Vyberte možnost Stránka

Závodníci Bobkovi: Jedinečná výstava legend motorsportu

Závodníci Bobkovi: Jedinečná výstava legend motorsportu

Výstava, která bude od čtvrtka 8. září do neděle 30. října 2022 připravena v Muzeu města Mnichovo Hradiště, ve 2. patře mnichovohradišťského zámku, je věnována historii rodiny Bobkových z Mnichova Hradiště. Fotografiemi, videi a unikátními předměty připomíná nejen úspěšné roky automobilových závodníků a legend motorsportu, Václava Bobka st., Jaroslava Bobka a Václava Bobka ml., ale i osudy ostatních členů rodiny. Vernisáž se koná ve čtvrtek 8. září od 17 hodin v prostorách muzea.Příběh Václava Bobka st. (1914-1980) je příběhem splněného snu. Z chlapce, který snil o studiu elektrotechniky, byl fanouškem motorismu a ještě předtím, než získal řidičský průkaz, si přivydělával rozvážením zboží starým nákladním vozem, se stal nejen úspěšný závodník, který stál u zrodu československého automobilového sportu, ale nakonec také vedoucí sportovního oddělení automobilky ŠKODA AUTO.

Jako mechanik svého staršího bratra začínal Jaroslav Bobek (1928-2007), který rovněž zakotvil ve Studijním a vývojovém oddělení Škoda. Ten za volanty závodních speciálů sedal 25 let a vrchol své závodnické kariéry zažíval se Škodou 130 RS.

Rovněž je spoluautorem otevřeného závodního speciálu Spider. Václav Bobek ml. (nar. 1944), třebaže pocházel z motoristického prostředí a v automobilce začínal na dílně svého otce, si musel cestu na závodní okruhy prošlapat sám. Prý aby to neměl příliš snadné. I z něj se stal uznávaný závodník, několikanásobný mistr republiky a jezdec, který se v roce 1970 automobilce Škoda na mistrovství Evropy postaral o tehdejší největší úspěch firmy v poválečném období.

Zdroj: Muzeum města Mnichovo Hradiště: Václav Bobek starší

Výstava na fotografiích a videích představí nejen různé typy vozů Škoda, např. Škoda 1100 OHC Coupé, Škoda 440 – Spartak, Škoda Spider 728 S nebo Formule 3, kterými Bobkovi absolvovali desítky závodů v Čechách (Brno, Rosice, Most, Jičín, Mladá Boleslav atd.) i zahraničí (Le Mans, Tour d´Europe, Alpská Rallye, Shell 4000 Rallye Kanada, Monte Carlo atd.), ale i biografie a výčet úspěchů všech tří
závodníků a také řadu autentických předmětů.

Doprovodný program k automobilové výstavě je připraven na sobotu 17. září 2022, kdy se na náměstí v Mnichově Hradišti koná Sousedská slavnost. Na parkovišti u Klášterského hostince u Karlových Varů budou vystavena historická závodní auta Bobkových. Stánek muzea na Sousedské slavnosti bude rovněž tematicky zaměřen a cílit bude především na děti, které dostanou možnost vyrobit si předmět inspirovaný automobilovými závody.

Součástí doprovodného programu bude rovněž beseda s Eduardem Líhařem, který bude v úterý 4. října od 18 hodin v městském kině v Mnichově Hradišti vyprávět o automobilových závodech a představí rovněž řadu unikátních fotografických a video materiálů.

Zdroj: Muzeum města Mnichovo Hradiště

O autorovi