Vyberte možnost Stránka

„Chceme být tvrdým soupeřem, ze kterého jde respekt,“ říká J. Gavura z Green Raiders

„Chceme být tvrdým soupeřem, ze kterého jde respekt,“ říká J. Gavura z Green Raiders

Mladá Boleslav přidává do svých sportů dalšího zástupce. Loni zde vznikl tým amerického fotbalu Green Raiders. Již 27. dubna čeká boleslavské borce první zápas proti libereckým Titánům. V novém rozhovoru jsme zpovídali zakladatele klubu Jana Gavuru.

Jak jste přišli s nápadem na založení klubu?
S nápadem založení klubu v Mladá Boleslavi jsem přišel já s pár kamarády už dřív, když jsme hráli za Liberec a bylo to kvůli tomu, že je za nás ten sport úžasný, baví nás a chtěli jsme ho trénovat dál, ale s tím dojížděním do Liberce to je takový blbý, tak jsme si řekli, že to založíme tady Mladé Boleslavi, kde je dle mě úžasný potenciál. Jsou tady kladiváři, oštěpaři, jsou tady hokejisti, florbalisti, fotbalisti, kteří třeba nedostali šanci v základním kádrů, tak jsme si řekli, že by bylo dobrý to tady založit pro dospělí lidi teď momentálně, aby si mohli kde zablbnout jako amatéři.

Co mohu udělat k tomu, abych se k vašemu klubu připojil, co k tomu vše potřebuji?
Na americkém fotbalu je úžasné to, že ho může dělat úplně kdokoli s jakoukoli fyzickou proporcí. Může to být obrovský člověk, který může být tlustší, může to být obrovský člověk, který je tlustší, naopak i menší člověk to může být. Je to pro všechny věkové a váhové i výškové kategorie. Prakticky stačí, když v září budeme konat další nábory, tak stačí na nábor přijít, my se podíváme, jak člověk běhá, jak klikuje atak dále a přijmeme ho.

Jak je to s výstrojí? Kde ji mohu sehnat a jak se u ní pohybuje cena?
Cena výstroje na americký fotbal. Základem jsou kopačky, speciální kalhoty s chrániči, ramena a helma. Co se týče chráničů, tak už v Česku existují bazary, ve kterých lze tento komplet koupit přibližně za tři tisíce a víc. Samozřejmě kdyby chtěl člověk nějaké nové top věci, co jsou třeba i v NFL, tak se může dostat na 20 až 25 tisíc. Plánuje se i 3D tisk helem, že se naskenuje hlava a podle toho se vytiskne helma, to bude také pořádná pálka, ale to si myslím, že v Česku jen tak nikdo mít nebude.

Kolik je v České republice soutěží a v jaké z nich jste vůbec vy?
V České republice existují čtyři ligy. Z toho jsou první tři jedenáctkové, kde hraje jedenáct hráčů na jedenáct hráčů a čtvrtá liga je devítková, kde hraje devět hráčů na devět hráčů. My hrajeme poslední ligu, protože hrajeme prvním rokem, takže hrajeme ve třetí lize.

Jaké jsou vaše cíle, co byste chtěli dosáhnout v horizontu pěti let s vaším klubem?
V horizontu nějakých pěti let bychom se chtěli dostat na první místo třetí ligy, postoupit dál i do druhé. Nicméně já jsem realista v tomto sportu a tento sport není o jednotlivcích, nestačí vám tady jeden nebo dva dobří hráči, ale je to opravdu týmový sport. Když tam něco podělá jeden hráč, tak celý tým na tom skape. I to sehrání toho týmu určitě pár let trvá a chce to cvik a chce to čas. Pro tuto sezónu bych byl rád, kdybychom byli alespoň tvrdým soupeřem, ze kterého jde respekt. Chci určitě skórovat v každém zápase aspoň touchdown, nechci skončit zápas s nulou a chci, aby se nás ostatní týmy bály.

 

 

Zdroj: Tývka.cz

 

O autorovi

Michal Kvapil

Jsem člověk, který si prošel bohatou praxí v oblasti žurnalistiky. Stáž jsem odstartoval na Novinkách.cz. Následně jsem přešel do mediální skupiny Lagardere, kde jsem pět let působil v Rádiu Zet / BBC na redaktorské a editorské pozici. Pracoval jsem i na pozici zprávaře. Následně jsem přešel pod projekt Youradio Talk, kde jsem měl i vlastní pořady - například Krypton pořad o kryptoměnách. Praxi jsem nabral i v regionální televizi První boleslavská, ve které jsem si prošel prací kameramana, střihače i redaktora. Souběžně s tím spolupracuji pro portál Mladaboleslav.cz a Boleslavský deník.