Vyberte možnost Stránka

Žáci odborného učiliště Škoda opět pracují na žákovském voze

Žáci odborného učiliště Škoda opět pracují na žákovském voze

Žáci Středního odborného učiliště Škoda Auto znovu obnovili práci na sedmém žákovském voze. Podílí se na ní konkrétně 31 studentů. K pozastavení výroby došlo v automobilce Škoda Auto a vzdělávacích akcí Škoda Akademie v polovině března. Tato bezpečnostní opatření vstoupila v platnost kvůli zamezení dalšího šíření pandemie koronaviru.

 

Po zhruba dvouměsíční přestávce se mohou žáci společně s jejich pedagogové alespoň částečně – ve formě teoretické výuky a videokonferencí – vrátit ke své práci na voze Škoda Scala v karosářské verzi spider. Během finální fáze stavby vozu bude pro tým projektu žákovského vozu platit mimořádně rozsáhlý soubor hygienických a bezpečnostních opatření.

Kvůli opatřením proti šíření nemoci COVID-19, platným v celé České republice, bude praktická výuka ve školách a dalších vzdělávacích institucích pokračovat až od 1. června. O tom, kdy proběhne prezentace sedmého žákovského vozu, původně plánovaná na červen, ještě nebylo rozhodnuto.

„Koordinované utlumení všech aktivit ve Středním odborném učilišti Škoda Auto a zejména projektu žákovského vozu kvůli pandemii COVID-19 bylo pro nás pro všechny velkou výzvou. V minulých týdnech jsme v rámci kolegia společně vytvořili potřebné předpoklady pro to, aby žáci mohli práci na projektu žákovského vozu 2020 alespoň částečně obnovit. Jejich motivace k tomu, aby i v letošním roce představili jedinečný koncept, navzdory vynucené přestávce neutrpěla, a to i přesto, že se blíží závěrečné zkoušky, které časový tlak ještě stupňují. Aktuální vývoj v souvislosti s pandemií nemoci COVID-19 dává naději, že žáci budou moci od června přejít do finální fáze stavby vozu, což nás velice těší,“ říká vedoucí Škoda Akademie Alois Kauer.

 

Žáci mají k dispozici rady zkušených pracovníků Škoda Auto

Od podzimu 2019 pracuje 26 žáků a 5 žákyň Středního odborného učiliště Škoda Auto v Mladé Boleslavi na jejich voze snů. Za základ sedmého konceptu žákovského vozu Škoda poprvé poslouží kompaktní model Škoda Scala, který žáci promění ve spider.

Všech pracovních kroků, od prvních návrhů přes kompletní konstrukci až po vlastnoruční stavbu unikátu, se ujali sami žáci pod vedením vyučujících. Podporují je zkušení pracovníci společnosti Škoda Auto z oblastí technického vývoje, designu a výroby.

Přerušení výroby ve všech závodech společnosti Škoda Auto i zastavení výuky ve Středním odborném učilišti Škoda Auto z důvodu pandemie COVID-19 zahrnovalo i projekt žákovského vozu a výrazně narušilo už tak značně napjatý harmonogram. Od minulého týdne mohou žáci a jejich pedagogové na projektu pracovat v rámci teoretické výuky.

 

Každé se žáci účastní videokonferencí

V současné době žáci za dodržování předepsaných rozestupů pracují na optimalizaci interiéru a domlouvají poslední práce na karoserii. Za tímto účelem se například všichni žáci každé úterý účastní videokonferencí s vedoucím projektu Zdeňkem Stankem.

Zastavení výroby bylo pro všechny zaměstnance společnosti Škoda Auto velkým zásahem do života. Také pro nás, účastníky projektu žákovského vozu, to byla nervy drásající doba, protože jsme nevěděli, kdy a zda vůbec bude projekt pokračovat. Šance účastnit se takového projektu se naskytne jen jednou. Proto jsme velice rádi, že se konečně smíme zase pustit do práce, i když je v tuto chvíli v plánu jen teoretická výuka a videokonference. Až bude od 1. června zase možné zahájit i praktické práce na voze, pokusíme se ztracený čas co nejvíce dohnat,“ říká Štěpán Fabián, který je v týmu zodpovědný za prezentaci vozu.

 

Dezinfikování veškerého nářadí je samozřejmostí

„Zejména v pozdější praktické fázi v tak malém týmu bude mimořádnou výzvu představovat dodržování odpovídajících rozestupů. To se týká zejména konečné montáže žákovského vozu, která probíhá výhradně ručně. Vyvinuli jsme proto nové postupy, které kontakty minimalizují, a v situacích, v nichž nebude možné dodržet potřebné rozestupy, sázíme na odpovídající bezpečnostní výbavu, jako jsou roušky a respirátory. Kromě toho budeme pravidelně a důkladně dezinfikovat veškeré nářadí a všechny materiály. Navzdory této mimořádné a pro nás pro všechny nelehké situaci se ale už těším na okamžik, kdy naše auto představíme novinářům a veřejnosti,“ sdělil vedoucí projektu žákovského vozu Zdeněk Stanke.

Stejně jako pro všechny zaměstnance v závodech společnosti Škoda Auto platí i pro Střední odborné učiliště Škoda Auto rozsáhlý soubor více než 80 hygienických a bezpečnostních opatření definovaný ve spolupráci s Odbory KOVO.

Patří mezi ně základní preventivní opatření, jako je dodržování dostatečných rozestupů mezi osobami, nepodávání rukou, pravidelné mytí nebo desinfekce rukou i „bezpečné“ kašlání a kýchání. Stejně jako všichni zaměstnanci ve výrobě společnosti Škoda Auto, byli i členové týmu vybaveni rouškami nebo respirátory.

 

Také by vás mohlo zajímat:

Žákovský vůz Škoda pro rok 2020 navrhuje 20 žáků

Porsche Targa aneb krásný sporťák pro letní dny

BMW dostalo zelenou na výstavbu vývojového centra nedaleko Sokolova

 

Zdroj: Škoda Auto

O autorovi