Vyberte možnost Stránka

Svatební šaty se snažím šít minimalisticky a nepřeplácávat je, říká V. Čejková

Svatební šaty se snažím šít minimalisticky a nepřeplácávat je, říká V. Čejková

Většina půjčoven svatebních šatů půjčuje oděvy nakoupené v zahraničí a ušité většinou v Číně. Česká návrhářka Veronika Čejková se svým projektem Veruno toto paradigma mění a z přírodních materiálů šije minimalistické šaty. Veruno můžete podpořit v rámci crowdfundingové kampani na portálu HitHit. Více o tom v prvním dílu nového seriálu Předsvatební tipy zjišťuje Jana Súkeníková. Tento projekt se snaží podpořit firmy a živnostníky, které se pojí ke svatbě a zároveň informovat nevěsty o zajímavých službách. Vše je pod záštitou fotografů a kameramanů z platformy Nejhezčí den a internetové televize Tývka.cz.


Veroniko řekla bys nám něco o projektu HitHit. Co to vůbec HitHit je?

„HitHit je taková platforma, kde si umělci nebo různé neziskovky, restaurace a v podstatě kdokoli si tam může vložit nějakou svoji vizi, svůj projekt a skrze tuto platformu si tak může splnit svůj sen. Rozhodla jsem se svůj projekt na HitHit vložit taktéž. Navnadil mě k tomu můj kamarád, který tak trochu do mě šil, abych si otevřela svoji půjčovnu svatebních šatů. Jelikož se šití na zakázku věnuji několik let a pod jeho lehkým nátlakem jsem se rozhodla, že to zkusím. Udělala jsem si tak kampaň na HitHitu.“

Jaké je gró tvého projektu?

„Gró projektu je, že si nevěsta může poskládat svůj svatební model sama. Je spoluautorkou svatebních šatů. Nevěstě bych chtěla nabídnout různé modely – top, sukně, plášť a vlastně ta nevěsta si může nakombinovat svůj svatební model. Samozřejmě pod mým nějakým doporučením, nějakou konzultací. Půjčovna je trochu jiná, než je na trhu zvyklé. Šití svatebních šatů jsem začala v ateliéru Zuzany Veselé, která se nevěnovala pouze šití svatebních šatů, věnovala se dámskému oděvu. Pracovala jsem u ní čtyři roky jako asistentka a vlastně tam jsem se toho hodně naučila. Tam jsem se toho hodně naučila a následně jsem začala pracovat na svých věcech.“

Čím se lišíš oproti konkurenci?

„Šaty se snažím dělat hodně minimalisticky. Nepřeplácávám to, nepoužívám hodně zdobných prvků – když už tak jemně. Většinou šiji z přírodních materiálů – z hedvábí, bavlny, ze lnu. Je to jiné v tom, že si to nevěsta může navrstvit. Není to o tom, že přijde do půjčovny a dostane šaty. Prostě se na nich může podílet tím, že si to nakombinuje. Je to také jiné v tom, že většina půjčoven nakupuje oblečení ze zahraničí. Často je to šité v Číně. Těch půjčoven, kde půjčují čeští návrháři, není tolik. Časem bych chtěla spolupracovat i s dalšími návrháři a třeba půjčovat i někoho jiného. Nestojím o to, abychom to od A do Zet musela navrhovat pouze já. Jenom bych ráda rozšířila nabídku nevěstám.“

Proč sis vybrala přírodní materiály?

„Ze přírodních materiálů se mi zaprvé nejlépe šije nebo dobře se s nimi pracuje. Podle mě jsou pro nevěstu komfortnější pro nevěstu. Určitě se v nich nebude potit. Přírodní materiály jsou takový druh luxusu. Přírodní materiál z hedvábí je prostě krásný materiál.

Jak ses vůbec dostala k šití a proč jsi vůbec začala šít?

