Vyberte možnost Stránka

Bitcoin překonal 20 000 USD, další hranice 100 000?

Bitcoin překonal 20 000 USD, další hranice 100 000?

Bitcoin se vůbec poprvé dostal přes hranici 20 tisíců dolarů. Hodnota Bitcoinu se během posledních tří měsíců zdvojnásobila. Kryptoměny, mezi něž patří Ethereum, Litecoin nebo Ripple jsou stále o 58 % až 88 % pod svými maximy, na které dosáhly před třemi lety. Všímá si portál Coindesk.com.


Analytici očekávají další růstový potenciál. Například CEO a společnosti Band Protocol Soravis Srinawakoon portálu Coindesk řekl, že v roce 2017 nebyl na trhu dostatek produktů k reálnému využití. Nyní lze kryptoměny využít naopak v celé řadě odvětví a služeb. Zmínil konkrétně služby v zemědělství, různé protokoly, půjčky nebo běžné obchodování.

Podle dalších analytiků se otevírá cesta k atakování hranice 100 000 dolarů. K tomu přitom může dojít již v následujícím roce.

„Bitcoin, nejrozšířenější kryptoměna světa, dnes pokořila svůj dosavadní cenový rekord a také poprvé v historii překonala psychologickou cenovou hranici 20 tisíc dolarů za kus. Podle údajů serveru Coindesk bitcoin překonal tuto hranici dnes odpoledne středoevropského času, krátce před 14:45,“ říká Kovanda.

Expanzivní měnová politika centrálních bank

Bitcoinu hraje podle Kovandy do karet aktuální vysoce expanzivní měnová politika centrálních bank. Ta přináší podle Kovandy obavy ze znehodnocení konvenčních úspor a peněz.

„Expanzivní měnová politika centrálních bank stlačuje úrokové sazby, včetně těch na vládních dluhopisech, a umožňuje tak vládám se dále rapidně zadlužovat. Případně je připravena odkupem dluhopisů v režimu kvantitativního uvolňování vládám úroky na dluhu stlačovat,“ všímá si Kovanda.

V tomto ohledu jde i o Českou republiku. Daňový balíček, jenž prošel v listopadu Sněmovnou, by podle Kovandy nebylo možné schválit bez expanzivní měnové politiky centrálních bank.

Česká národní banka může od letošního jara v případě potřeby na sekundárním trhu odkupovat i dlouhodobé české vládní dluhopisy. Proto je jen těžko představitelný rozvrat českých veřejných financí, před nímž v souvislosti s přijetím balíčku nyní někteří politici a ekonomové varují,“ uvádí Kovanda.

Bitcoin roste výrazněji než zlato

Bitcoinu se na poli komodit přezdívá digitálním zlatem. Jak je tomu s růstem ceny u jeho „nerostného bratra“?

To přidává něco málo přes 22 procent. Bitcoin na druhé straně podle informací portálu Coindesk vzrostl meziročně o 180 %.

Také by vás mohlo zajímat:

Jak na brand: Logo a jeho tvorba

Zdroj: Komentář Lukáše Kovandy, Coindesk.com

O autorovi