Vyberte možnost Stránka

Evropa zkonzumuje nejvíce pravého šampaňského

Evropa zkonzumuje nejvíce pravého šampaňského

Spojené státy americké společně s Velkou Británií jsou největší importéři skutečného šampaňského. V roce 2021 importovaly 34,1 a 29,9 miliony 750 mililitrových flašek. Informaci zveřejnil ve své infografice statistický portál Statista s odkazem na data obchodní asociace Comité Champagne. Většina největších importéru šampaňského pochází přitom právě z Evropy.


S výjimkou USA, Japonska a Austrálie jsou na čele žebříčku západoevropské země, mezi nimiž figurují Německo, Belgie a Itálie. To neznamená, že ostatní státy si neužívají šumivého vína.

Statistika portálu Statista zahrnuje pouze vyšší cenově dostupné regionální nápoje produkované ve francouzském regionu Champagne. Tato oblast je domovem věhlasných vinařů, jako jsou Veuve Clicquot, Moët & Chandon nebo Krug.

Zdroj: You will find more infographics at Statista

Zatímco francouzské šampaňské tvoří asi devět procent celosvětové spotřeby šumivého vína, ovládá 33 procent tržní hodnoty.

Toto šumivé víno přitom zraje na půdě odpovídající 0,5 procentům celkové světové plochy vinic. Vývoz šampaňského z Francie odpovídal v roce 2021 částce 5,7 miliardám dolarů. Spojené státy si z této částky urvaly úctyhodných 793 milionů dolarů.

Zdroj: Statista

O autorovi

Michal Kvapil

Jsem člověk, který si prošel bohatou praxí v oblasti žurnalistiky. Stáž jsem odstartoval na Novinkách.cz. Následně jsem přešel do mediální skupiny Lagardere, kde jsem pět let působil v Rádiu Zet / BBC na redaktorské a editorské pozici. Pracoval jsem i na pozici zprávaře. Následně jsem přešel pod projekt Youradio Talk, kde jsem měl i vlastní pořady - například Krypton pořad o kryptoměnách. Praxi jsem nabral i v regionální televizi První boleslavská, ve které jsem si prošel prací kameramana, střihače i redaktora. Souběžně s tím spolupracuji pro portál Mladaboleslav.cz a Boleslavský deník.