Vyberte možnost Stránka

Zajistí parkování na letištích roboti? Na to odpovídá Stanley Robotics

Zajistí parkování na letištích roboti? Na to odpovídá Stanley Robotics

Také vás štve parkování na letištích? S řešením pravděpodobně přichází autonomní robot od francouzské firmy Stanley Robotics. Po úspěšném testování v Paříži a Lyonu jej v rámci testovacího režimu začne využívat i londýnské letiště Gatwick. Možnosti parkování jsou stále horší. Ještě k tomu, když při cestě do ciziny musíte manipulovat s těžkými zavazadly. Co tedy přináší nové řešení? Auto zaparkujete do malé garáže. Následně do systému načtete své osobní údaje a vydáte se na letiště. Robot poté vyzvedne váš vůz a dopraví jej na monitorované parkoviště. Na stejné místo a do stejné garáže vám ho dopraví při vašem příletu na letiště.

Úspěšné testování již proběhlo na dvou francouzských letištích. Mezi nimi je i letiště Charlese de Gaulla v Paříži.

Službu si můžete „zabookovat“ z domova prostřednictvím aplikace v chytrém telefonu. V ní následně vyplníte své údaje. Poté už hurá na letiště. O vše ostatní se postará Stan. Robot zasune speciální vozík pod automobil, speciálními drážkami zajistí kola a odveze vůz na zabezpečené parkoviště.

Roboty budou mít počínaje letošním srpnem k dispozici v parkovací zóně B pravě na londýnském letišti Gatwick. Budou zde působit po zkušební dobu, která konkrétně potrvá po dobu tří měsíců. Důležité je nezapomínat na zvýšenou efektivitu. V první řadě se vyhnete případným karambolům pojícím se k nepříjemnému odření vozidla. Na parkoviště nemají totiž přístup ostatní řidiči. Výhoda vyplývá bezesporu i z větší ekologie. Stan totiž pohání elektromotor. O celou přepravu se postarají roboti. Díky nim vzroste i kapacita tohoto parkoviště až o třicet procent. Nebude totiž třeba otevírat dveře automobilů. Jestliže se efektivita osvědčí, tak se roboti rozšíří i do parkovacích zón C a D. O spolupráci se Stanley Robotics má zájem krom Paříže a Lyonu i německý Düseldorf.

O autorovi

Michal Kvapil

Jsem člověk, který si prošel bohatou praxí v oblasti žurnalistiky. Stáž jsem odstartoval na Novinkách.cz. Následně jsem přešel do mediální skupiny Lagardere, kde jsem pět let působil v Rádiu Zet / BBC na redaktorské a editorské pozici. Pracoval jsem i na pozici zprávaře. Následně jsem přešel pod projekt Youradio Talk, kde jsem měl i vlastní pořady - například Krypton pořad o kryptoměnách. Praxi jsem nabral i v regionální televizi První boleslavská, ve které jsem si prošel prací kameramana, střihače i redaktora. Souběžně s tím spolupracuji pro portál Mladaboleslav.cz a Boleslavský deník.