, Reutlingen, oblast Ruhr, Schramberg, SchwäbischGmünd, Siegen, Stuttgart, Tübingen, Ulm, Urbach, Wendlingen, Wiesbaden, Wuppertal.

Ve srovnání s konvenčně poháněnými vozy nabízejí plug-in hybridní automobily už dlouhou dobu následující výhody:

Lepší kvalita života: Manuálním přepnutím na elektrický pohon uživatelé přispívají ke snižování emisí a hluku ve městech.

• Úspora: Pokud je vozidlo nabíjeno doma nebo v zaměstnání, je jízda na elektrický proud levnější než jízda vozem na benzín nebo naftu.

Příjemná teplota vždy, když usednete dovnitř: Nezávislá klimatizace a topení jsou součástí sériové výroby.

Brzdit se vyplatí: Brzdění nabíjí akumulátor. U konvenčních vozidel prostě jen vytváří teplo a opotřebovává brzdy.

• To nejlepší z obou světů: Plug-in hybridní automobily ve městě nabízejí potěšení z elektrické jízdy a na dlouhých trasách klasickou BMW radost z jízdy.

• Vyhlídky do budoucnosti: Vzhledem k tomu, že plug-in hybridy jsou schopny bezemisní jízdy, mohou vjet do mnoha zelených zón a nabízejí výhody při parkování a ušetří na mýtném.

 

Pozitivní celková bilance CO2 pro plug-in hybridní modely BMW

Často se otevírá otázka o „skutečném“ celkovém dopadu na životní prostředí plug-in hybridních vozů. To platí především v zemích s malým podílem zelené elektřiny v rozvodné síti. BMW Group pro své plug-in hybridní modely vytvořila CO2certifikáty za celý jejich životní cyklus, tedy od získávání vzácných materiálů, přes dodavatelský řetězec, výrobu, používání až po koncovou recyklaci.

Když se budou plug-in hybridní modely BMW během svého používání nabíjet elektřinou z průměrného evropského energetického mixu, vykáží ve srovnání s odpovídajícími konvenčně poháněnými vozy významné úspory produkce CO2. BMW Group nezačne vyrábět elektrifikovaný model, který by tuto skutečnost nesplňoval.

 

Také by vás mohlo zajímat: 

Budoucnost obrábění je v přesunu odpovědnosti na technology

Škoda odhalila nový Rapid a Rapid Spaceback pro čínský trh

Životní prostředí dotace do obnovitelných zdrojů nezlepšily

 

Zdroj: BMW

O autorovi