Vyberte možnost Stránka

Úspěšný startup investuje vydělané peníze zpět do byznysu, říká Hipká z xPORTU

Úspěšný startup investuje vydělané peníze zpět do byznysu, říká Hipká z xPORTU

xPORT VŠE Business Accelerator Vysoké školy ekonomické je startupový a podnikatelský inkubátor, který vznikl v lednu 2015. Jeho hlavním cílem je podpora inovativních projektů. Více jsme tento startupový inkubátor rozebírali s PR a merketingovou manažerkou Noemou Hipkou.

Noema Hipká, PR a marketing manažerka

Noema Hipká

 

Jaké startupy vámi prošly?
„Za čtyři roky fungování xPORTU nám prošlo více než 80 týmů. Nejvíce pyšní jsme asi na firmy signageOS, kteří mají kanceláře ve vrchním patře a jsou velice šikovní. Mají softwarové řešení, které umožňuje řídit a kontrolovat, ovládat obsah s profesionálními displeji odkudkoli na světě. Mají své klienty nejenom v Evropě, ale i v USA nebo v Asii. Dále například Techambition, který nabízí digitální pomůcky pro výuku matematiky. V jeho portfoliu je také slavný Stanford University.

Dále například Alexýr, který vyrábí veganské sýry. Když k nám přišla, tak byla B2C, ale velice rychle pochopila, že B2B prostředí je pro ni lepší a po pár měsících v inkubaci začala prodávat přes Rohlik.cz.

Pokud má startup nebo tým s inovačním programem nastoupit do inovačního programu xPORTU, musí se přihlásit na našem webu na registrační formulář, kde si ho vyplní a poskytne základní informace o svém nápadu, pak přijde k nám na open house. Open house je interní event – One-to-One komunikace s mentorem, kde se střetnou jeden na jednoho a baví se o tom byznys modelu a vlastně celém nápadu.

Pokud se nám zdá, že ten projekt je smysluplný a dokázali bychom mu pomoci, pokud ten tým má zájem naskočit do xPORTU, nabízíme jim první měsíc zdarma. Je to trial měsíc, kde si startup může otestovat služby xPORTU, zdali mu budou vyhovovat. My si následně ověříme, zda to s tou prací myslí vážně. Následně nastupuje do inkubačního programu. V inkubačním programu se setkáváme pravidelně každý týden na reviews na One-to-One komunikaci s mentorem a vyhodnocujeme, jak se tým posouvá dopředu.

Samozřejmě má pro nás největší hodnotu, když tým sedí tady v xPORTU. Nemusí osm hodin denně, ale pokud se potkáváme pravidelně, známe se nejen pracovně, ale i lidsky a víme, jaké jsou jeho potřeby, co hledá a co mu chybí a co pro něj můžeme udělat. Ta komunikace je tak, dá se říct na denní bázi.“

 

xPORT se zaměřuje i na startupy mimo VŠE

Zaměřujete se na projekty z VŠE nebo cílíte i mimo tuto oblast?
„V minulosti, když xPORT vznikal, tak jsme cílili jen na studenty a absolventy univerzity. Dnes jsme otevřeni všem, kteří mají podnikatelský nápad na inovativní byznys nebo na startup.“

 

Rozhodnu se studovat na VŠE, jaká je možnost dostat se do xPORTU?
„xPORT Business Accelerator je univerzitní Akcelerátor. I když jsme otevření všem, snažíme se primárně cílit na naše studenty a absolventy ekonomky, v průběhu naší existence jsme se profilovali na B2B byznys. To znamená, že právě, když jsme spojeni s ekonomickou univerzitou, nám dává do rukou nástroje pracovat s lidmi, kteří rozjíždí B2B byznys. Tím se setkáváme s tím, že většina našich týmů v xPORTU je stále z prostředí univerzity.

Když kdokoli z univerzity – student, absolvent, zaměstnanec má podnikatelský nápad, tak může přijít k nám do xPORTU a my mu s tím rádi pomůžeme. Nabízíme inkubační program, místo v open space, vlastní kancelář, týdenní pravidelné konzultace, také síť mentorů, marketingovou PR podporu a různé vzdělávací a networkingové akce. Chceme, aby se na ekonomce nejenom o byznysu učilo, ale aby se i reálně dělal.“

 

Startupům xPORT nabízí pravidelné týdenní konzultace

Jak vypadají úspěšné projekty?
„Úspěch pro každého znamená něco jiného a je to velice subjektivní. Pro někoho je důležité vybudovat firmu, která je stabilní, která bude prodávat, uživí se sama na sebe a zakladatele se budou mít dobře. Někdo má zase globální ambice. Chce exit do zahraničí, hledá investory atak dále. Takže my pracujeme s různou směsí firem, je pravda, že v dnešní době se startup nadužívá. Take i my bojujeme s tím, abychom vysvětlili tu pravou hodnotu těch startupů i lidem.

