Vyberte možnost Stránka

20 příběhů ŠAVŠ: Úspěšní sledují trendy a výjimeční je určují, říká J. Elich

20 příběhů ŠAVŠ: Úspěšní sledují trendy a výjimeční je určují, říká J. Elich

20 příběhů ŠAVŠ je nový seriál o úspěšných absolventech Škoda Auto Vysoké školy. Je natočený ve spolupráci s internetovou televizí Tývka.cz ke dvacátému výročí od jejího založení. Prvním dílem provází vedoucí marketingu, prodeje a PR Hana Loskot a zpovídá absolventku Janu Elich. Ta si vyzkoušela například stáž v Bentley, ale prošla i Ogilvy PR. Později vykonávala i pozici tiskové mluvčí Škoda Auto.

 

Ahoj Jani, ty jsi naší absolventkou z roku 2011. Jak se ale vůbec stalo to, že sis vybrala Škoda Auto Vysokou školu a rozhodla se, že profesní kariéru odstartuješ tady u nás?

Bylo to v posledním ročníku na gymnáziu, když jsem se začala rozhlížet po nabídce ekonomických oborů. V čem ta ŠAVŠ byla jedinečná a proč jsem nešla na VŠE nebo na jiné podobné tradiční školy? Důvodem bylo propojení teorie a praxe. Poté jsem měla možnost se do školy osobně podívat. V té době sídlila v prostorách základní školy, neměla k dispozici tento úžasný prostor Na Karmeli. Panovala tam taková ta příjemná rodinná atmosféra. Viděla jsem individuální přístup, když nás prorektor prováděl po škole a zodpovídal naše individuální otázky. Ten individuální přístup mě utvrdil v tom, že toto bude správné rozhodnutí a že se tady budu cítit hezky.

 

Jak to poté probíhalo dál? Nalezla jsi tady spoustu přátel, splnilo to tvé očekávání? Vzhledem k tomu, že jsi tady vydržela až do konce, tak lze očekávat, že ano. Vídáš se ale s těmi lidmi dodnes?

Potkala jsem tady spoustu zajímavých lidí a musím říci, že s některými přátelství vydrželo po celou dobu studia a pokračovalo dál. Potkávám se s řadou lidí v práci i mimo práci. Někteří přátelé, kteří skončili po bakaláři, tak tam se naše cesty rozešly.

 

Zmínila jsi, že tě lákalo propojení praxe a studia. Pak ses dostala při studiích do PR agentury na praxi. Řekneš mi k tomu něco?

Začínala jsem praxi přímo na škole, kde jsem pracovala na studijním oddělení, v knihovně. Poté jsem měla stáž ve Škoda Auto, půl roku v Bentley. Zásadní praxe pro mě byla stáž v PR agentuře, na kterou se právě ptáte. Tu jsem absolvovala až v magisterském programu. Kdo za to může, že jsem se k tomu takto dostala? Může za to vynikající paní profesorka, kterou jsem tady na ŠAVŠ měla Jana Jahodová, které vděčím za mnohé. Tenkrát mě dodala sílu a kuráž se přihlásit do celorepublikové soutěže, kterou pořádá ABRA a tři nejúspěšnější absolventi akademie PR získali pracovní stáž v PR agentuře. Já jsem pracovala v Ogilvy PR.

 

Jana Elich

Zdroj: Hana Loskot / ŠAVŠ

Osudové telefony ze Škoda Auto

Proč ses rozhodla vrátit do Mladé Boleslavi. Tady jsi poté pracovala na pozici tiskové mluvčí Škoda Auto.

Práce v agentuře bývá obecně dost stresující, dost náročná, ale měla jsem ji ráda a byla to pro mě skvělá zkušenost. Poté se ale ozvali ze Škoda Auto s nabídkou trainee programu. Nemám ale pocit, že jsem se na tuto pracovní pozici hlásila. Přesto mě nějak oslovili. Takže jsem si zjišťovala podmínky a možnosti. Trainee program mě zaujal, ale ještě pořád jsem váhala, protože jsem nezískala nabídku na pozici ve Škoda Auto, ve kterou jsem doufala a ve které jsem pracovat chtěla. Pak jednoho dne zazvonil telefon a volali z tiskového oddělení, že by mě jako trainee v týmu přivítali. Pak už nebylo nad čím dál přemýšlet.

