Vyberte možnost Stránka

Vláda se chystá uhradit podnikatelům část nájemného

Vláda se chystá uhradit podnikatelům část nájemného

Vláda si připravila další opatření, prostřednictvím kterého podpoří podnikatele zasažené ekonomickými důsledky způsobené šířením koronaviru. Předseda české vlády Andrej Babiš uvedl, že stát uhradí za podnikatele část nájemného. Bude se týkat období od vyhlášení nouzového stavu – tedy od 12. března až do 30. června 2020. Podporu tak pocítí desetitisíce provozoven, restaurací, malých obchodů nebo kadeřnictví. Více o tom ve svém komentáři referoval hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.

 

Je v tom ale haček. Podporu získají pouze nájemci, kteří se domluví s pronajímatelem na slevě. Jestliže nájemce platí mimo nouzový stav 18 tisíc korun měsíčně, tak v současné chvíli by mu zaplatil pouhých šest tisíc. Zbývajících šest tisíc by mu pak pokryl stát – daňový poplatník.

Pronajímatel by tedy získal dvě třetiny běžného nájmu, zatímco nájemce by uhradil pouhou třetinu běžného nájmu. Další podmínkou je pochopitelně to, že se musí jednat o nájemce z řady těch podnikatelů, jimž stát kvůli koronaviru takříkajíc zavřel krám, tedy znemožnil provozovat běžnou podnikatelskou činnost, ať už jde o provoz hospody, obchůdku nebo třeba kadeřnictví,“ řekl Kovanda.

S ohledem na ekonomiku je zapotřebí toto opatření uvítat. Zasažené podnikatelé budou moci díky tomuto kroku zadržet část likvidity. V tomto případě jde konkrétně o dvanáct tisíc korun měsíčně.

„Fakt, že poškozený podnikatel uhradí na nájemném třeba právě šest tisíc měsíčně místo osmnácti tisíc mu umožní lépe čelit současné nelehké situaci, kdy je jeho podnikání buď zcela znemožněno, nebo výrazně omezeno,“ uvedl Kovanda.

Část podpory zasaženého podnikatele si bere na starost pronajímatel. Stát respektive daňový poplatník tak nepřebírá veškeré záchranné plnění.

„Stát zde mohl být přece jenom velkorysejší a podílet se na záchraně nikoli z jedné třetiny, ale z poloviny, protože takto vyvolává tlak na pronajímatele, aby se na pomoci citelně podílel,“sdělil Kovanda.

Z veřejných zdrojů by v tomto případě místo tří miliard proudily čtyři. To je podle Lukáše Kovandy zcela snesitelný dodatečný náklad vzhledem k pozitivnímu přínosu navýšené likvidity dotčených podnikatelů.

 

Také by vás mohlo zajímat:

Vláda se chystá uhradit podnikatelům část nájemného

Volkswagen dodal přes pět milionů ochranných roušek

České firmy dodávaly ve velkém ochranné pomůcky i v dubnu

 

Zdroj: Komentář Lukáše Kovandy

O autorovi