Vyberte možnost Stránka

Různé chutě z Bolky: Slovenské tradiční halušky

Ve čtvrtém díle jsme si pro vás připravili tradiční slovenské halušky. Vařením tohoto pokrmu vás provede Jana Szabová ze slovenské menšiny společně s šéfkuchařem Pavlem Vedralem. Když se řekne Slovensko, tak si vybavíme Tatry, jezera, ovce, salaše a výborné sýry. Různé chutě z Bolky je pořad propagující Festival kultur, který se v Mladé Boleslavi uskuteční ve čtvrtek 15. září 2022. Od devíti hodin je určený pro základní školy. Od 14:00 pak začíná program pro širokou veřejnost.


POSTUP:

Příprava těsta:

 1. Uvařené, vychladnuté a oloupané brambory nastrouháme najemno
 2. Do misky nasypeme půl kila hladké a půl kila polohrubé mouky. Smícháme vše dohromady
 3. Vše spojíme dohromady a promícháme

Příprava směsi:

 1. Slaninu nakrájíme na kostičky
 2. Osmahneme na pánvičce

Příprava halušek:

 1. Těsto procedíme rychle do vroucí vody
 2. Halušky vaříme zhruba tři minutky a procedíme
 3. Se smetanou smícháme slovenskou bryndzu a přimícháme ji k haluškám

Servírujeme:

 1. Nejprve na talíř dáme halušky
 2. Posypeme je osmaženou slaninou
 3. nakonec vše zakápneme zakysanou smetanou

Festival kultur

V rámci Festivalu kultur zažijete nevšední představení jednotlivých menšin žijících na Mladoboleslavsku. Můžete se těšit na kulturní vystoupení, ochutnávku netradičního jídla a výstavu předmětů z cizích zemí. V letošním roce se do festivalu zapojí několik komunit, některé formou tradičních ochutnávek, jiné zase formou kulturních vystoupení.

Festival však nabízí i doprovodný program, který vám brzy představíme. Festival spolupořádá Komise pro integraci etnik a národnostních menšin města Mladá Boleslav a CPIC Středočeský kraj – Mladá Boleslav za finanční podpory nadačního fondu ŠKODA AUTO, Nové Boleslavsko Dalšími partnery jsou: Mladá Boleslav, Bombusenergy, Společně srdcem.

Zdroj: Tývka.cz

O autorovi

Michal Kvapil

Jsem člověk, který si prošel bohatou praxí v oblasti žurnalistiky. Stáž jsem odstartoval na Novinkách.cz. Následně jsem přešel do mediální skupiny Lagardere, kde jsem pět let působil v Rádiu Zet / BBC na redaktorské a editorské pozici. Pracoval jsem i na pozici zprávaře. Následně jsem přešel pod projekt Youradio Talk, kde jsem měl i vlastní pořady - například Krypton pořad o kryptoměnách. Praxi jsem nabral i v regionální televizi První boleslavská, ve které jsem si prošel prací kameramana, střihače i redaktora. Souběžně s tím spolupracuji pro portál Mladaboleslav.cz a Boleslavský deník.