Vyberte možnost Stránka

Zelené prostředí přináší zaměstancům efektivitu a zdraví

Zelené prostředí přináší zaměstancům efektivitu a zdraví

Zelené prostředí přináší zaměstnancům benefity v podobě lepšího ovzduší, efektivnějších pracovních výkonů, ale i snížení výskytu onemocnění. Zjistila to nizozemská univerzita ve Wageningenu. Tyto faktory přitom platí i v případě chřipkových epidemií.

 

Údaje vycházejí z nasbíraných dat od tří různých společností a 75 zaměstnanců v nizozemském městě Wageningem. Dané firmy se zúčastnily experimentu, z něhož vycházejí dané výsledky.

Po pouhé třetině vynaloženého času v kancelářích, jež disponovaly značným množstvím rostlin, vyjádřila většina zúčastněných spokojenost pojící se k uklidňujícím účinkům na psychiku.

Překvapivy jev byl viditelný po třičtvrtě roce trvajícím průzkumu. Souznění s rostlinami se pozitivně projevilo v omezení nemocenských a zvýšené odolnosti pracovníků v době chřipkových epidemií.

Nemocnost výrazně klesla

Nemocnost průměrně klesla zhruba o 20 %. Zaměstnavatelé mohou tento faktor považovat jako velice pozitivní měřítko. Rostliny mají v interiérech vliv ve velké míře na vlhkost vzduchu.

Vytopené místnosti se vyznačují ve většině případů velmi suchým vzduchem, který napomáhá šíření bacilů. Zeleň je schopna zvýšit vlhkost vzduchu až o 17 %.

„V zaměstnání trávíme zhruba třetinu našeho produktivního času a stále více firem dbá na to, aby se zaměstnanci cítili na pracovišti co nejvíce komfortně. V poslední době není důležité už jen mít hezký a praktický interiér, ale důraz je také kladen na zdravé prostředí včetně zakomponování větší porce zeleně a systémů zajišťující příliv čistého vzduchu, v horkých dnech pak také ochlazení,” říká Radek Škrabal ze společnosti SSI Group, která se zabývá správou budov.

Zelené prostředí má vliv jak na fyzické, tak i na psychické zdraví

Efektivita práce je dalším důležitým faktorem, který můžete zlepšit díky zeleni. Během devíti měsíců autoři experimentu zaznamenaly její zvýšení zhruba o 26 procent.

„Na psychiku, zejména u citlivějších jedinců, má výrazný vliv i dostatek přirozeného světla. Při jeho absenci hůře snášíme každodenní povinnosti, jsme podráždění, máme méně energie a hůře se nám soustředí. Pokud interiér není možné dostatečně prosvětlit pouze díky oknům, jsou tu i další možnosti, například světlovody, které přivedou přirozené světlo do zapadlých částí objektů,” říká Jakub Brandalík ze společnosti Lightway.

Mezi lokální společnosti, jež vynakládají nemalé finanční prostředky do moderního a zdravého pracovního prostředí, je i ČSOB. Ta se například přesunula do nové centrály v roce 2005 a v loni zprovoznila v rámci stejné lokality další budovu, která splňuje požadavky nejpřísnější certifikace LEED Platinum.

Maximum denního světla na každém pracovišti pak konkrétně zajišťuje fasáda budovy ruku v ruce s několika chytře umístěnými atrii. V okamžiku, kdy denní světlo nedostačuje, jsou pracoviště automaticky přisvětlována LED svítidly.

Efektivitu zaručuje skutečnost, že fungují pouze v době přítomnosti pracovníků, kteří navíc mají možnost intenzitu individuálně přizpůsobovat vlastním požadavkům.

Budovu chytře řídí kontinuální vyhodnocování značného množství parametrů komfortu vnitřního prostředí. Konkrétně pak jde o teplotu, vlhkost nebo koncentraci oxidu uhličitého.

 

Budova je vybavena sedmi střešními zahradami

„Při provozu budovy se efektivně využívá rekuperace tepla vznikajícího v celé budově. Svým dílem tak přispívají přítomné osoby, kancelářská technika, solární zisky prostřednictvím fasády, ale také kuchyně nebo servrovna. Budova proto nemusí mít žádný další zdroj tepla. Zemní masiv je dostatečně velký na to, aby uchladil budovu i během léta. Pokud by přišly extrémní tropické teploty, je v záloze menší hybridní chladící agregát,” říká Radek Škrabal ze společnosti SSI Group, která budovu spravuje.

Budova je rovně vybavena sedmi střešními zahradami. Jednu z nich zaměstnanci využívají pro aktivní odpočinek a disponuje i venkovním sportovním vybavením.

Pobytové zahrady jsou vybaveny rostlinami a stromy určenými pro přírozenou flóru v lokalitě budovy. Zeleň získává dostatečné množství vláhy pomocí technologií na jímaní, úpravu a zpětné využívání dešťové vody.

Zahrady nejsou výhradně  součástí pracovního prostoru. Slouží ale také k eliminaci efektu tepelného ostrova města.

 

Také by vás mohlo zajímat:

Průmysl 4.0 potřebuje pracovníky se soft skills, ti provedou ostatní procesem změn

Rostoucí obraty e-shopů vyžadují automatizaci procesů

Heureka plánuje při vytvoření marketplace obrovskou expanzi

 

Zdroj: Tývka.cz

O autorovi