Vyberte možnost Stránka

Žijeme ve světě, ve kterém roboti vyrábějí roboty, říká Havlíček z Fanuc

Žijeme ve světě, ve kterém roboti vyrábějí roboty, říká Havlíček z Fanuc

Fanuc je japonská firma, která má zastoupení i v České republice. Disponuje rozsáhlými zkušenostmi na poli průmyslové automatizace. Zabývá se výrobou CNC řídících systémů, CNC strojů nebo průmyslových robotů. Zasahuje tak do všech oblastí automatizace. V Česku se tak připravují továrny budoucnosti, které jsou již v Japonsku delší dobu. Podle Daniela Havlíčka z firmy Fanuc žijeme ve světě, kdy roboti vyrábějí roboty.

 

Daniel Havlíček, Marketing Manažer Fanuc

Co je vaším hlavním produktem, co je vaší největší tažnou silou?

Každý z těch produktů je svým způsobem tažnou silou. Záleží pouze na tom, jak na kterém trhu a v jaké době. V tuto chvíli by se dalo říct, že roboti jsou to nejzajímavější, co se týče propagace, psaní v novinách atak dále. Stejnou roli ale hrají řídící systémy, které vidíte na spoustě strojů, v továrnách, ať už jde o elektrické střikolisy nebo CNC obráběcí centra. Všechno hraje svoji roli a komplexně doplňuje automatizaci jako celek.

 

Jaká je budoucnost vašich strojů? 

V dnešní době ji vidíme pozitivně, protože všechno postupně směřuje ať už k postupné nebo částečné automatizaci. Nedostatek lidí na trhu hraje v náš prospěch. Existují firmy, které potřebují rozjet třetí směnu. Pokud nemají zaměstnance, dělají to cestou automatizace. Trend v našem byznysu by měl být pozitivní do budoucna.

 

Jaké segmenty jsou pro vás klíčové z pohledu těch robotů?

Když se budeme bavit o té automatizaci, tak klíčovým segmentem a tahounem je vždy automotive. Ten to zkouší vždy první a táhne to dopředu. Naším cílem není být pouze v tomto segmentu, protože automatizovat se dá prakticky každá oblast. Je jedno, jestli je to potravinářský průmysl, těžké strojírenství, železárny a další. Naším cílem je určitá diverzifikace a nebýt závislý jenom na tom jednom odvětví. Samozřejmě jsme na automobilové konferenci, ve které je automatizace jedním  ze stěžejních témat. Snažíme se ale rozprostřít křídla po celém trhu a být k dispozici komukoli, kdo má smysl nebo chce automatizovat směrem do budoucna.

 

Jak vnímáte přínos konference pro vaši společnost?

Vzhledem k tomu, že jsme tu po čtvrté nebo po páté, tak přínos je pozitivní. Sejde se tu spousta lidí, pro které můžeme nabídnout řešení. Tím pádem nevidím důvod, proč tady nebýt. S organizátory konference spolupracujeme na jejich ostatních konferencích, protože chceme pokrývat celý průmysl.

 

Průmyslová automatizace je oblast, na kterou by se měla zaměřit většina českých společností. Pokud tak neučiní, tak se může stát, že jim ujede rychle se rozjíždějící vlak. 

 

Zdroj: Tývka.cz

O autorovi

Michal Kvapil

Jsem člověk, který si prošel bohatou praxí v oblasti žurnalistiky. Stáž jsem odstartoval na Novinkách.cz. Následně jsem přešel do mediální skupiny Lagardere, kde jsem pět let působil v Rádiu Zet / BBC na redaktorské a editorské pozici. Pracoval jsem i na pozici zprávaře. Následně jsem přešel pod projekt Youradio Talk, kde jsem měl i vlastní pořady - například Krypton pořad o kryptoměnách. Praxi jsem nabral i v regionální televizi První boleslavská, ve které jsem si prošel prací kameramana, střihače i redaktora. Souběžně s tím spolupracuji pro portál Mladaboleslav.cz a Boleslavský deník.