„K šití jsem se dostala tak, že jsem od mala navrhovala obrázky. Moc jsem ani nepřemýšlela nad tím, na jakou školu bych šla. Vybrala jsem si oděvní školu, která byla nejblíž mému bydlišti – tenkrát v Nymburce. Tam jsem se naučila nějaké základy šití a navrhování. Pak se mé celé studium vyvíjelo dál v tomto textilním odvětví. Pracuji tak, že šaty navrhnu, nastříhám na zákazníci, nazkouším, následně je nechám zhotovit švadlenou. Pak třeba dotvářím doplňky, jako že našívám třeba krajky, knoflíčky a už to tak ladím. Od A až do Zet je ale v tom zakázkovém prodeji ani v té půjčovně nedělám.“

Je v dnešní těžké nalézt kvalitní švadlenu?

„No lehké to zrovna není. Já jsem měla ale dost štěstí, že kolem sebe znám dost návrhářek, které pracují v podobné branži. Doporučily mi je švadleny.“

Máš nějaký svůj pracovní název, nebo kde tě najdeme?

„Můžete mě najít na Facebooku nebo na Instagramu pod pseudonymem Veruno. Veruno proto, že mi tak říkala moje kamarádka na základce. Já jsem se s tím ztotožnila a nechala jsem si to vytkat na cedulky, které našívám na své zakázky.“

Jaký je tvůj cíl kampaně na HitHitu?

„Cílem je vybrat částku, kterou bych chtěla pokrýt náklady na vytvoření svatební kolekce. Další část pak zamíří na prezentaci na webových stránkách, které potřebuji zhotovit k nafocení těch modelů. Částku jsem si nastavila tak, aby byla v této covidové době dosažitelná, tak uvidím na co to vystačí. Součástí HitHitu jsou odměny, které dám následně přispěvovatelům, pokud je HitHit naplní. Mám tam těch odměn spoustu. Například kapesníček, který navrhla má kamarádka Aneta Šebestová, která se živí jako textilní designérka v Londýně, další odměnou je ilustrace od Any Kulíčkové. Jde o další kamarádku, která je ilustrátorka. Můžete si tak zvelebit pokojíček touto ilustrací. Dále mám odměny, které jsou mnou tvořené. Jde o shopper, což je taková velká taška, dále tam mám top, který je top. Ten je vhodný na léto. Jde o můj autorský topík. Dále tam mám bavlněné pytlíky na pečivo taková praktická záležitost. Poté jsem tam dala takovou hodně osobní odměnu. Člověk si se mnou může zaplatit večeři. To znamená, že lidi, kteří si to zakoupí, se hromadně spolu navečeříme a popovídáme si třeba o šatech.“

Kdybych se chtěla od tebe naučit šít, je nějaká možnost?

„Určitě je, zapomněla jsem zmínit odměnu, kterou mám na HitHitu. Specifikovala jsem to na sukni, kdybychom dělali workshop ve více lidech, abychom se někam dostali.

Kdyby za tebou přišly budoucí nevěsty a měly nějakou konkrétní vizi těch šatů, dokázala bys jim poradit a ušít je pro ně?

„Popravdě mám raději přístup, když nevěsta za mnou přijde s tím, že chce šaty ode mě, protože se jí líbí to, co dělám a ne, že za mnou přijde s představou někoho jiného. Když se něco podobného stane, tak vedeme nějaký dialog a snažím se nalézt nějakou cestu. Většinou se to podaří a s nevěstou se dobereme kompromisu.“

Také by vás mohlo zajímat:

9. svátků, které vydělávají prodejcům nejvíce peněz

Zdroj: Tývka.cz, Nejhezčí den

O autorovi

Michal Kvapil

Jsem člověk, který si prošel bohatou praxí v oblasti žurnalistiky. Stáž jsem odstartoval na Novinkách.cz. Následně jsem přešel do mediální skupiny Lagardere, kde jsem pět let působil v Rádiu Zet / BBC na redaktorské a editorské pozici. Pracoval jsem i na pozici zprávaře. Následně jsem přešel pod projekt Youradio Talk, kde jsem měl i vlastní pořady - například Krypton pořad o kryptoměnách. Praxi jsem nabral i v regionální televizi První boleslavská, ve které jsem si prošel prací kameramana, střihače i redaktora. Souběžně s tím spolupracuji pro portál Mladaboleslav.cz a Boleslavský deník.