 

Předpokládám, že absolutně nelituješ toho rozhodnutí i vzhledem k tomu, že jsi na tom postu působila asi pět let. Co potom dál?

Opět to bylo, že zazvonil telefon. Tenkrát mi zavolat asistent pana Cee vedoucího logistiky značky Škoda, že pro mě má nabídku, jestli jsem ochotna si ji vyslechnout. Říkala jsem si, já a logistika to přece nejde dohromady. Přišla jsem ale a vyslechla jsem si tu jejich vizi. Šéf logistiky chtěl založit vzdělávací instituci jako akademii logistiky pro zaměstnance. Rovněž chtěl lepšit komunikaci směrem k zaměstnancům a potom třeba i prezentovat logistiku navenek. Takže vlastně i od toho PR tam toho bylo poměrně dost. Myšlenka akademie logistiky mě nadchla. Měla jsem možnost vybudovat něco nového, byl to samostatný projekt. Ve vzdělávání lidí a rozvoji jejich potenciálu jsem viděla velký smysl.

 

Jana Elich

Zdroj: Facebook / Jana Elich

Zaměstnavatelé by měli respektovat matky na mateřské dovolené

Máš za sebou spoustu pracovních zkušeností a určitě se ti nabízely další pracovní možnosti, co se práce týče. Bylo těžké potom odejít na mateřskou? Nebála ses, že ti to pozastaví kariéru?

Tak to rozhodnutí nebylo úplně jednoduché. Navíc role mámy zpětně mohu říct, že je nejtěžší manažerská role, kterou jsem kdy zastávala. Navíc jsem pro ni neměla žádnou kvalifikaci. Přece jenom na roli manažerky člověk studuje, má nějakou desetiletou praxi a tady jsem prostě byla hozena do té vody a plavej. Jestli mi bylo líto, že se mi kariéra zastaví. Já jsem ale chtěla pokračovat formou buď dohody, nebo až bude větší, což teď je, má těch patnáct měsíců – formou polovičního úvazku. Mým cílem bylo zůstat v kontaktu s firmou, v kontaktu s děním v oboru. Pokud chce člověk skloubit práci a rodinu, jde to, ale vyžaduje to velké úsilí. Vyžaduje to podporu a pochopení zaměstnavatele, že mámy nemohou pracovat na plný úvazek.

 

Co bys popřála ŠAVŠ do dalších let?

Úspěšní sledují trendy a výjimeční je určují. Škole bych přála, aby se dostala až na tu nejvyšší možnou úroveň a dokázala stanovovat trendy. Klíčem k dosažení budou určitě lidé. Musí to být lidé, kteří budou posouvat dál. Přeji, ať se škole daří získávat, udržet, motivovat a dál rozvíjet akademickou sféru.

 

Také by vás mohlo zajímat:

Zlato aneb hrozí nafouknutí zlaté bubliny?

XTAL NovBox jsou VR brýle odolné extrémním teplotám, vodě nebo prachu

 

Zdroj: ŠAVŠ, Tývka.cz

 

 

 

O autorovi

Michal Kvapil

Jsem člověk, který si prošel bohatou praxí v oblasti žurnalistiky. Stáž jsem odstartoval na Novinkách.cz. Následně jsem přešel do mediální skupiny Lagardere, kde jsem pět let působil v Rádiu Zet / BBC na redaktorské a editorské pozici. Pracoval jsem i na pozici zprávaře. Následně jsem přešel pod projekt Youradio Talk, kde jsem měl i vlastní pořady - například Krypton pořad o kryptoměnách. Praxi jsem nabral i v regionální televizi První boleslavská, ve které jsem si prošel prací kameramana, střihače i redaktora. Souběžně s tím spolupracuji pro portál Mladaboleslav.cz a Boleslavský deník.