Bitcoin se vůbec poprvé dostal přes hranici 20 tisíců dolarů. Hodnota Bitcoinu se během posledních tří měsíců zdvojnásobila. Kryptoměny, mezi něž patří Ethereum, Litecoin nebo Ripple jsou stále o 58 % až 88 % pod svými maximy, na které dosáhly před třemi lety. Všímá si portál Coindesk.com.


Analytici očekávají další růstový potenciál. Například CEO a společnosti Band Protocol Soravis Srinawakoon portálu Coindesk řekl, že v roce 2017 nebyl na trhu dostatek produktů k reálnému využití. Nyní lze kryptoměny využít naopak v celé řadě odvětví a služeb. Zmínil konkrétně služby v zemědělství, různé protokoly, půjčky nebo běžné obchodování.

Podle dalších analytiků se otevírá cesta k atakování hranice 100 000 dolarů. K tomu přitom může dojít již v následujícím roce.

„Bitcoin, nejrozšířenější kryptoměna světa, dnes pokořila svůj dosavadní cenový rekord a také poprvé v historii překonala psychologickou cenovou hranici 20 tisíc dolarů za kus. Podle údajů serveru Coindesk bitcoin překonal tuto hranici dnes odpoledne středoevropského času, krátce před 14:45,“ říká Kovanda.

Expanzivní měnová politika centrálních bank

Bitcoinu hraje podle Kovandy do karet aktuální vysoce expanzivní měnová politika centrálních bank. Ta přináší podle Kovandy obavy ze znehodnocení konvenčních úspor a peněz.

„Expanzivní měnová politika centrálních bank stlačuje úrokové sazby, včetně těch na vládních dluhopisech, a umožňuje tak vládám se dále rapidně zadlužovat. Případně je připravena odkupem dluhopisů v režimu kvantitativního uvolňování vládám úroky na dluhu stlačovat,“ všímá si Kovanda.

V tomto ohledu jde i o Českou republiku. Daňový balíček, jenž prošel v listopadu Sněmovnou, by podle Kovandy nebylo možné schválit bez expanzivní měnové politiky centrálních bank.

Česká národní banka může od letošního jara v případě potřeby na sekundárním trhu odkupovat i dlouhodobé české vládní dluhopisy. Proto je jen těžko představitelný rozvrat českých veřejných financí, před nímž v souvislosti s přijetím balíčku nyní někteří politici a ekonomové varují,“ uvádí Kovanda.

Bitcoin roste výrazněji než zlato

Bitcoinu se na poli komodit přezdívá digitálním zlatem. Jak je tomu s růstem ceny u jeho „nerostného bratra“?

To přidává něco málo přes 22 procent. Bitcoin na druhé straně podle informací portálu Coindesk vzrostl meziročně o 180 %.

Také by vás mohlo zajímat:

Jak na brand: Logo a jeho tvorba

Zdroj: Komentář Lukáše Kovandy, Coindesk.com