
Zůstaň nad vlivem chrání děti před sociální izolací

Zůstaň nav vlivem je nová celostatní informační kampaň, která chrání teenagery před rozvinutím závislosti na telefonu nebo počítači. Má se stát pojistkou před vznikajícími depresemi. Nová iniciativa vznikla kvůli hrozící sociální izolaci způsobené situací kolem koronavirus. Někteří studenti se sice vrátili do škol. Plno z nich je ale již od 11. března, kdy Vláda ČR uzavřela školy doma.
Psychologické studie poukazují na to, že sociální izolace může mít velice negativní dopad na duševní stav člověka. Dospívajícím zhoršuje ve větší míře náladů, způsobuje deprese nebo navozuje úzkostné stavy.
Pod tyto statistiky se podepisují i sociální pracovníci Linky bezpečí. Na ni se během posledních uplynulých tří měsíců ozvalo o 33 procent více děti a mladistvích. Důvodem byly psychické obtíže.
V březnu rovněž o více než polovinu stoupl počet těch, kteří volají kvůli kyberkriminalitě na internetu.
Úzkost dospívajících kvůli obavám z nákazy
„Prochází si pubertou, která se definuje jako nejdynamičtější komplexní proměna v životě jedince. Potřebují se vymezovat vůči rodičům, být nezávislí, mít kolem sebe kamarády a zažívat první lásky. Koronavirus všechny tyto potřeby potlačil, což s sebou zákonitě nese negativní důsledky,” říká dětská psycholožka Anna Marie, která v době pandemia založila s kolegyněmi telefonickou a online krizovou linku pro děti a jejich rodiče.
„Častým tématem byla právě úzkost dospívajících, spojená jednak z obav z nákazy, ale jednak jako dopad sociální izolace, neschopnost organizace volného času, vedoucí sekundárně k stresu např. při neplnění povinných školních úkolů,” popisuje Marie.
Jenom za březen evidovala Linka bezpečí 38 % nárůst témat spojených s psychickými obtížemi. V květnu nárůst představoval 35 %.
Klíčová je kvalitní komunikace v rodině
„Příčiny tohoto vzestupu jsou různého původu. Jednak byly děti doma, takže nemohly navštívit třeba svoji kamarádku nebo kamaráda a svěřit se mu, že je něco štve. Zároveň tam byly problémy, které se postupně budovaly už před koronavirem a teď akorát vykrystalizovaly,” vysvětluje sociální pracovnice Linky bezpečí Lucie Zelenková.
Schopnost kvalitní komunikace mezi členy v rodině, tolerance a respektování potřeb druhých je přitom podle Marie klíčové pro zvládnutí celé situace. Důležité je také dodržování pravidelného režimu jako prevence proti rizikovému chování u dospívajících.
„Na naší online krizové lince bylo bohužel velkým tématem rizikové chování v prostředí internetu, nadměrné hraní počítačových her, sebepoškozování, poruchy příjmu potravy, kouření anebo závislost na internetu,” popisuje Marie.
Hrozby pojící se k internetu se staly v březnu rekordmanem i na Lince bezpečí. Její pracovníci v tomto měsíci zaevidovali 55 % nárůst témat spojených s kyberkriminalitou oproti únoru.
Zůstaň nad vlivem má i mapu pomoci
Na tuto situaci reaguje ve svých příspěvcích na sociálních sítích i celostátní informační kampaň Zůstaň nad vlivem, která se už pátým rokem zabývá tématem závislosti.
„S teenagery komunikujeme jejich jazykem a tonalitou. Nesnažíme se kázat ani moralizovat, ale pouze upozorňovat a vysvětlovat jaká rizika jsou se závislostním chováním spojená,” popisuje fungování projektu předsedkyně Asociace nestátních organizací Helena Rampachová.
Součástí kampaně je i mapa pomoci s rozsáhlou nabídkou center, na která se můžou děti/klienti v případě potřeby obrátit.
Projekt je realizován za finanční podpory Úřadu vlády české republiky a Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky.
Také by vás mohlo zajímat:
Konference Brno rozebíraly rozvoj vysokorychlostní tratě v Česku
Mobility Innovation Hub má podpořit mobilitu budoucnosti
Zdroj: Zůstaň nad vlivem