Myslím si, že týmy, které chtějí pracovat velice tvrdě na svém projektu, nevadí jim, že v prvních rocích to nepřinese velké peníze a všechno, co si firma vydělá investují zpátky do firmy na jejich rozvoj, nebojí se zažádat o investici a mají po svém boku správné lidi, kteří mají knowhow a zkušenosti, tak mají velký předpoklad toho, že to dokáží.“

 

Kdy pro vás začíná a končí startup?
„Vymezit startup je velice složité. Máme firmy, které u nás v xPORTU byly od samého začátku. To znamená, že neměly ani právní podobu firmy a měly jenom nápad a přišly k nám a máme firmy, které jsou s námi už roky. Těžko se to odhaduje, ale samozřejmě se bavíme o firmách, které fungují tak do tří let. To jsou pro nás projekty, které jsou pro nás zajímavé.“

 

Jak funguje samotný akcelerátor, jak funguje a co nabízí?
„xPORT Business Accelerator má inkubační program, kde jsou soustředěny startupy a inovativní firmy, nabízíme jim pravidelné týdenní konzultace, který je vede tou cestou k rozvoji podnikání. Ten zjišťuje během té cesty, co by startup nebo inovativní firma potřebovala. Spojujeme je s mentory a experty z byznysu, nabízíme jim také prostory buď jsou u nás v open space, nebo si mohou pronajmout kancelář.

Během minulého roku jsme přistavovali nové patro. Takže teď nabízíme nové moderní prostory. Máme tobogán, který . spojuje druhé patro s prvním. Startupy mohou využívat meetingové místnosti, menší nebo větší zasedačky, chillout zónu, eventové prostory a všechno možné.

Cena našich služeb je škálovatelná buď má projekt zájem o pronajmutí místa v open space, nebo si může pronajmout kancelář nebo má zájem vstoupit do inkubačního programu, kde je cena za program daná a k tomu se připlácejí místa v openspace. Tím, že jsme univerzitní akcelerátor, tak se snažíme být dostupnější na tom trhu a studenti, absolventi a zěměstnanci Vysoké školy ekonomické v Praze mají u nás zvýhodnění. xPORT nabízí inkubovaným týmům pomoc mentorů. Snažíme se vybírat lidi, abychom pokryli ty nejdůležitější segmenty toho, co budou naše startupy potřebovat.

Máme odborníky na marketing, na sales, na social selling, máme na finance, právo pro startupy, tvorbu business plánu atak dále. Snažíme se hledat lidi z byznysu. Jsou to lidi ani ne tak z ekonomické univerzity, ale snažíme se brát lidi z byznysu. Tím, že organizujeme pravidelně Startup Festival a Data Festival, že je kolem nás tolik odborníků, že se nám vždy podaří najít toho správného pro náš tým. V baráku máme firmu SalesDock, která se zabývá hlavně salesem pro startupy a technologické firmy. Takže ty pravidelně dělají workshopy a edukují naše týmy, jak nastavit sales ve firmě, jak najmout salesáka, co od něho chtít, jak vyhodnocovat jeho úspěšnost atak dále.“

Cílem xPORTU je budování startupové a byznysové komunity. Pravidelně se tak snaží přímo ve své budově organizovat workshopy nebo semináře. Nevyhýbá se ale ani externích akcí, své prostory tak nabízí i jiným inovativním projektů, které si na půdě xPORTU mohou zorganizovat vlastní událost. Akcelerátor VŠE pořádá také ale každoročně Venture Summit, který se zaměřuje na financování startupů. Všechny akce jsou zdarma a mají být dostupné pro všechny.

xPORT VŠE Business Accelerator má zajímavé mentory

Michal Andera

Zdroj: http://xport.vse.cz

Juraj Atlas

Zdroj: http://xport.vse.cz

Jakub Stránský

Zdroj: http://xport.vse.cz

Lucie Brejšková

Zdroj: http://xport.vse.cz

Tomáš Ditrych

Zdroj: http://xport.vse.cz

Jakub Hon

Zdroj: http://xport.vse.cz

Martin Kešner

Zdroj: http://xport.vse.cz

Paoplo Lacche

Zdroj: http://xport.vse.cz

Lorenzo Bolognini

Zdroj: http://xport.vse.cz

Michal Vojta

Zdroj: http://xport.vse.cz

Stanislav Richter

Zdroj: http://xport.vse.cz

 

Zdroj: Tývka.cz

O autorovi

Michal Kvapil

Jsem člověk, který si prošel bohatou praxí v oblasti žurnalistiky. Stáž jsem odstartoval na Novinkách.cz. Následně jsem přešel do mediální skupiny Lagardere, kde jsem pět let působil v Rádiu Zet / BBC na redaktorské a editorské pozici. Pracoval jsem i na pozici zprávaře. Následně jsem přešel pod projekt Youradio Talk, kde jsem měl i vlastní pořady - například Krypton pořad o kryptoměnách. Praxi jsem nabral i v regionální televizi První boleslavská, ve které jsem si prošel prací kameramana, střihače i redaktora. Souběžně s tím spolupracuji pro portál Mladaboleslav.cz a Boleslavský deník.