Vyberte možnost Stránka

Země s ženami v čele jsou úspěšnější v boji proti Covid-19

Země s ženami v čele jsou úspěšnější v boji proti Covid-19

Země, ve kterých sehrávají důležité politické postavení ženy, zvládají situaci s ohledem na Covid-19 lépe. Souvisí to jak s epidemiologickou, tak ekonomickou i sociální situací. Více o tom už ve svém komentáři referuje hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.


Ženy jsou zastoupeny v EU třetinou křesel v jednotlivých národních parlamentech členských zemí. Vychází to z údajů zveřejněných Eurostatem. V manažerských pozicích firem pak podíl odpovídá 34 místy.

„Za zemi, jež vůbec nejlépe ze všech zvládá boj s covidem, bývá často označován Nový Zéland. Ostrovu vládne premiérka Jacinda Ardernová. Pandemii dobře zvládají třeba také severské země Island, Norsko, Finsko a Dánsko. Vládám všech těchto zemí přitom předsedá žena,“ všímá si Kovanda.

Počet žen v parlamentech měl v posledních letech vzrůstající charakter. V roce 2004 dosahoval na pouhých 21 procent. Je třeba poznamenat, že v žádné unijní zemi nemají ženy v parlamentu většinu.

Podíl žen na vyšších postech roste

Česko například v parlamentním zastoupení žen vykazuje v EU jeden z nejhorších podílů. Ženy tu mají totiž pouhou pětinu křesel. Horší zastoupení vykazují jen Malta a Maďarsko.

„Nejvíce žen, padesát procent, zasedá ve švédském parlamentu. Dále jsou ženy zastoupeny výrazně také v parlamentu finském, kde jich je 46 procent, a belgickém, kde obsazují 43 procent křesel,“ říká Kovanda.

Nevzrůstá pouze podíl žen v parlamentech. Růstu se těší i samotné vlády členských zemí EU.

„Mezi lety 2004 a 2020 stoupl jejich podíl z 20 na 33 procent,“ uvádí Kovanda.

Také by vás mohlo zajímat:

Festka vydává během desátých narozenin limitovanou edici X

Zdroj: Komentář Lukáše Kovandy

O autorovi